Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka stówek w dwa dni

Tomasz Bielicki
Zwabieni hasłem „Cosmopolis Toruń” przyjeżdżamy do miasta na dwa dni. Cel jest tylko jeden - chcemy jak najbardziej się ukulturalnić.

Zwabieni hasłem „Cosmopolis Toruń” przyjeżdżamy do miasta na dwa dni. Cel jest tylko jeden - chcemy jak najbardziej się ukulturalnić.

<!** Image 2 align=right alt="Image 117513" sub="Przy pomniku Flisaka znajdującym się w zachodniej części Rynku Staromiejskiego w Toruniu turyści często robią sobie pamiątkowe zdjęcia / Fot. Paweł Wiśniewski">Poruszanie się po Toruniu przypomina grę planszową. Jest kilka wyrazistych miejsc, które trzeba odwiedzić koniecznie. Przez cały dzień niczym turystyczny pionek można skakać z jednego punktu starówki na drugi. Co chwilę będziemy musieli jednak sięgać do portfela, bo wszystko, co dobre, kosztuje. W weekend za darmo możemy w Toruniu co najwyżej pogładzić po główce Filusia albo popryskać się w słynnej fontannie.

Przed dziesiątą zamknięte

W sobotę przed dziesiątą do żadnej placówki nawet nie zajrzymy. Tuż po magicznej godzinie 10. swoje podwoje otwierają Muzeum Okręgowe i Centrum Sztuki Współczesnej. W tym drugim za 10 złotych (5 złotych bilet ulgowy) możemy obejrzeć dwie wystawy: „Lucim żyje” oraz „Nów” Angeliki Markul. Dla osób, które po raz pierwszy chcą zetknąć się ze sztuką współczesną, polecamy zdecydowanie tę pierwszą.

<!** reklama>Z kolei za dwudniowy bilet do Muzeum Okręgowego (wszystkie wystawy w Ratuszu plus wejście na wieżę; Muzeum Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów, Muzeum Podróżników) przyjedzie nam wycisnąć z portfela 40 złotych (25 złotych). To i tak niezwykle atrakcyjnie w porównaniu z ceną jaką muzeum życzy sobie za obejrzenie samych atrakcji Domu Kopernika - 20 złotych (15 złotych). Samo wejście na wieżę kosztuje 15 złotych (10 złotych). Co dalej?

<!** Image 3 align=left alt="Image 117513" sub="Za obejrzenie spektaklu „Obywatel” w Teatrze Horzycy turysta będzie musiał wysupłać z portfela, w zależności od wieku, 30 lub 20 złotych / Fot. Paweł Wiśniewski">Jak się okazuje, Toruń można podziwiać nie tylko z wieży ratuszowej. Dla zwiedzających otwarta jest również wieża katedry Świętych Janów, gdzie za 6 złotych (4 złote) można radośnie wdrapać się aż na samą górę nie tylko w celach kontemplacyjnych. Za dodatkowe 10 złotych możemy po powrocie na dół sfotografować zabytki katedry lub za 30 złotych sfilmować je do własnych celów. Samo wejście za symboliczne 3 złote.

Jest miło, ale powoli zaczynamy mieć już dosyć podglądania reliktów przeszłości. Zaintrygowani kopułą „Planetarium”, postanawiamy tam na chwilę odpocząć, zdobywając jednocześnie wiedzę o Wszechświecie. Koszt dowolnego seansu to wydatek 11 złotych (8,5 złotego) plus wejście do Orbitarium 8,5 złotego (6,5 złotego).

20 filmów dziennie

Największe kino, gdzie możemy liczyć na rozrywkę, oferuje ponad 20 różnych filmów dziennie. W zależności od preferencji w Cinema City możemy wybierać między filmem „Popiełuszko. Wolność jest w nas” a „Dziennikiem nimfomanki”. Bilet (nie licząc popcornu i coli) to 21 złotych (15 złotych), czyli niemal tyle samo, ile przyjdzie nam zapłacić w Bydgoszczy (21 złotych i 16 złotych ulgowy). Tyle atrakcji na pierwszy dzień.

Niedzielę rozpoczynamy od obejrzenia zabytków, których nie zdążyliśmy zwiedzić poprzedniego dnia, po czym kierujemy swoje kroki do Teatru Baj Pomorski. „Kopciuszek” za 13 złotych pozwoli nam odkryć w sobie odrobinę dziecka. Jeżeli jesteśmy fanami Republiki i chcemy sobie pośpiewać wespół z aktorami piosenki Grzegorza Ciechowskiego, wybieramy się do Teatru Horzycy na „Obywatela” - 30 złotych (20 złotych).

Traf chce, że w ten weekend Toruńska Orkiestra Symfoniczna nie koncertuje. A mieliśmy jeszcze ukryte w portfelu 20 złotych (15 złotych) na bilet.

Ile wyda turysta?

Pojedynczy turysta odwiedzający miasto w celach stricte kulturalnych jest w stanie wydać tutaj około 200 złotych. Gdyby był dzieckiem, wydałby tylko 120 złotych. Jeżeli doliczymy do tego duży pa- kiet turystyczny (czyli na przyk- ład zestaw kilku widokówek, drewniana maczuga, kubek i pierniki), to koszt pobytu w Toruniu czteroosobowej rodziny - dorośli plus dwójka dzieci - wychodzi ponad 600 złotych. Bez picia, jedzenia i noclegu.

Najtańsze i najdroższe

  • Za jedyne trzy złote turysta zwiedzi katedrę Świętych Janów.
  • Czterdzieści złotych kosztuje dwudniowy bilet do placówek Muzeum Okręgowego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska