Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks Korwina: rząd analizuje sprawę przekazania manuskryptu

Ryszard Warta
Ryszard Warta
Toruński poseł Tomasz Lenz (KO) otrzymał odpowiedź na interpelację w sprawie projektu ustawy posłów PiS o przekazaniu Węgrom Kodeksu Korwina ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.
Toruński poseł Tomasz Lenz (KO) otrzymał odpowiedź na interpelację w sprawie projektu ustawy posłów PiS o przekazaniu Węgrom Kodeksu Korwina ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Grzegorz Olkowski
Toruński poseł Tomasz Lenz (KO) otrzymał odpowiedź na interpelację w sprawie projektu ustawy posłów PiS o przekazaniu Węgrom Kodeksu Korwina ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Spacerkiem po Chełmińskim i Mokrem

od 16 lat

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem ustawy posłów PiS, Kodeks Korwina, cenny manuskrypt z XV-wieku, pozostający w toruńskich zbiorach co najmniej od roku 1594, zostać ma przekazany Węgrom w prezencie — jako dowód polsko-węgierskiej przyjaźni i rewanż za dziecięcą zbroję króla Zygmunta Augusta przekazaną przez Węgry Polsce. Książnica ma dostać 25 mln zł rekompensaty.

Pomysł spotkał się z ostrymi głosami sprzeciwu

Pomysł wywołał oburzenie i liczne protesty m.in. dyrekcji Książnicy, samorządów województwa i Torunia, środowisk naukowych z całej Polski. O pozostawienie Kodeksu zaapelował nawet prymas Polski. Posypały się też interpelacje poselskie. Pierwsze złożyli posłowie lewicy: Joanna Scheuring-Wielgus z Torunia i Jan Szopiński z Bydgoszczy.

Polecamy

Wreszcie przyszła odpowiedź na interpelację poselską złożoną przez Tomasza Lenza (KO) z grupą ponad 60 posłów. Zawarte w niej pytania dotyczyły m.in. tego, kto konkretnie jest autorem tego pomysłu, kto i w jaki sposób dokonał wyceny zabytku i obliczył wysokość rekompensaty, kto i na podstawie jakich opracowań naukowych stwierdził, że kodeks nie ma ścisłego związki z historią Polski (ten argument szczególnie oburzył historyków).

Jaka jest odpowiedź na interpelację poselską?

W odpowiedzi udzielonej przez Jarosława Wenderlicha podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie ma odpowiedzi na żadne z postawionych w interpelacji pytań. Wiceminister Wenderlich powtórzył już wcześniej prezentowane stanowisko, że toruński manuskrypt jest tym dla Węgier, czym zbroja Zygmunta Augusta dla Polski, a kwota 25 mln zł obejmuje szacunkową wartość rękopisu oraz koszty, jakie poniosła Książnica, opiekując się nim.

Polecamy

Wiceminister Wenderlich podkreślił, że przekazanie zbroi było osobistą decyzją premiera Victora Orbana i zapewnił, że nie jest to precedens i „w żadnym innym przypadku wywóz części polskiego dziedzictwa kulturowego nie jest i nie będzie możliwy”. Odpowiedź kończy się stwierdzeniem, że sprawa jest przedmiotem analiz i po ich zakończeniu przygotowane zostanie stanowisko rządu.

Odpowiedź bydgoskiego posła

Do sprawy Kodeksu odniósł się też w czwartek w Bydgoszczy poseł Jan Szopiński, który zwrócił się do 50 posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem ustawy, o wycofanie jej z Sejmu i zaprzestanie „prób wręczania w imieniu Polski politycznych podarunków Premierowi Węgier - darzącego sympatią zbrodniarza wojennego Władimira Putina”.

Polecamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska