Komputery i internet od marszałka

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
2500 komputerów i 1000 łączy internetowych rozdysponuje Urząd Marszałkowski. Szansę mają podopieczni pomocy społecznej, niepełnoprawni i uczniowie.

2500 komputerów i 1000 łączy internetowych rozdysponuje Urząd Marszałkowski. Szansę mają podopieczni pomocy społecznej, niepełnoprawni i uczniowie.

- Dla kogo te komputery? Jak się o nie starać? - pytali nasi Czytelnicy, gdy dwa miesiące temu napisaliśmy o marszałkowskim projekcie walki z wykluczeniem cyfrowym. Wtedy zasady nie był jeszcze znane. Teraz wreszcie są.<!** reklama>

Program obejmie 3500 osób. 2500 osób z całego województwa otrzyma w użyczenie zestawy komputerowe z internetem. Kolejne 1000, posiadające już sprzęt - łącza internetowe. W tej grupie ma być 400 niewiadomych. Pierwsze umowy podpisywane będą na rok. Potem, jeśli sprzęt będzie zgodnie z przewidywaniami użytkowany, umowy przedłużone zostaną na kilka lat.

Kto może ubiegać się o takie wsparcie? Podopieczni pomocy społecznej, uczniowie pobierający stypendia socjalne w roku szkolnym 2010/2011 oraz osoby niepełnosprawne, z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności (w tym niewidomi). Nie mogą natomiast wziąć w tym programie ci, którzy posiadają już sprzęt komputerowy, kupiony przy współfinansowaniu przez PFRON lub z innych środków publicznych w czasie ostatnich trzech lat.

Od 13 do 30 czerwca

Gdzie można składać wnioski? We właściwych terytorialnie ośrodkach pomocy społecznych (GOPS-ach, MOPS-ach i MOPR-ach), w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, a także w Polskim Związku Niewidomych. We wszystkich tych placówkach powinny być dostępne formularze. Wnioskować można od najbliższego poniedziałku, 13 czerwca do czwartku, 30 czerwca włącznie.

Uczestnicy programu zostaną zrekrutowani według pewnych geograficznych wytycznych. Urząd Marszałkowski wie, jak chce podzielić sprzęt między powiaty i gminy. Zdecydują takie kryteria jak: liczba mieszkańców, stopa bezrobocia i odsetek ludności korzystającej z pomocy społecznej.

- Sam dostęp do Internetu niczego nie gwarantuje, ale daje narzędzia komunikacyjne, bez których trudno się obejść we współczesnym świecie. Nasz program ma umożliwić korzystanie z nich także tym środowiskom, które nie byłyby w stanie uczynić tego o własnych siłach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Budżet programu pod nazwą „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” wynosi 25,7 mln złotych. 85 procent tej sumy to środki, które urząd uzyskał z puli unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Na tym nie koniec

Na początku 2012 roku ruszy przyjmowanie wniosków do kolejnej edycji programu. Tym razem do rozdysponowania będzie aż 5000 zestawów komputerowych. W większym stopniu niż przy obecnej edycji trafić mają do domów niezamożnych i niepełnosprawnych uczniów oraz studentów.

Warto dodać, że użyczeniu sprzetu czy łącza towarzyszyć będą szkolenia z podstaw obsługi komputera.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie