Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy można wnioskować o rentę rodzinną [ZUS RADZI]

RED.
Bożena Wankiewicz z ZUS od lat radzi Czytelnikom „Nowości”
Bożena Wankiewicz z ZUS od lat radzi Czytelnikom „Nowości” Fot. Sławomir Kowalski
Kto ma prawo do renty rodzinnej, czy o rentę rodzinną można wnioskować po śmierci męża? Na te i podobne wątpliwości naszych Czytelników odpowiada Bożena Wankiewicz z ZUS.

Pięć lat temu rozwiodłam się z mężem i od tamtej pory nie mieszkaliśmy razem. Miałam jednak zasądzone alimenty, bo rozwód odbył się z orzekaniem o winie. Miesiąc temu mój były mąż zmarł. Czy mogę się starać o rentę rodzinną po nim, mimo że byliśmy rozwiedzeni?

Tak. Była żona ma prawo do renty rodzinnej po byłym mężu pod warunkiem, że w dniu jego śmierci miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Od 26 maja 2014r. prawo do renty rodzinnej może nabyć również małżonka rozwiedziona, która co prawda nie miała prawa do alimentów ustalonego w drodze wyroku lub ugody sądowej, ale w dacie śmierci męża pobierała od niego alimenty ustalone w drodze dobrowolnego porozumienia. Z uwagi na to, że do dnia śmierci męża pobierała Pani od niego alimenty, może się Pani ubiegać o rentę rodzinną po nim.

Średnio 400-500 zł na święta otrzymają pracownicy w regionie. Będą też tacy, którym gwiazdor sprezentuje znacznie więcej. Niektórzy nie dostaną nic.

Ile pracownicy w regionie dostaną w tym roku od szefa na Świ...

Mam 40 lat. Od dziecka choruję, a od 18. roku życia pobieram rentę socjalną. Niedawno zmarł mój ojciec, który pobierał emeryturę z ZUS. Czy mogę ubiegać się o rentę rodzinną po nim ze względu na stan zdrowia?

Tak. W tym przypadku o przyznaniu renty rodzinnej nie decyduje data śmierci rodzica, ale data powstania niezdolności do pracy oraz jej stopień. Zarówno datę jak i stopień niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS na podstawie przedłożonej dokumentacji medycznej. Jeżeli podczas badania lekarz orzecznik ZUS orzeknie, że niezdolność do pracy powstała przed 16. rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia, będzie możliwe ustalenie prawa do renty rodzinnej.

Czy osoba, która pobiera rentę socjalną, może po śmierci rodzica ubiegać się również o przyznanie renty rodzinnej i czy może pobierać oba świadczenia czy tylko jedno z nich?

Zobacz także: Punkty karne w 2019 r. Taryfikator punktów karnych na 2019 rok. Jakie będą zasady naliczania punktów?

Tak. Osoba, która pobiera rentę socjalną może po śmierci rodzica uzyskać prawo do renty rodzinnej, jeśli spełni wymagane ustawą warunki. Przepisy pozwalają pobierać oba świadczenia, jednak ich łączna kwota nie może przekraczać miesięcznie 200 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obecnie jest to kwota 2059,60 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty zmniejszeniu ulega kwota renty socjalnej.

Pobieram rentę rodzinną po zmarłej matce. W maju skończę 25 lat. Jestem na ostatnim roku studiów. Czy renta rodzinna będzie mi przysługiwała do ukończenia studiów, czy tylko do ukończenia 25 lat?

Dzieci mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia nauki w szkole, jeżeli ukończyły 16 lat, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia wieku 25 lat. Jeżeli jednak dziecko osiągnęło 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do ukończenia tego roku. W Pani przypadku więc prawo do renty rodzinnej będzie istniało do momentu ukończenia przez Panią ostatniego roku studiów. Jeśli ostatni rok studiów ukończy Pani przed datą wskazaną w zaświadczeniu wystawionym przez uczelnię, należy niezwłocznie zawiadomić o tym ZUS. Nieprzesłanie informacji o wcześniejszym ukończeniu nauki może spowodować, że ZUS wypłaci Pan nienależnie świadczenie, które trzeba będzie zwrócić.

27. urodziny Radia Maryja 2018 w Toruniu. O. Tadeusz Rydzyk świętuje w hali Arena Toruń

27. urodziny Radia Maryja 2018 w Toruniu. O. Tadeusz Rydzyk ...

Mój mąż zmarł trzy lata temu. Przed śmiercią pobierał rentę inwalidzką. W tym roku skończę 50 lat. Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy po skończeniu 50 lat mogę złożyć wniosek o rentę rodzinną po mężu i czy nie przeszkadza w tym pobierane przeze mnie świadczenie rehabilitacyjne?

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej po mężu, m.in. jeżeli w chwili śmierci męża ma ukończone 50 lat lub ukończy 50 lat nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci męża. Ponadto rozpatrując wniosek o rentę rodzinną ZUS bada, czy zmarły na dzień zgonu pobierał świadczenie emerytalne lub rentowe bądź spełniał warunki do przyznania jednego z tych świadczeń. Z przedstawionej przez Panią sytuacji wynika, że ukończyła Pani wiek 50 lat w wymaganym ustawą terminie. Pani mąż przed śmiercią pobierał świadczenie. Wynika stąd, że po złożeniu przez Panią wniosku ZUS będzie mógł przyznać Pani rentę rodzinna po mężu. Pobierane przez panią świadczenie rehabilitacyjne nie stanowi przeszkody w złożeniu wniosku o rentę rodzinną po zmarłym mężu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska