Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty, plener i wykład to kolejne kroki do wzajemnego poznania

Marek Wojciekiewicz
Na estradzie pojawili się muzycy z obu miast. Hitem okazał się specjalnie na tę okazję przygotowany utwór „Jozin z Bazin”
Na estradzie pojawili się muzycy z obu miast. Hitem okazał się specjalnie na tę okazję przygotowany utwór „Jozin z Bazin” Marek Wojciekiewicz
Miniony weekend w naszym mieście upłynął pod znakiem Dni Kultury Czeskiej. Gościliśmy przyjaciół z Letovic, naszego miasta partnerskiego.

Na początku była muzyka, tak górnolotnie można określić początki przyjaźni mieszkańców Chełmna i Letovic. Orkiestry dęte obu miast spotkały się w 2009 roku i od razu coś zaiskrzyło, dlatego później wszystko przebiegało w błyskawicznym tempie.
Wzajemne odwiedziny muzyków, później samorządowców i przedstawicieli innych dziedzin sztuki. Dwa lata temu oba miasta podpisały umowę o partnerstwie.
Dni Kultury Czeskiej był kolejnym krokiem na drodze do wzajemnego poznania, tym razem skierowany głównie do mieszkańców naszego miasta.

Dowody przyjaźni

- Zapraszam wszystkich do Letovic, najpiękniejszego miasta na Morawach. Zapewniam, że czekamy tam na was z otwartymi ramionami, tak jak się czeka na przyjaciół - zapewniał Wladymir Stejskal, starosta Letovic. - Naszą chlubą jest renesansowy pałac, jest też wiele innych zabytków.
Podczas koncertu na rynku przed siedzibą Muzeum Ziemi Chełmińskiej Wladymir Stejskal przekazał w dowód przyjaźni Mariuszowi Kędzierskiemu, burmistrzowi Chełmna butelkę czeskiej śliwowicy i ogromne zdjęcie panoramy Letovic.

Wspólny śpiew

Po przemówieniach samorządowców na estradzie pojawili się muzycy z obu miast. Prawdziwym hitem okazał się, specjalnie na tę okazję przygotowany, dobrze znany w Polsce utwór „Jozin z Bazin”. Czeskich artystów wspomagało śpiewem wielu mieszkańców naszego miasta.
W tym samym czasie w siedzibie chełmińskiego muzeum można było oglądać prace uczniów Szkoły Artystycznej w Letovicach. Niektóre z tych dzieł powstały podczas krótkiego pleneru młodych artystów Polski i Czech.
Nie zabrakło również Teatru Agrafka, który zaprezentował niektóre efekty projektu „EuropejskimMIMOchodem”, w którym latem uczestniczyła też grupa młodzieży naszych południowych sąsiadów. Sobotni koncert na rynku był kulminacyjnym dniem obchodów, wiele też działo się także dzień wcześniej i dzień później.
W miniony piątek wysłuchać można było wykładów o języku czeskim i o pieśniach, popularnego także w Polsce barda Jaromira Nohavicy.
W niedzielę Dni Kultury Czeskiej zakończyły się koncertem orkiestr dętych i uroczystym odsłonięciem tablicy promującej Letovice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska