Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna zmiana w prawie spadkowym! To się zmieniło w listopadzie

redpp
Wideo
od 16 lat
Już w listopadzie w życie wchodzą ważne zmiany dotyczące spadków. Dzięki nowym przepisom dziedziczenie po zmarłych będzie prostsze. Zawęzi się grono uprawnionych, a także skróci czas postępowania spadkowego. Co dokładnie wprowadza nowelizacja prawa spadkowego? Kto na tym skorzysta?

Spis treści

Nadchodzą ważne zmiany

Już wkrótce obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące dziedziczenia po osobie zmarłej. Zmienią się procedury popogrzebowe - w zamyśle nowa forma ustawy ma uprościć procedury i skrócić postępowanie spadkowe do minimum. W myśl ustawy ma to dać spadkobiercom gwarancję bezpieczeństwa. Nowe przepisy wchodzą w życie już 4 listopada.

Formalności po śmierci bliskiego

Obecne formalności związane z pochówkiem zmarłej bliskiej osoby są przytłaczające - w szczególności w obliczu śmierci bliskiego. Zdaniem wielu Polaków przepisy obowiązujące dotąd pozostawiają wiele do życzenia, a ich załatwianie jest niezwykle uciążliwe. To jednak ma się zmienić już niedługo.

Co ogranicza nowe prawo spadkowe?

Nowelizacja, która obowiązuje od 4 listopada, ogranicza prawo do dziedziczenia dalszych krewnych zmarłego. W zamyśle ustawodawcy było zawężenie grona spadkobierców do:

  • Dziadków,
  • rodzeństwa rodziców zmarłego,
  • Zstępnych rodzeństwa rodziców zmarłego.

Inaczej mówiąc, ograniczenie spowoduje, że dziedziczenie kończy się na trzeciej grupie spadkowej.

Najważniejsza zmiana dotycząca dziedziczenia po zmarłym

Kluczową zmianą jest ułatwienie kwestii spadkowych małoletnich oraz osób ubezwłasnowolnionych. Od 4 listopada 2023 roku opiekunowie prawni oraz rodzice bez większych problemów będą mogli odrzucić spadek. Co więcej, nie będą musieli występować o to po pomoc do sądu.

Oświadczenie dot. przyjęcia lub odrzucenia spadku

Do tej pory miało się pół roku na dostarczenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku - liczyło się to od dnia śmierci spadkodawcy. Tym razem jednak końcowy termin jest zawieszony - jeśli kwestia złożenia właściwego oświadczenia wymaga dodatkowo uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego.

Alimenty a dziedziczenie

Jeśli osoba pierwotnie uprawniona do dziedziczenia miała obowiązek alimentacyjny wobec zmarłego i nie opłacała go lub też uchylała się od pieczy nad spadkodawcą - może zostać uznana za niegodną dziedziczenia. W takiej sytuacji zostanie wykluczona z grona osób dziedziczących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska