Kolarstwo górskie w mistrzowskim wydaniu w Mrągowie

Materiał informacyjny ARENA PRUSZKÓW
Długi sierpniowy weekend na Mazurach upłynie pod znakiem MTB w najlepszym wydaniu. W Mrągowie o ,,koszulki z orłem” rywalizować będzie czołówka polskiego kolarstwa górskiego. Tytułów mistrzowskich w elicie bronić będą Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak, a z mistrzowską trasą zmierzą się także amatorzy w ramach cyklu Milko Mazury MTB. Impreza jest organizowana w ramach cyklu ORLEN MTB Grand Prix Poland 2020.

Widowiskowe wyścigi gwiazd polskiego kolarstwa górskiego już w połowie sierpnia będzie można oglądać w Mrągowie. Stowarzyszenie Luz Grupa, po raz trzeci, otrzymało zgodę na organizację najważniejszego wydarzenia w kolarskim kalendarzu - Mistrzostw Polski MTB XCO/XCR.

W tym roku mistrzostwa powracają na Górę Czterech Wiatrów. Dobrze znana lokalizacja charakteryzuje się długimi, stromymi podjazdami. Trasa przeszła duże modyfikacje, co sprawi, że tegoroczne zmagania będą kwintesencją nowoczesnego cross country – zapewnia Arkadiusz Cała, dyrektor Mistrzostw. – Szykujemy szybką, techniczną rundę o długości 3,7 km. Suma przewyższeń wyniesie blisko 190 metrów interwałowych podjazdów i szybkich, krętych zjazdów – dodaje Arkadiusz Cała.

Na najlepszych polskich kolarzy i kolarki czekać będzie całkowicie nowy liczący 850 metrów odcinek poprowadzony po stromych trawersach Góry Czterech Wiatrów. Ułatwieniem z pewnością nie będą techniczne przeszkody: belki, okazały rock garden z ponad 50 ton głazów i duży drop.

Zawodnicy Kamyk Radzymin Team po zapoznaniu się z tegoroczną trasą Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim opisali ją w mediach społecznościowych takimi słowami: „dużo zdrowia i siły będzie potrzebne każdemu - podjazdy dadzą popalić”. Podobnie wypowiedziała się Gabriela Wojtyła, zawodniczka Superior Zator Racing Team. – Na podjeździe będzie “paliło” – powiedziała po treningu.

Przez sierpniowe dni na wymagającej fizycznie trasie rywalizować będą zawodnicy w ponad 20 kategoriach. I dzień MISTRZOSTW POLSKI MTB XCO to rywalizacja sztafet. W piątek, 14 sierpnia o tytuł Drużynowego Mistrza Polski powalczą najlepsze kluby kolarskie w Polsce. Nie mniej emocji dostarczą sobotnie wyścigi. O koszulki Mistrzów Polski powalczą zawodnicy w kategoriach: Masters II, III, IV i Masters Kobiet, zaś o Puchar Prezesa PZKol rywalizować będą kategorie: Żaków, Młodzików i Juniorów Młodszych. Niedziela, 16 sierpnia to wyścigi o tytuły mistrzowskie. Jako pierwsi wystartują zawodnicy
w kategoriach Masters i Cyklosport. Następnie o koszulki „z orłem na piersi” powalczą Juniorki i Juniorzy. Po południu strzały startera rozpoczną rywalizację w kategoriach Open Kobiet i Mężczyzn. Tytułów bronić będą Maja Włoszczowska oraz Bartłomiej Wawak, który w tym roku także reprezentować będzie Kross Racing Team.

Gratką dla kibiców kolarstwa będzie z pewnością strefa Pro Teamów, w której trenować będą najlepsze profesjonalne zespoły. Do Waszej dyspozycji będzie także Strefa Expo z nowinkami technicznymi od producentów rowerów i akcesoriów rowerowych. Na terenie Miasteczka Sportowego Mistrzostw czekać będzie także specjalnie wydzielona Strefa Kibica, gdzie zadbamy wspólnie z Wami o bezpieczeństwo nas wszystkich, przestrzegając podstawowych zasad: zachowania dystansu, zakrywania nosa i ust czy dezynfekowania dłoni.

Ciekawostką będą konferencje prasowe zlokalizowane na mrągowskim molo nad jeziorem Czos. Od czwartku, 13 sierpnia do niedzieli w godzinach wieczornych odbywać się będą spotkania z gwiazdami polskiego kolarstwa górskiego.

Sportowych emocji, po raz trzeci, dostarcza sponsor główny - Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol. Zaciętą rywalizację na Mazurach trzeba zobaczyć na własne oczy, a atmosferę poczuć na własnej skórze. Zachęcamy zatem do kibicowania. Długi weekend (14-16 sierpnia) zarezerwujcie na sportowe doznania. Czekamy na Was w Mrągowie!
 

Program Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim MTB XCO / XCR Mrągowo 2020:

13 SIERPNIA 2020 (Czwartek)

 • 14:00 – 19:00 – weryfikacja zgłoszeń w Biurze Zawodów (Góra Czterech Wiatrów)
 • 14:00 – 18:00 – trasa Mistrzostw Polski dostępna do treningu dla zgłoszonych zawodników
  (Góra Czterech Wiatrów)
 • 19:00 – konferencja prasowa otwierająca Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim (Mrągowskie Molo przy promenadzie nad jeziorem Czos) z udziałem prezesa PZKol, trenera Kadry Narodowej MTB, gości honorowych, dyrektora Mistrzostw oraz zawodników VIP

14 SIERPNIA 2020 (Piątek) – I dzień MISTRZOSTW POLSKI MTB XCO Mrągowo 2020 oraz Wyścigi o Puchar Prezesa PZKol

 • 8:00 – 13:00 – weryfikacja zgłoszeń w Biurze Zawodów (Góra Czterech Wiatrów)
 • 12:00 – 14:00 – oficjalne treningi na trasie
 • 13:00 – oficjalne otwarcie MISTRZOSTW POLSKI MTB XCO Mrągowo 2020
 • 13:30 – odprawa techniczna (sztafety) – Góra Czterech Wiatrów
 • 14:30 – start Młodzieżowych Sztafet Mieszanych (Junior Młodszy/Juniorka Młodsza)
 • 15:45 – start Młodzieżowych Sztafet Mieszanych (Młodzik/Młodziczka)
 • 17:00 – start wyścigu głównego o Mistrzostwo Polski MTB XCR
 • 19:00 – dekoracja zwycięskich sztafet: Junior Młodszy, Juniorka Młodsza / Młodzik, Młodziczka / XCR
 • 20:00 – konferencja prasowa po pierwszym dniu Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim (Mrągowskie Molo przy promenadzie nad jeziorem Czos) z udziałem zwycięskich drużyn w Młodzieżowych Sztafet Mieszanych oraz Drużynowego Mistrza Polski MTB XCR

15 SIERPNIA 2020 (Sobota) – Milko Mazury MTB Etap 3 Mrągowo – Pokonaj Górę Czterech Wiatrów (wyścig dla amatorów bez licencji)

 • 8:00 – 10:30 – rejestracja w Biurze Zawodów (dla każdego wyścigu amatorów bez licencji rejestracja kończy się na 30 minut przed startem, w wyścigu mogą wziąć udział tylko osoby bez licencji)
 • 9:00 – start Milko Mazury MTB Etap 3 Mrągowo – Pokonaj Górę Czterech Wiatrów
 • 9:00 – start wyścigu PRO
 • 9:02 – start wyścigu Expert
 • 11:00 – start wyścigu Hobby (plus Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w kolarstwie górskim MTB XCO)
 • 15:30 – uroczysta dekoracja zwycięzców PRO, Expert, Hobby (Góra Czterech Wiatrów)

 

Stulecie Polskiego Kolarstwa

"Wszystko co największe zaczyna się od czegoś najmniejszego" - mówi Ryszard Szurkowski, wybitny sportowiec i ambasador stulecia polskiego kolarstwa. Stulecia, które przypada w tym roku. Przypomnieć nieśmiałe marzenia, wielkie sukcesy i drogę pomiędzy nimi - oto cel oficjalnych obchodów jubileuszu organizowanego przez Arenę Pruszków, przy udziale Polskiego Związku Kolarskiego.

Koszulkę z Orzełkiem - symbolicznie przyznawaną mistrzom Polski - chcemy w tym wyjątkowym sezonie uczcić w wyjątkowy sposób. Dlatego wszystkie krajowe mistrzostwa zostały włączone w obchody Jubileuszu. Pierwsze już się odbyły. W styczniu, w Szczekocinach, przy wyjątkowej oprawie poznaliśmy mistrzów Polski w przełajach. Kalendarz obchodów zmodyfikowało życie i koronawirus, ale przed nami wciąż mnóstwo imprez z cyklu "100-lecia".

 • 11 stycznia, Szczekociny – Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym
 • 5 lipca, Warszawa – Warsaw Cup z cyklu Orlen Grand Prix Poland MTB
 • 5 lipca, Stryszów - Mistrzostwa Polski w Trialu
 • 25 lipca, Dzierżoniów - Mistrzostwa Polski w BMX
 • 14-16 sierpnia, Mrągowo – Mistrzostw Polski MTB XCO/XCR
 • 20-23 sierpnia, Busko-Zdrój i Kazimierza Wielka - Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym
 • 5 września, Jelenia Góra - Maja Włoszczowska Trophy z cyklu Orlen Grand Prix Poland MTB
 • 13 września, Wałbrzych – UCI Górale na start z cyklu Orlen Grand Prix Poland MTB
 • 27 września, Szczawno-Zdrój - Mistrzostwa Polski w 4Cross
 • 1-4 października, Pruszków - Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym
 • 10 października, Kluczewsko - Puchar Polski w przełajach
 • 30 października - 1 listopada, Pruszków - Orlen Grand Prix Poland

Mecenasem jubileuszu „100-lecia polskiego kolarstwa” został PKN Orlen, natomiast patronem honorowym są Ministerstwo Sportu oraz Polski Komitet Olimpijski

Materiał oryginalny: Kolarstwo górskie w mistrzowskim wydaniu w Mrągowie - Polska Times

Dodaj ogłoszenie