Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kombajn całą szerokością

Redakcja
Żniwa w pełni, więc kierowcy muszą uważać, żeby zza zakrętu nie wyjechał kombajn. A rolnicy jeżdżą całą szerokością także drogami wojewódzkimi i krajowymi.

Żniwa w pełni, więc kierowcy muszą uważać, żeby zza zakrętu nie wyjechał kombajn. A rolnicy jeżdżą całą szerokością także drogami wojewódzkimi i krajowymi.

<!** Image 2 align=none alt="Image 194739" sub="Nawet na ruchliwych drogach można spotkać kombajn z zamontowanym hedrem. Tutaj w Strzygach na drodze wojewódzkiej z Brodnicy do Rypina. Jak zareaguje kierowca, który wypadnie zza zakrętu wprost na taki pojazd? [Fot. Paweł Kędzia]">- W powiecie jeszcze nie spotkałem na drodze kombajnu - mówi Damian Rędzikowski, kierowca z Brodnicy. - Widocznie miałem szczęście. Natomiast kiedy wracałem znad morza, to drogą poruszał się właśnie kombajn. Heder miał zdemontowany na wózku, jak pan Bóg przykazał, ale i tak powodował utrudnienia w ruchu.

Przepisy w tej sprawie są jasne. Urządzenie na froncie pojazdu musi być zdemontowane.

<!** reklama>- Kierujący kombajnem czy innym pojazdem nie może zajmować więcej niż jeden pas ruchu. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat 150 zł i 2 punkty karne - informuje, asp. Roman Kamiński, pełniący obowiązki rzecznika policji w Brodnicy. - A w ogóle szerokość pojazdu nie powinna być większa niż 2,55 m. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat do 500 złotych.

Rolnicy mogą się dowiedzieć np. w KRUS, jaki jest dozwolony sposób przejazdu. Na drodze publicznej heder musi być odczepiony i zawieszony z tyłu. Nie ma takiego wyjątku, żeby jakaś krótsza trasa na drodze publicznej zwalniała z wymogu demontażu urządzenia. Maksymalna prędkość jazdy na drodze publicznej takiego pojazdu wynosi 20 km na godzinę.

Najlepiej, żeby podczas jazdy na drodze kombajn nie był załadowany, bo istnieje niebezpieczeństwo wysypania się ziarna. Sprowadza to zagrożenie na innych uczestników ruchu i np. w razie hamowania może doprowadzić do poślizgu.

- Kierowca kombajnu musi posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii B lub T, aby poruszać się po drodze publicznej - mówi policjant.

W przypadku większych pojazdów należy udać się do administratora drogi o zgodę na jednorazowy przejazd.


Fakty

Remont ul. Niskie Brodno kosztuje 476 tys. złotych.

Przy ul. Niskie Brodno jest zameldowanych 207 mieszkańców i działają 4 firmy.

Przy ul. Wczasowej jest zameldowanych 245 mieszkańców i działa 6 firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska