Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe jarmarki

Anna Krzesińska
W sobotę w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika zostanie otwarta wystawa „Gwatemalskie targowisko”, prezentująca tkaniny i maski z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W sobotę w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika zostanie otwarta wystawa „Gwatemalskie targowisko”, prezentująca tkaniny i maski z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 78714" sub="Na wystawie mamy się poczuć jak w środku egzotycznego miasteczka / Fot. Archiwum muzeum">Wystawa została zaaranżowana w formie dioramy, ukazującej tradycyjny indiański plac targowy. W prawie każdej większej miejscowości Gwatemali przynajmniej raz w tygodniu odbywa się targowisko, na które docierają mieszkańcy różnych zakątków kraju. Na straganach rozkładają plony ze swoich pól i wytwory rzemieślnicze - ceramikę, maski, hamaki i maczety, a także kwiaty, owoce, wełnę.

Dzięki wyjątkowym przedmiotom, zgromadzonych na wystawie, będziemy mieli okazję przenieść się w barwny świat mieszkańców Ameryki Środkowej. Twórcy ekspozycji chcieli, aby zwiedzający poczuli atmosferę placów targowych.

- Targowisko przenika wszystkie zmysły. Słychać różne głosy, huk petard. W powietrzu unosi się dym z kadzideł i zapach kwiatów. Wzrok przyciągają różnorodne barwy. Kolorowe są nie tylko towary na sprzedaż, ale również tłum sprzedających i kupujących ubrany w piękne, wzorzyste stroje - opowiada Ewa Prądzyńska z Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie, która zajęła się aranżacją wystawy w Toruniu.

<!** reklama>Na targowiskach można znaleźć ręcznie tkane bluzy, spódnice i kapy. Tkaniny mają długą tradycję. Przetrwała ona panowanie różnych kultur prekolumbijskich, upadek starożytnej cywilizacji Majów i hiszpański podbój. Do dziś Indianie używają tradycyjnego poziomego warsztatu tkackiego, na którym pracują tylko kobiety.

- Kobiety tkają i noszą tradycyjne stroje. Każda wieś i miasteczko ma własny strój, który wyróżnia się kształtem, wzorami, kolorami, dowodząc etnicznej przynależności właściciela zakorzenionej w historii. Wprawne oko potrafi wyczytać na huipilu (kobiecej bluzce) przynależność do konkretnej wsi (doliny), społeczny status, stan cywilny i religijne wierzenia. Osoba nosząca tradycyjny strój dumnie deklaruje przynależność do świata Majów - dodaje Ewa Prądzyńska.

Gdzie, kiedy?

  • Muzeum Podróżników, ul. Franciszkańska w Toruniu, do 11 maja w godz. 10.00-16.00. W maju - od 11.00 do 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska