Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny stary most odkopany w Toruniu! [ZDJĘCIA ARCHIWALNE I WSPÓŁCZESNE] Przeprawa powstała pod koniec lat 20. XX wieku

Szymon Spandowski
Urząd Miasta Torunia / z archiwum Artura Dobiegały
Drogowcy pracujący na placu biskupa Chrapka w Toruniu trafili na pozostałości betonowego mostu. Przeprawa powstała pod koniec lat 20. XX wieku w osi ówczesnej ulicy Jagiellońskiej, między dwoma Kaszownikami.

W Toruniu mosty wychodzą z podziemia. Zimą drogowcy odkryli pod rondem Pokoju Toruńskiego idealnie zachowany żeliwny most z drugiej połowy XIX wieku. Teraz, na przedłużeniu ulicy Gregorkiewicza (dawniej Jagiellońskiej), trafili na pozostałości betonowej przeprawy z końca lat 20. ubiegłego wieku. Znalezisko nie jest już tak imponujące, jednak każdemu, kto dobrze pamięta oba Kaszowniki i przejście między nimi, z pewnością miło się zrobi na sercu. Z myślą o tych osobach do zdjęć odsłoniętych pozostałości, dodajemy jeszcze zdjęcia archiwalne, jakimi podzielił się z nami pan Artur Dobiegała. Konstrukcję widać na nich w pełnej okazałości.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Kolejny stary most odkopany w Toruniu! [ZDJĘCIA ARCHIWALNE I...

Kaszownik pamięta jeszcze czasy Krzyżaków. Otoczenie stawu było swego rodzaju toruńskim zagłębiem przemysłowym - działały tu młyny, folusz, tartak i inne zakłady, również nieco cięższego kalibru - w latach 40. XIX wieku woda z Kaszownika poruszała pierwsze turbiny odlewni żelaza i fabryki maszyn Drewitza.

W XIX stuleciu Kaszownik został powiększony. Wodą zalano wyrobiska gliny wykorzystywanej do produkcji cegieł, oba stawy stały się ważnym elementem toruńskich fortyfikacji. Zgromadzona w nich woda pozwalała błyskawicznie wypełnić fosę otaczającą wewnętrzny pierścień umocnień. Przydała się w sierpniu 1914 roku, po alarmie związanym z wybuchem I wojny światowej.
W latach międzywojennych zapadła decyzja o zasypaniu jednego stawu. Prace rozpoczęto, jednak wyrok na staw został ostatecznie wykonany dopiero w latach 70. Wtedy również zburzony został most. Swoją drogą, tuż po wojnie znaleziono przy nim sporo niemieckiego sprzętu, kopiąc w tym miejscu lepiej więc uważać.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Program Pirat – odc. 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska