Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym powraca pod dwóch latach przerwy!

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu
Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią koronawirusa, torunianie znów będą mogli odwiedzić kiermasz wielkanocny w toruńskim Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

od 16 lat

Do Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu wraca jedno ze sztandarowych wydarzeń. W niedzielę 3 kwietnia w godz. 10-15 odbędzie się kiermasz wielkanocny. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania ponad setki twórców ludowych, którzy przyjadą z różnych stron Polski.

Co zobaczymy podczas wydarzenia?

Podczas kiermaszu wielkanocnego artyści zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby do ozdoby wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka ze święconką. Na barwnych i bogatych stoiskach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolszczyzny), oklejane wycinanką (z okolic Łowicza), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Znaleźć będzie można również wiele tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Oczywiście nie zabraknie też ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.

Polecamy

Nie lada gratką dla kolekcjonerów będą z całą pewnością niezwykłe dywany dwuosnowowe z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na święconkę, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Jak zwykle na kiermaszu zagości kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z różnych regionów kraju. Kiermasz jest również doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków dla najmłodszych: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek. Podczas oglądania i zakupów kusić gości będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.

W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11,12 i 13, pracownicy Muzeum oprowadzać będą po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu).

Bilety:

  • normalny – 5 zł
  • ulgowy – 3 zł
  • rodzinny – 10 zł

Rodzinne zabawy przed kiermaszem

Kiermasz poprzedzi zaś "Sobota z jajem", czyli rodzinne warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm z krepy pod kierunkiem twórców ludowych z Kurpiów. Podczas przedświątecznej krzątaniny trzeba koniecznie znaleźć czas na ozdobienie jajek, jednego z najważniejszych symboli Wielkanocy. Przygotowanie pisanek, kraszanek, oklejanek i wydrapywanek wymaga mnóstwa czasu, nadzwyczajnej cierpliwości, biegłości oraz znajomości tajników, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Tymi umiejętnościami podzielą się ze wszystkimi chętnymi twórcy z Kurpiów. Podczas rodzinnych warsztatów zaprezentują tradycyjną technikę batikową. Czesława Kaczyńska i Józef Pokora pokażą, jak na jajkach pisać wzory pszczelim woskiem. Podczas spotkania będzie można również pod okiem Elżbiety Prusaczyk i Marianny Pokory własnoręcznie wykonać tradycyjną kurpiowską palmę wielkanocną.

Koszt udziału:

  • ulgowy 15 zł
  • normalny 20 zł
  • rodzinny 45 zł

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska