Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna rewolucja śmieciowa. Zmiany w segregowaniu odpadów

Szymon Spandowski
Zmiany w śmietnikach spowodują może, że z Torunia znikną niezbyt estetyczne metalowe pojemniki do zbierania tworzyw sztucznych
Zmiany w śmietnikach spowodują może, że z Torunia znikną niezbyt estetyczne metalowe pojemniki do zbierania tworzyw sztucznych SłAwomir Kowalski
Segregacja odpadów stanie się bardziej drobiazgowa. Zwiększy się liczba kontenerów. Na zakup nowych pojemników miasto wyda ponad milion złotych.

Ministerstwo środowiska przygotowało nam kolejną rewolucję śmieciową. Zgodnie z rozporządzeniem, które wejdzie w życie 1 lipca odpady będzie trzeba dzielić na co najmniej cztery części. Oznacza to m.in. zmianę kolorów i wzrost liczby pojemników. Odpady papierowe będziemy wrzucali do kontenerów niebieskich, szkło do zielonych, metale i plastik do żółtych, a odpady ulegające biodegradacji do brązowych. Do tych wytycznych muszą się dostosować wszystkie gminy w kraju, w tym Toruń, gdzie papier, tworzywa sztuczne i metale często lądują w jednym pojemniku jako odpady suche.

Nowa rewolucja nie oznacza jednak, że pojemniki zmienią kolory i zaczną się mnożyć z dnia na dzień. Na dostosowanie się samorządy będą miały sporo czasu. Najpierw, na starych kontenerach pojawią się oznaczenia informujące o tym, co należy do nich wrzucać. Muszą się one tam znaleźć do końca roku. Później będzie trzeba dokupić ok. 3700 nowych. Gmina musi się z tym uporać do 1 lipca 2022 roku.

Czytaj też: Wybudzony, choć nie dawali mu szans
Państwowy grunt dla ojca Rydzyka z bonifikatą wojewody
Sędzia z Wąbrzeźna oskarżony o znęcanie nad żoną

- Szacowany koszt zakupu pojemników to ponad 1 100 000 zł, dlatego nie planuje się od razu wprowadzenia obowiązku wyposażenia wszystkich punktów w pojemniki o właściwych kolorach co spowodowałby istotny wzrost kosztów odbioru - mówi rzeczniczka prezydenta Torunia, Anna Kulbicka-Tondel. - Urząd Miasta Torunia zakła-da stopniowe wprowadzanie zmian w zakresie kolorystyki pojemników - tak aby doprowadzić do pełnej zgodności z wymogami rozporządzenia do dnia 1 lipca 2022 roku.

Problem w tym, że przy posesjach teoretycznie trzeba będzie wystawiać pięć pojemników, bo przecież, mimo dość drobiazgowej segregacji, nie uda się pozbyć odpadów zmieszanych. Gdzie to wszystko pomieścić?

- Problem braku miejsca na pojemniki będzie musiał być rozwiązywany indywidualnie dla każdego punktu wywozowego - dodaje Anna Kulbicka-Tondel. - Dla części miejsc wystarczy odpowiednia dystrybucja pojemników żółtych lub zielonych na nowe frakcje odpadów, część będzie wymagała rozbudowy wiat. Możliwa będzie krzyżowa zbiórka niektórych frakcji z budynkami sąsiednimi. Poza tym kontynuowany będzie system ogólnodostępnych gniazd selektywnej zbiórki. W miejscach, gdzie nie da się zastosować powyższych rozwiązań, konieczne będzie zbieranie najmniej uciążliwych frakcji w workach.

Zobacz także

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbył się dziś zapowiadany w "Nowościach" protest przeciwników reformy oświatowej pod hasłem "Lekcja demokracji". Manifestanci domagali się rozpisania referendum oświatowego.Czytaj też: Oświatowy protest w Toruniu

Protest w Toruniu. Lekcja demokracji ZDJĘCIA

Koncert Singin’ Birds na Jordankach [ZDJĘCIA]Singin’ Birds to trio wokalne śpiewające w bliskiej harmonii, nawiązujące do stylów muzycznych z pierwszej połowy XX wieku. Zespół tworzą: Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska i Dominika Dulny. Szerszej publiczności zespół Singin’ Birds jest znany z 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, półfinału telewizyjnego programu „Must Be The Music”, programów „Jaka to melodia” czy trasy koncertowej organizowanej przez Program 1 Polskiego Radia - „Lato z Radiem”.Kobiece trio w 2013 roku wydało debiutancką płytę pod tytułem „Niech tak zostanie”. Z kolei na początku tego roku ukazał się nowy album Singin’ Birds pt. „Swing$Roll”.Zobacz także: XII Ogólnopolskie Święto Kominiarzy w Toruniu [ZDJĘCIA]NowosciTorun

Koncert Singin’ Birds na Jordankach [ZDJĘCIA]

Przed sporym wyzwaniem stanie również miasto oraz firma, która będzie odpowiedzialna za odbiór odpadów (umowa z MPO jest ważna do końca tego roku). Jak przystosować do nowych przepisów budowane z takim zapałem i nakładem kosztów śmietniki podziemne na starówce? Powstały one przecież, aby żadne worki i inne śmieci nie walały się na powierzchni. Każdy zestaw składa się jednak tylko z trzech pojemników. Rozbudowa w większości przypadków jest niemożliwa.

Warto wiedzieć: Kontenery i złotówki

W tej chwili w Toruniu znajduje się 1314 pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów suchych oraz 400 służących wyłącznie do zbierania papieru.
W ciągu pięciu lat będzie trzeba dokupić ok. tysiąc pojemników na odpady suche, co będzie kosztowało jakieś 600 tys. złotych. Poza tym będzie nas również czekał zakup ok. 2400 pojemników różnej wielkości przeznaczonych na bioodpady, co powinno kosztować w granicach 330 tys. złotych. Na koniec wreszcie śmietnikowe szeregi będzie należało wzmocnić trzema setkami pojemników do zbiórki szkła. Wiąże się z tym wydatek w wysokości ok. 180 tysięcy złotych.
Ministerialne rozporządzenie dopuszcza również oddzielne sortowanie szkła barwnego i bezbarwnego, w Toruniu jednak ten podział nie zostanie wprowadzony.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska