Kiedyś to były "złe adresy" w Toruniu. Dziś Koszary, Ohio i Belweder czeka rewolucja! Zobacz zdjęcia z obecnych i dawnych czasów!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Koszary przy ul. Mickiewicza 146-150 w Toruniu przejdą w tym roku rewitalizację za ponad 5 milionów zł. Mieszka tutaj w 141 lokalach gminnych (połowa to mieszkania socjalne) blisko pół tysiąca lokatorów. Grzegorz Olkowski
Koszary przy ul. Mickiewicza 146-150, Dębowa Góra nazywana też Ohio oraz Belweder przy ul. Sowińskiego 2 - te miejsca przez długie lata nazywane były "złymi adresami" w Toruniu. Teraz wszystkie czeka prawdziwa rewolucja!

Zobacz wideo: Aktualne obostrzenia w regionie - potwierdzone 14 kwietnia.

Zacznijmy od koszar przy ul. Mickiewicza 146-150, bo ich metamorfoza to sprawa najnowsza. Miasto właśnie zabiera się za rewitalizację tych trzech budynków z pruskiego muru za ponad 5 mln zł. Pieniądze pochodzić będą z państwowej i unijnej dotacji oraz budżetu Torunia. Inwestycję gmina zrealizuje w br. - Prace remontowe wykonane zostaną w częściach wspólnych nieruchomości. Planowana jest wymiana dachu, wymiana drewnianych elementów konstrukcyjnych, odnowienie elewacji z uporządkowaniem instalacji, wymiana stolarki okiennej i pionów wentylacyjnych - wylicza Dorota Benz-Kostrzewska, rzecznik ZGM w Toruniu.

W 3 budynkach znajduje się 141 mieszkań, z czego połowa to socjalne. Mieszka w nich prawie pół tysiąca osób! Dokładniej: 459 lokatorów. Nieremontowane od lat koszary wyglądają po prostu strasznie. Dzięki rewitalizacji jednak przejdą wielką metamorfozę. Grunt, żeby jej efekty zostały uszanowane i długo służyły mieszkańcom.

Rewolucja zawitała też pod dwa inne "złe adresy" w mieście. Popularna Dębowa Góra (Ohio) już ją przechodzi. Trwają wykwaterowania lokatorów, bo powstanie tu zupełnie nowe osiedle. Miasto realizuje tu plan urbanistycznej rewolucji w rejonie ulic: Polnej, Batorego, Pod Dębową Górą, Wielki Rów i Kraińskiej. Powstanie tu m.in. 8 bloków z 228 mieszkaniami.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁY TE MIEJSCA KIEDYŚ, A JAK WYGLĄDAJĄ OBECNIE:

Inny "zły adres" natomiast przestał już dla lokatorów istnieć, bo całkowicie ich wykwaterowano. To tzw. Belweder, czyli fort przy ul. Sowińskiego 2. Stoi pusty i czeka na dotację, która pozwoli stworzyć tu muzeum "Baza Zo", przedstawiające najnowszą historię Polski na kanwie życiorysu gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej łączniczki AK.

1.Koszary, czyli rewolucja po latach zaniedbań

Popularne "Koszary" to kompleks budynków z pruskiego muru przy ul. Mickiewicza 146-150. Dla wielu torunian może być zaskoczeniem fakt, że w trzech budynkach znajduje się aż 141 mieszkań gminnych (w tym jest 78 socjalnych i 3 tzw. lokale tymczasowe). Mieszka tutaj łącznie 459 lokatorów.

Nierementowane kompleksowo od wielu lat budynki wyglądają po prostu strasznie. Szczególnie klatki schodowe i korytarze, a także część elewacji. Okolica owiana była złą sławą, bo kiedyś naprawdę nie brakowało tutaj problemowych lokatorów oraz niebezpiecznych sytuacji. Interwencje policji oraz odwiedziny kuratorów były na porządku dziennym.

- Takie sytuacje przeszły już jednak do historii. Wierzymy, że efekty zaplanowanej na 2021 rok rewitalizacji budynków przy ul. Mickiewicza 146-150 zostaną przez lokatorów uszanowane - podkreśla Dorota Benz-Kostrzewska, rzeczniczka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu. Dodając, że plan zakłada przeprowadzenie wszystkich prac w tym roku.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁY TE MIEJSCA KIEDYŚ, A JAK WYGLĄDAJĄ OBECNIE:

Prace w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji kosztować będę tutaj ponad 5 mln zł. Pieniądze pochodzić będą z trzech źródeł: miejskiego budżetu, unijnej dotacji oraz budżetu państwa. Wyremontowane zostaną części wspólne koszar: klatki, korytarze, okna, pokrycia dachowe, instalacje, drewniane konstrukcje. Po ich finale "Koszary" będą nie do poznania. Ma być w nich też po prostu łatwiej dbać o czystość, bo pojawia się wiaty śmietnikowe.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

2.Dębowa Góra, czyli całkiem nowe osiedle

Dębowa Góra przez lata obrosła legendami. Dziś trudno już czasem odróżnić fakty od anegdot. Wtajemniczeni wiedzą jednak, że starcia tutejszych młodych lokatorów z policją były faktem. Podobnie jak historie z narkotykami, lewym alkoholem czy tytoniem w tle. To też już jednak czasy minione. Zmienili się mieszkańcy, zabudowa, a prawdziwa rewolucja urbanistyczna nadciąga.

Dotyczy ona rejonu ulic: Polnej, Batorego, Pod Dębową Górą, Wielki Rów i Kraińskiej. Powstanie tu m.in. 8 bloków z 228 mieszkaniami. Docelowo - całkiem nowe osiedle. - 21 grudnia 2020 roku wystąpiliśmy o zaopiniowanie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko do RDOŚ Bydgoszcz, PPIS w Toruniu oraz PGW WP Zarząd Zlewni w Toruniu. Trwa kompletowanie dokumentów. Projektowane przedsięwzięcie jest kwalifikowane do potencjalnie znacząco oddziaływających na środowisko ze względu na powierzchnię parkingów i garaży - poinformowała w lutym br. Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Wykwaterowania rozpoczęły się w 2017 roku. W sumie miały dotyczyć 116 lokali i 340 mieszkańców. Do tej pory do lokali zastępczych, komunalnych lub socjalnych przeniesiono 61 rodzin. Pozostałe 50 nadal czeka na nowe lokale. Miasto informuje, że budowa nowego osiedla ma być prowadzona w czterech etapach, w latach 2021-2026.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁY TE MIEJSCA KIEDYŚ, A JAK WYGLĄDAJĄ OBECNIE:

Prace ruszą zatem już w bieżącym roku i będzie za nie odpowiadać spółka Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Najpierw odbędą się wyburzenia dotychczasowych budynków. Finalnie na wskazanym wyżej terenie powstanie osiem budynków mieszkalnych, a w nich 228 mieszkań - w tym popularne w ostatnim czasie w Torunia lokale dedykowane seniorom. W planie jest również budowa 56 garaży.

3.Belweder, czyli fort bez lokatorów i bez... pieniędzy

Belweder nie był ani miejscem komfortowego mieszkania, ani bezpiecznym. Dość wspomnieć, że to tutaj - według ustaleń prokuratury - działał "sklep z narkotykami", największy taki w regionie. Proces grupy mającej działać pod wodzą Tomasza S. "Sopla", oskarżonej o handel używkami, toczy się przed Sądem Okręgowym w Toruniu.

Mieszkanie w forcie przy ul. Sowińskiego 2 w Toruniu oznaczało tez jednak przez długie lata po prostu zmaganie się z wilgocią, brudem, smrodem, gryzoniami. Pisaliśmy o tym w "Nowościach" wielokrotnie, w publikacjach typowo interwencyjnych.

Beleweder stoi opustoszały już kolejny rok. Wszystkich lokatorów stąd wykwaterowano. Miasto chciałoby, aby powstało tutaj nowoczesne, interaktywne muzeum. Miałoby się nazywać "Baza Zo" - z uwagi na to, że przedstawiałoby walki Polaków o niepodległość na kanwie życiorysu generał Elżbiety Zawackiej.

Niestety, brakuje pieniędzy na tę inwestycję. Jak już pisaliśmy, resort kultury dotacji na muzeum nie przyznał, a starania urzędników dotyczące środków z tzw. mechanizmu norweskiego nie powiodły się. Belweder czeka zatem na lepsze (finansowo) czasy. Fort jest zamknięty, zabezpieczony i generalnie nikt nie powinien w nim przebywać. Można podsumować to tak: część rewolucji już się tutaj dokonała, a druga jest oczekiwana.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁY TE MIEJSCA KIEDYŚ, A JAK WYGLĄDAJĄ OBECNIE:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie