Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolegium nad przepaścią

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Ani UMK, ani inne uczelnie wyższe w regionie nie są zainteresowane przejmowaniem kolegiów. Wiedzą, że przyszli nauczyciele i tak przyjdą studiować do nich.

<!** Image 3 align=none alt="Image 202941" sub="W 2010 roku Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych obchodziło dwudziestolecie. Była to okazja do spotkań wielu absolwentów i grona pedagogicznego [Fot.: Adam Zakrzewski]">Czy uda się uratować dorobek Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Toruniu? UMK przejąć go nie chce. Marszałek szuka innych rozwiązań, a czas nagli.

Nasze NKJO kształci w trybie trzyletnim nauczycieli języków na mocy porozumienia z uczelnią wyższą. W Toruniu jest to UMK. W myśl ustawy porozumienia te wygasną w 2015 r., co oznacza, że już tegoroczny nabór jest ryzykowny.

- Ustawa daje szanse dorobkowi kolegium na przetrwanie poprzez włączenie w struktury wyższej uczelni albo przekształcenie w Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Oba wyjścia w naszym przypadku wydają się jednak problematyczne - przyznaje dr Artur Mikewicz, dyrektor NKJO w Toruniu.

Ani UMK, ani inne uczelnie wyższe w regionie nie są zainteresowane przejmowaniem kolegiów. Wiedzą, że przyszli nauczyciele i tak przyjdą do nich studiować na kierunkach filologicznych, a przejmowanie kadry z zobowiązaniami wobec niej zupełnie im się nie uśmiecha. Powoływanie do życia kolejnej szkoły wyższej w regionie (na bazie NKJO) przy obecnym niżu demograficznym też raczej mija się z celem.

- Obawiam się, że mamy do czynienia z końcem tej formy kształcenia nauczycieli. Formy, która nie funkcjonuje w Europie - mówi Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

<!** reklama>

Oświatowa „Solidarność” ma jednak nadzieję. - Absolwenci kolegium są cenionymi nauczycielami. Wiem, że zarząd województwa, jako organ prowadzący, stara się ratować dorobek NKJO. W grudniu mowa była o próbie włączenia go do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli albo o przekształceniu w placówkę niepubliczną - mówi Wojciech Jaranowski, działacz związku i radny wojewódzki (PiS). - Jako sejmikowa komisja edukacji wnioskowaliśmy, by marszałek kontynuował rozmowy o przejęciu ze szkołami wyższymi.

Wśród pracowników NKJO panuje niepewność.

- Wisimy w próżni. Z niepokojem, ale i nadzieją czekamy na decyzję zarządu województwa - nie kryje Małgorzata Borcz, bibliotekarka.

Podobne napięcie słychać w głosie samego dyrektora kolegium. - Zgodnie z ustawą sama nazwa, a więc i marka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Toruniu zniknie. Byłoby jednak ogromnie żal, gdyby zniknął też nasz ponaddwudziestoletni dorobek - mówi dr Artur Mikiewicz. - Z troską i obawą myślę o pracownikach. W końcu potencjał ludzki to kluczowa rzecz w edukacji.

Nauka trwa tutaj trzy lata. Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia NKJO i mogą uzyskać stopień licencjata UMK. Uniwersytet, sprawujący opiekę naukowo-dydaktyczną nad kolegium, umożliwia absolwentom kontynuację studiów w celu uzyskania stopnia magistra.

- We wrześniu br. podobne kolegia w kraju zrezygnują raczej z naboru, biorąc pod uwagę wygasanie ich współpracy z uczelniami wyższymi w 2015 - dodaje Wojciech Jaranowski. - Jako związek mamy jednak obawy o los słuchaczy, którzy już uczą się w kolegiach, a skorzystają z urlopów zdrowotnych czy innych. Oni w kontekście 2015 r. będą mieli kłopoty z zakończeniem nauki. To nierówne traktowanie uczących się. Dlatego wnioskowaliśmy do ministerstwa, aby przynajmniej o rok przesunęło termin wygaśnięcia współpracy z uczelniami.

W przypadku całkowitej likwidacji NKJO, część z grona ok. 60 pracowników znajdzie się na lodzie.


Warto wiedzieć

Historia NKJO w Toruniu

Toruńskie kolegium powstało w 1990 roku - 22 lata temu, jako jedne z pierwszych w kraju.

Jego mury opuściło już 1569 wykwalifikowanych nauczycieli języków obcych.

Od początku istnienia dewizą NKJO jest wysoki poziom kształcenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska