Kogo nie można zwolnić z pracy 2019. Nie tylko kobiety w ciąży są chronione przed wypowiedzeniem [14.10.2019 r.]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zaktualizowano 
Dużą grupą chronionych przed zwolnieniem pracowników są osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego.
Dużą grupą chronionych przed zwolnieniem pracowników są osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego. 123RF
Niektórych pracowników nie można zwolnić z pracy albo zwolnienie ich jest bardzo trudne i możliwe tylko w szczególnych okolicznościach. Oznacza to z jednej strony spory komfort dla chronionego pracownika, a z drugiej strony problem, kiedy pracodawca chce zwolnić taką osobę.

Kogo chroni prawo pracy? Wbrew pozorom grupa pracowników, której nie można zwolnić z pracy, jest bardzo szeroka. Czy należysz do jednej z nich?

Choroba chroni przed zwolnieniem z pracy

Szef nie może zwolnić z pracy osoby, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dopóki pracownik nie wróci do zdrowia, nie będzie mu można wręczyć wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące, a u pracodawcy zatrudniony jest krócej niż pół roku. L-4 chroni więc przed zwolnieniem, ale do czasu.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie urlopu

Jeśli jesteśmy na urlopie wypoczynkowym, w trakcie jego trwania pracodawca również nie może wręczyć nam wypowiedzenia i zwolnić z pracy. Szef może to jednak zrobić zaraz po powrocie z urlopu, a także przed jego rozpoczęciem.

Warto przeczytać

Zwolnienie z pracy – kobiety pod szczególną ochroną

Szczególną ochroną na rynku pracy mogą cieszyć się zatrudnione kobiety, które planują urodzenie i wychowywanie dziecka. Kiedy nie można rozwiązać z nimi umowy o pracę?

Gdy kobieta jest w ciąży, jest szczególnie chroniona na rynku pracy i nie można jej zwolnić z pracy. Ten medal ma jednak dwie strony. Z jednej zapewnia kobietom spokojne macierzyństwo i regularną pensję co miesiąc. Z drugiej dla wielu małych firm, które zatrudniają zaledwie kilka osób, strata jednego pracownika może być bardzo kłopotliwa i prowadząca do problemów finansowych. Stąd pewna niechęć do zatrudniania młodych kobiet wśród niektórych pracodawców. Nie można również zwolnić z pracy kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. W niektórych przypadkach to ojciec dziecka przejmuje część urlopu wychowawczego – wtedy również i on podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy osób w wieku przedemerytalnym

Duża grupa osób, których nie można zwolnić, to pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego. Oni również są pod ochroną – wystarczy, że do osiągnięcia wieku emerytalnego (przypomnijmy obecnie do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) brakuje im nie więcej niż cztery lata. Jeszcze niedawno część pracodawców – bojąc się, że będą związani koniecznością zatrudniania takiego pracownika przez kolejne lata – na wszelki wypadek rozwiązywała z nimi umowę o pracę tuż przed ich wejściem w wiek ochronny.

Zwolnienie pracownika. Kiedy pracodawca może zakończyć współ...

Dziś do tego typu sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Pracownicy w dojrzałym wieku są poszukiwaniu na rynku pracy, docenia się ich zaangażowanie, lojalność, doświadczenie i nabyte umiejętności. Wraz z nadejściem rynku pracownika, to pracodawcy starają się zatrzymać dojrzałych fachowców w firmach, często oferując im współpracę nawet po wejściu ich w wiek emerytalny.

Ponad 60 proc. Polaków skorzysta na niższym PIT - prezydent podpisał już ustawę nowelizującą PIT. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

Pracowników zaliczających do ochrony przedemerytalnej można zwolnić tylko w szczególnych, określonych wypadkach. Może nastąpić to, gdy sama firma została postawiona w stan upadłości bądź likwidacji, a także gdy zatrudniony naruszył przepisy na tyle, by uzasadniało to rozwiązanie umowy o pracę z winy samego pracownika.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskich orzekł 3 października, że sąd może uniewaznić umowę kredytu we frankach szwajcarskich jeśli uzna sposób jej rozliczania w PLN za niezgodny z prawem. Czy to oznacza, że wszystkie umowy zostaną przeliczone na złote? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się więcej.

Zwolnienie z pracy a przynależność do organizacji związkowej

Wbrew powszechnej opinii sama przynależność do zakładowej organizacji związkowej nie zapewnia ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę. Zawsze jednak pracodawca będzie musiał zapytać organizację związkową, czy ta reprezentuje interesy pracownika (ten nie musi być de facto nawet członkiem związku – związek zawodowy bowiem reprezentuje interesy wszystkich zatrudnionych w firmie). Tak zwana ochrona związkowa dotyczy głównie aktywistów związkowych. Intencją ustawodawcy było zapewnienie im takiej ochrony, by bez obaw o zatrudnienie bądź przesunięcie na niższe, gorzej płatne stanowiska mogli walczyć o interesy pracowników.

Warto przeczytać:

Warto jednak wiedzieć, że bez zgody związku zawodowego działającego na terenie firmy pracodawca nie ma możliwości:

  • zmienić warunków pracy na mniej korzystne wypowiedzeniem zmieniającym,
  • wypowiedzieć umowy o pracę,
  • rozwiązać stosunku pracy w jakikolwiek sposób.

Osobną sprawą jest ochrona działaczy związkowych, którzy są wpisani na specjalną listę (ta może być uaktualniania i zmieniana, jednak o zmianach trzeba informować pracodawcę). To zwykle działacze funkcyjni w związku zawodowym, a zwłaszcza przewodniczący związku lub jego komitetu założycielskiego. Zasadą jest, że im związek liczniejszy, tym lista pracowników objętych szczególną ochroną może być dłuższa.

Zwolnienie z pracy – ochrona radnych

Radni wszystkich szczebli samorządu to potężna grupa społeczna, która liczy około 50 tysięcy osób. W jej skład wchodzą radni gmin, miast, powiatów i sejmików. Najczęściej wykonują już pracę zawodową, którą chcą łączyć z wykonywaniem mandatu radnego. Nie wszystkim pracodawcom się to podoba. Niektórzy są ustawowo zmuszeni do wysłania takich radnych na urlop bezpłatny (wraz z obowiązkiem przyjęcia ich do pracy z powrotem po wygaśnięciu mandatu), inni mogliby chcieć rozwiązać z nimi umowę o pracę. Dlaczego? Bo praca radnego jest bardzo angażująca – to nie tylko posiedzenia rad gmin, ale również praca w komisjach, spotkania z mieszkańcami i wiele innych. Na każde takie spotkanie pracodawca ma obowiązek zwolnić radnego z zajęć zawodowych. Co więcej, szef nie może zwolnić z pracy takiej osoby bez zgody rady gminy. Zazwyczaj radni stoją jednak murem za swoim kolegą, bez względu na partyjne pochodzenie i na zwolnienie z pracy się nie godzą.

Terytorialsi chronieni przed zwolnieniem z pracy

Terytorialsi, czyli członkowie ochotniczej formacji – Wojsk Obrony Terytorialnej, również są chronieni przed utratą pracy. Formacja ta liczy kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym wiele kobiet. Regularnie ćwiczą, przechodzą kursy i szkolenia. Choć szefowie formacji starają się, by odbywały się one w weekendy i nie kolidowały z obowiązkami pracowniczymi, to konfliktu interesów często nie daje się uniknąć. Pracodawcy z tytułu szkolenia pracownika w WOT przysługuje rekompensata, ale jej uzyskanie nie jest łatwe. Dlatego żołnierzom zapewniono ochronę przed zwolnieniem z pracy zawodowej.

„W okresie od dnia doręczenia pracownikowi karty powołania do terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem – pracodawca nie może zwolnić ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę. Ochrona ta nie przysługuje jednak pracownikowi, jeżeli pracodawca ma podstawy, by rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy – informuje w swoim poradniku dla pracodawców Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gdańsku.”

polecane: Firmy zwlekają z PPK

Wideo

Materiał oryginalny: Kogo nie można zwolnić z pracy 2019. Nie tylko kobiety w ciąży są chronione przed wypowiedzeniem [14.10.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 września, 13:49, ja JA:

Zatem tych osób nie zatrudniamy, prawda?Nie dość, że mądrzejsi od szefa to jeszcze pod ochroną. Życie nie jest łatwe. Niech ich zatrudnia ZUS. A co. A za co? Niech zwolni swoich darmozjadow.

16 września, 15:08, Fugiel:

A niech sobie szefowie ,bizmemnenowie' sami pracują lub zatrudnia żony i dzieci skoro się im nie podoba. A teraz parafrazuje ulubione powiedzenie prywaciarzy o 10 na twoje miejsce: Dziś na miejsce jednej bramy stoi 10 otwartych otworem bram zakladow chętnych by zatrudniać. Także szanowni przedsiębiorcy nie żal mi was ani trochę. Mieliście fachowców to ich pusciliscie na zachod, mieliście młodych to daliście im tak nędzne stawki że nauczyli się wiązać buty i uciekli. Mieliście starych sprawdzonych to pospierniczali na pomostowki L4 albo pozwalnialiscie przed ochronka a ci co mogli by pracować na emeryturze bo są zdrowi to mają was w d.... Wiec teraz tylko ludzie z łapanki.

17 września, 22:07, Andrew:

Bredzisz

21 września, 19:58, Gość:

Niestety to prawda. Sama tak zostałam zwolniona pół roku temu. Inny pracodawca docenił moje doświadczenie i jest ok, a poprzedni no cóż...

Albo zamiast wypłaty do ręki to najniższa krajowa a reszta pod stołem ,w niebezpiecznych zawodach i dla człowieka przed emerytura to dyskryminacja ,dlaczego nikt się za to nie weźmie ,skoro firma się rozwija a widać to po deklaracjach i zakupach drogich maszyn czy ciągników i przy tym pracownik z najniższa krajowa w deklaracji to już sygnał ,że coś jest nie tak ,przymykanie oczu na poważne problemy fachowców ale co tam przyjdzie pracownik ze wschodu to na niego pracodawca otrzyma dofinansowanie i czy to jest ok?

G
Gość

GŁOSUJ NA PIS-a będziesz spał spokojnie

B
Bezrobotny

mNIE KURFA NIUE MOŻNA ZWOLNIĆ !!!!!

G
Gość

Pracownikom poza sfery budżetowej też powinien należeć się dodatek stazowy

G
Gość

Sutryka ?

G
Gość

Radni zarabiają ok 2000 PLN

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-zarabia-radny-soltys-burmistrz-posel-wojt-a-ile-prezydent-7719377.html

G
Gość
10 września, 13:49, ja JA:

Zatem tych osób nie zatrudniamy, prawda?Nie dość, że mądrzejsi od szefa to jeszcze pod ochroną. Życie nie jest łatwe. Niech ich zatrudnia ZUS. A co. A za co? Niech zwolni swoich darmozjadow.

16 września, 15:08, Fugiel:

A niech sobie szefowie ,bizmemnenowie' sami pracują lub zatrudnia żony i dzieci skoro się im nie podoba. A teraz parafrazuje ulubione powiedzenie prywaciarzy o 10 na twoje miejsce: Dziś na miejsce jednej bramy stoi 10 otwartych otworem bram zakladow chętnych by zatrudniać. Także szanowni przedsiębiorcy nie żal mi was ani trochę. Mieliście fachowców to ich pusciliscie na zachod, mieliście młodych to daliście im tak nędzne stawki że nauczyli się wiązać buty i uciekli. Mieliście starych sprawdzonych to pospierniczali na pomostowki L4 albo pozwalnialiscie przed ochronka a ci co mogli by pracować na emeryturze bo są zdrowi to mają was w d.... Wiec teraz tylko ludzie z łapanki.

17 września, 22:07, Andrew:

Bredzisz

18 września, 20:43, XL:

Dobrze powiedziane.

Bredzisz. Taki pracownik "cfaniak" to najgorszy gatunek. Firmy są różne w jednych można było mnie w drugich więcej zarobić, a to że ktoś zakłada firmę próbuje ją prowadzić i zarabia to jest złe. Zobacz ilu szefów siedzi nocami i godzinami jeszcze w domu i papiery choćby samemu musi robić. Łatwo patrzyć na cudze dobro.

J
J23
24 września, 13:28, kadrowa z PRL-u:

W obecnej chwili ZADEN czlonek PiS-u nie moze byc zwolniony ze zajmowanego stanowiska bez akceptacji prezesa Kaczynskiego.

Poza tym kazdego wolno zwolnic !

A co to jakaś promocja głupoty ? KO PO KOD - się denerwuje że do wyborów coraz bliżej...

k
kadrowa z PRL-u

W obecnej chwili ZADEN czlonek PiS-u nie moze byc zwolniony ze zajmowanego stanowiska bez akceptacji prezesa Kaczynskiego.

Poza tym kazdego wolno zwolnic !

G
Gość
10 września, 13:49, ja JA:

Zatem tych osób nie zatrudniamy, prawda?Nie dość, że mądrzejsi od szefa to jeszcze pod ochroną. Życie nie jest łatwe. Niech ich zatrudnia ZUS. A co. A za co? Niech zwolni swoich darmozjadow.

16 września, 15:08, Fugiel:

A niech sobie szefowie ,bizmemnenowie' sami pracują lub zatrudnia żony i dzieci skoro się im nie podoba. A teraz parafrazuje ulubione powiedzenie prywaciarzy o 10 na twoje miejsce: Dziś na miejsce jednej bramy stoi 10 otwartych otworem bram zakladow chętnych by zatrudniać. Także szanowni przedsiębiorcy nie żal mi was ani trochę. Mieliście fachowców to ich pusciliscie na zachod, mieliście młodych to daliście im tak nędzne stawki że nauczyli się wiązać buty i uciekli. Mieliście starych sprawdzonych to pospierniczali na pomostowki L4 albo pozwalnialiscie przed ochronka a ci co mogli by pracować na emeryturze bo są zdrowi to mają was w d.... Wiec teraz tylko ludzie z łapanki.

17 września, 22:07, Andrew:

Bredzisz

Niestety to prawda. Sama tak zostałam zwolniona pół roku temu. Inny pracodawca docenił moje doświadczenie i jest ok, a poprzedni no cóż...

G
Gość

Witam dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej powinien się należeć

G
Gość

A co gdy matka po urlopie wychowawczym wraca do pracy i tam już czeka na nią zwolnienie

G
Gość

A co z osobami niepełnosprawnymi ,bo ja mam grupę i nic nie wyczytałam na ten temat

L
Lelson

Kogo nie można zwolnić ? Zapytajcie ludzi którzy za pieniądze z unii (czyli z podatków Europejczyków) tresują menedżerów,otóż każdego można zwolnić.U "przedsiębiorców" raczej pojawia się pytanie kogo trzeba zwolnić? Tak żeby reszta robiła więcej i siedziała cicho

G
Gość
17 września, 15:01, Gość:

Tylko nauczyciela mozna zwolnić na zwolnieniu lekarskim i podczas urlopu. Bo nauczy cieli obowiazuje karta nauczyciela a nie kodeks pracy.

Bzdura

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3