Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przyjedzie tramwaj czy autobus? W Toruniu tablica prawdę ci powie

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Teraz tablic informacji pasażerskiej doczekali się również pasażerowie autobusów MZK
Teraz tablic informacji pasażerskiej doczekali się również pasażerowie autobusów MZK Szymon Spandowski
Kiedy dokładnie można się spodziewać tramwaju czy autobusu i to nawet w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu pojazd ten nie jedzie zgodnie z rozkładem? Teraz takie informacje będzie mógł zdobyć każdy pasażer, patrząc na tablicę przy przystanku albo na ekran swojego urządzenia mobilnego. Wszystko dzięki rozbudowywanemu właśnie systemowi informacji pasażerskiej.

System informacji pasażerskiej w Toruniu nabiera kształtów. W tej chwili jego najbardziej widocznym elementem są elektroniczne tablice, które pojawiają się na kolejnych przystankach autobusowych, jednak są one tylko częścią całego systemu.

- Najważniejszy jest system, który porównuje rozkład jazdy z lokalizacją pojazdu i przesyła pasażerom informację, kiedy ten pojazd przyjedzie - tłumaczy Arkadiusz Paprocki z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Co widzi na monitorze motorniczy, kierowca, a co dyspozytor?

Taką informację pasażerowie widzą już na elektronicznych tablicach informacyjnych przy przystankach. Podobne dane otrzymują także kierowcy autobusów i tramwajów. Na małych monitorach umieszczonych w kabinach mogą sprawdzić, czy jadą zgodnie z rozkładem, a także - jaką trasę mają do pokonania. To samo, ale na dużych monitorach, obserwują również dyspozytorzy MZK. Oni mogą śledzić każdy podłączony do systemu pojazd i w razie jakichś problemów, błyskawicznie reagować.

Polecamy

Gdzie można pobrać darmową aplikację ułatwiającą korzystanie z komunikacji miejskiej w Toruniu?

Aby dowiedzieć się, kiedy przyjedzie tramwaj czy autobus, nie trzeba jednak iść na przystanek. Można to sprawdzić w domu czy gdziekolwiek indziej instalując sobie darmową aplikację "Toruń MZK" dostępną w Google Play i App Store. Aplikacja pozwala na wyszukiwanie przystanków, dzięki niej można sprawdzić rozkład jazdy on-line, czy zaplanować podróż. Jej podstawowym elementem jest dynamiczna informacja pasażerska, serwująca komunikaty o zmianach i o tym, kiedy autobus dotrze do miejsca, w którym jest oczekiwany. Dzięki niej można także śledzić ruch autobusów i tramwajów.

W jaki sposób będzie można korygować rozkłady jazdy MZK?

I to także nie jest wszystko. System pozwala budować i zmieniać rozkłady jazdy, będzie bowiem konfrontował rozkłady z rzeczywistym czasem przejazdu.

- Jeżeli odstępstwa będą się powtarzały, program sam będzie podpowiadał zmiany - mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. - Jako organizatorzy transportu wcześniej takiego rozwiązania nie mieliśmy.

Budowa systemu informacji pasażerskiej w Toruniu trwa od 2014 roku. Jej najnowszy etap rozpoczął się trzy lata temu i pochłonął 8 milionów 332 tysiące złotych, z czego 85 procent wyłożyła Unia Europejska. Dzięki temu firma GMV, która wygrała przetarg, ustawiła 73 tablice informacyjne i wyposażyła w niezbędny sprzęt elektroniczny 115 autobusów. Jeśli jednak do tego wszystkiego dodać urządzenia zamontowane już wcześniej, okaże się, że do końca sierpnia tego roku w 154 elektroniczne tablice informacyjne będą wyposażone 143 przystanki. Urządzania do lokalizacji i komunikacji z systemem będą natomiast miały 53 tramwaje i 123 autobusy.

Ile przystanków doczeka się niebawem tablic informacji pasażerskiej?

System oczywiście będzie można rozbudowywać, tempo i skala tej rozbudowy ma zależeć od tego, czy władzom miasta uda się zdobyć kolejne fundusze unijne.

Polecamy

- W najbliższym roku przewidujemy modernizację 25 przystanków, a w kolejnych latach dobudowanie na 40 przystankach systemu informacji pasażerskiej - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

System informacji pasażerskiej z pewnością poprawi funkcjonowanie komunikacji miejskiej, co powinno się również przełożyć na wzrost liczby pasażerów. Jeżeli jednak komunikacja publiczna ma skutecznie konkurować z transportem indywidualnym (co będzie na rękę również kierowcom, bo przecież im więcej osób będzie korzystało z transportu zbiorowego, tym mniejszy będzie tłok na drogach), autobusy i tramwaje muszą kursować punktualnie i często. Z tą częstotliwością bywa jednak różnie, rozkłady jazdy wciąż są zamrożone z powodu pandemii. Podczas zorganizowanej we wtorek konferencji poświęconej systemowi informacji pasażerskiej pytany o to przez dziennikarzy prezydent Zaleski zapowiedział, że częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów będzie stopniowo zwiększana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska