Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy rozpocznie się budowa sądu na placu Zwycięstwa. Na razie parkują tam samochody

Mariola Lorenczewska
Od listopada 2015 roku cały plac Zwycięstwa stał się miejscem do parkowania. Kiedy tu stanie sąd, nie wiadomo
Od listopada 2015 roku cały plac Zwycięstwa stał się miejscem do parkowania. Kiedy tu stanie sąd, nie wiadomo Grzegorz Olkowski
Nasi Czytelnicy dopytują, kiedy wreszcie zacznie się budowa Sądu Rejonowego na placu Zwycięstwa? Na razie parkują tam samochody.

- Pomnik Artylerzysty został dawno przeniesiony w inne miejsce, a na placu Zwycięstwa nic się od tego czasu nie dzieje. A miał tu przecież stanąć budynek Sądu Rejonowego - mówi Czytelnik. - Chciałbym się dowiedzieć, na jakich zasadach działa tu parking. Bo opustoszały plac stał się dzikim miejscem postojowym, na którym potrafi naraz stać ponad sto aut.

Należy do sądu

Pomnik Artylerzysty od listopada 2015 roku ma nową lokalizację - na placu Towarzystwa Miłośników Torunia. Zmiana była konieczna ze względu na plan budowy tak potrzebnej nowej siedziby Sądu Rejonowego. W tej chwili sąd jest rozlokowany w kilku miejscach miasta - przy Fosie Staromiejskiej, ulicach Piastowskiej, Młodzieżowej i Mickiewicza. Nie jest to korzystne ani dla mieszkańców załatwiających w sądzie sprawy, ani dla jego pracowników.

Czytaj też: Coraz więcej wilków w regionie

W zamian za przekazanie działki na placu Zwycięstwa pod budowę gmachu sądu, miasto otrzyma od Skarbu Państwa dotychczasowe obiekty sądowe. Dopiero jednak po uruchomieniu nowej siedziby. A kiedy to nastąpi, nie wiadomo. Budowa miała ruszyć w 2017 roku. Inwestycja podlega Ministerstwu Sprawiedliwości. Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

- Teren należy do sądu. Nie został ogrodzony ani oznakowany. Nie ma zakazu parkowania. A to oznacza, że można tu postawić samochód - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. - Pozwolenie na budowę Sądu Rejonowego w Toruniu zostało wydane 13 września 2017 roku i stało się ostateczne 14 października 2017. Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta nie ma informacji dotyczącej terminu rozpoczęcia budowy.

Będzie ekspertyza

- Często mam okazję być na toruńskim lodowisku Tor-Tor przy ulicy Bema - zaznacza Czytelnik. - Ostatnio zauważyłem, że tam, gdzie jest druga tafla lodowiska, na belkach nośnych, pod samym dachem jest zielony nalot, grzyb i pleśń. Myślę, że dzieje się coś niedobrego i trzeba szybko zadziałać. Nie można czekać aż zmiany się powiększą.

Przeczytaj także: Błąd medyczny po porodzie w Chełmnie

Przypomnijmy, że lodowisko przy Bema zostało gruntownie wyremontowane w 2008 roku.

- W ubiegłym roku na jesieni była taka sytuacja, że skraplała się woda i można było odnieść wrażenie, że to coś złego. To jednak normalne zjawisko, bo hala jest nieogrzewana, a panuje w niej duża wilgotność. To nie jest ani grzyb, ani pleśń - tłumaczy Marek Osowski, z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, któremu Tor-Tor podlega. - Raz na dwa lata robiona jest ekspertyza, m.in. mykologiczna. Najbliższa planowana jest na wiosnę. Przekażę sugestię Czytelnika fachowcom od technicznej eksploatacji obiektu.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska