Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino nad dachami Torunia

Redakcja
Bywali w niej polscy królowie, został ochrzczony Mikołaj Kopernik, a podczas pielgrzymki do Torunia nawiedził ją papież Jan Paweł II. Teraz powstał o niej kolejny film.

Bywali w niej polscy królowie, został ochrzczony Mikołaj Kopernik, a podczas pielgrzymki do Torunia nawiedził ją papież Jan Paweł II. Teraz powstał o niej kolejny film.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169083" sub="Dzięki technice stereoskopowej po założeniu okularów mamy wrażenie, jakby rycerze paradowali między widownią a ekranem / Fot. Adam Zakrzewski">- Często wychylam się z okna plebanii, aby usłyszeć, co to za niestworzone historie opowiadają przewodnicy o katedrze. Teraz każdy będzie mógł dowiedzieć się, jak było naprawdę - mówi ks. Marek Rumiński. Proboszcz katedry świętych Janów nie kryje zadowolenia z nowej produkcji. - Pomysł na jej powstanie narodził się podczas mojej zagranicznej podróży. Obejrzałem film prezentujący klasztor benedyktyński w animacji 3D. Zapragnąłem mieć taki sam o katedrze.

<!** reklama>Zaczyna się od panoramy Torunia. Już za chwilę z zapartym tchem śledzimy, jak Krzyżacy wkraczają na Ziemię Chełmińską. Dzięki technice stereoskopowej po założeniu okularów mamy wrażenie jakby rycerze paradowali między widownią a ekranem. Później przychodzi czas na zasadniczą część związaną z rekonstrukcją etapów budowania katedry. Nie od razu powstała bowiem w obecnej formie. Pierwszy kościół wybudowano w 1236 roku na pustym placu, tuż obok placu targowego. Z czasem zburzono go i wzniesiono kolejny.

<!** Image 3 align=none alt="Image 169083" sub="Dzięki technice stereoskopowej po założeniu okularów mamy wrażenie, jakby rycerze paradowali między widownią a ekranem / Fot. Adam Zakrzewski">- Prace rozpoczęliśmy od laserowego skanowania terenu. Dane przenieśliśmy w wirtualną rzeczywistość i zaczęliśmy układać z nich historię - mówi Bartosz Mitka z firmy „Terramap”, która stworzyła film. - Katedrę wielokrotnie przebudowywano. Z pierwszego kościoła pozostały przecież tylko same fundamenty. Jest wiele opisów tego, jak wyglądała w przeszłości, ale jeszcze nigdy nie było żadnej wizualizacji. Co nas zaskoczyło? Opisy historyczne w zderzeniu z twardą geometrią nie zawsze były zgodne.

Film, który eksponuje katedralne skarby, można oglądać w nietypowym miejscu. Ekran zamontowano wewnątrz wieży, w pomieszczeniu, w którym dawniej mieściło się oratorium. - Pierwotnie miało tu powstać muzeum katedralne, ale zrezygnowaliśmy - mówi ks. Marek Rumiński. - Aby się do niego dostać, trzeba się wdrapać po wąskich schodach, ale liczę, że kiedyś rozwiążemy ten problem budując na zewnątrz windę.

W weekend 20-minutowy film, który wieńczy wizualizacja odkrycia Mikołaja Kopernika, będzie można obejrzeć za darmo. W sobotę pierwszy pokaz o godz. 9, ostatni o godz. 17. W niedzielę film będzie pokazywany po każdej mszy św. Każdy otrzyma specjalne okulary, aby mógł docenić stereoskopowe walory tej produkcji. Warto wspomnieć, że historię katedry pod kątem merytorycznym opracowała prof. Elżbieta Pilecka z UMK. To już drugi film, który powstał w ostatnich latach o tym słynnym zabytku.

WARTO WIEDZIEĆ

Premiera filmu wiąże się z rozpoczynającą się dziś konferencją naukową w Collegium Maximum UMK, którą poświęcono katedrze świętych Janów. Początek godz. 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska