Potem sprawa trafiła do sądu.
- Jestem w drugiej linii jako kuzyn, przede mną jest mój starszy brat. Czy sąd będzie dalej poszukiwał spadkobierców? Czy ja mogę jeszcze odrzucić spadek? - pyta Czytelnik.
- Oświadczenie o odrzuceniu spadku albo o przyjęciu spadku może zostać złożone przed notariuszem albo przed właściwym sądem w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule swego powołania. Przy dziedziczeniu ustawowym w razie dojścia do spadku spadkobiercy powołanego w dalszej kolejności, termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku rozpoczyna się dla niego od dnia, w którym dowiedział się on o odrzuceniu spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę - wyjaśnia adwokat Aleksandra Chołub.
Zobacz także: Znasz swoje prawa jako pracownik? Przekonaj się
Z kolei złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza powoduje, że odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe zostaje ograniczona kwotowo - do wysokości wartości stanu czynnego spadku. Stan czynny spadku to wartość aktywów.
Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje, że spadkobierca traci prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku (nie dziedziczy majątku zmarłego, ale też nie odpowiada za jego długi). Taki spadkobierca jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku, to znaczy jakby zmarł przed spadkodawcą. W takiej sytuacji do dziedziczenia dochodzą kolejni krewni spadkodawcy zgodnie z art. 932-934 kodeksu cywilnego.
W przypadku, gdy rodzice spadkodawcy nie żyją, a zstępni spadkodawcy, jego małżonek, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa spadkodawcy odrzucili spadek, cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy.
Zakaz handlu w niedziele. To musisz wiedzieć [ZASADY]
Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie żyje (nie dożył otwarcia spadku), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom).
Niezłożenie oświadczenia przez Czytelnika w terminie będzie skutkować nabyciem spadku wprost (ponieważ spadkodawca zmarł w 2013 r. Zgodnie z obowiązującym wówczas brzmieniem art. 1015 § 2 kodeksu cywilnego brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy był jednoznaczny z przyjęciem spadku wprost).
Przyjęcie spadku wprost powoduje, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe cały swoim majątkiem, zarówno spadkowym jak i osobistym, bez ograniczenia. Nieograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe ma ten skutek, że w konkretnych sytuacjach gdy spadek obciążony jest długami przekraczającymi wartość aktywów, spadkobierca będzie zmuszony spłacić długi spadkowe kosztem swego majątku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?