Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Prawo do przedsiębiorczości" w Toruniu: wiele nowych zmian i ulg dla polskich przedsiębiorców

TW
Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, sukcesja firm, ułatwienia dotyczące akt pracowniczych, Mały ZUS i inne proprzedsiębiorcze zmiany, wprowadzone w tej kadencji, były tematem spotkania z przedsiębiorcami, które odbyło się we wtorek w Toruniu.

Była to jedna z konferencji „Prawo do przedsiębiorczości #- małe firmy, wielkie zmiany”, czyli cyklu spotkań z lokalnym biznesem, organizowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w 20. miastach Polski. Tegoroczna, druga edycja wydarzenia poświęcona jest nowym rozwiązaniom dla firm.

Czym jest Konstytucja Biznesu?

Podczas konferencji przedstawiciele MPiT m.in. zachęcają właścicieli firm, by w relacjach z urzędami powoływali się na zapisy Konstytucji Biznesu. A także do tego, aby powoływali w swoich firmach zarządców sukcesyjnych. Można to zrobić, łatwo i bezpłatnie, za pośrednictwem CEIDG.

- Seria spotkań z przedsiębiorcami jest właśnie po to, aby opowiedzieć o bieżącej sytuacji w kwestii wsparcia biznesu: co uległo zmianie i co jeszcze ma się zmienić w przyszłości. Z założenia MPiT jest ministerstwem, które pracuje na rzecz przedsiębiorców i chciałoby, aby żyło się im jak najlepiej - mówił Adam Banaszak, zastępca prezesa PARP.

Katarzyna Małachowska, ekspert MPiT, przedstawiła przedsiębiorcom założenia Konstytucji Biznesu. - Obchodzimy rocznicę obowiązywania pakietu pięciu ustaw tzw. Konstytucji Biznesu. Wśród najważniejszych zmian i ułatwień znalazło się m.in. powołanie rzecznika MŚP, uprawnienia do pakietu ulg związanych z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz szereg korzystnych zmian dotyczących przeprowadzania kontroli podatnika - tłumaczyła.

- Istnieje specjalny portal informacyjny dla przedsiębiorcy #- biznes.gov.pl, w którym znajdują się wszystkie najnowsze informacje dotyczące zmian w prawie. Co ważne, na portalu przedsiębiorca może zadać pytanie i otrzymać odpowiedź w ciągu siedmiu dni - wyjaśniała Katarzyna Małachowska.

- Chcemy pomagać biznesowi, w tej chwili już nie jako administracja restrykcyjna, ale jako administracja bardziej usługowa - podkreślał z kolei Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Dyskusje przedsiębiorców z ekspertami

Chęć poszerzenia wiedzy, a także możliwość zadania pytań i uzyskania porad przyciągnęły na konferencję „Prawo do przedsiębiorczości” w Toruniu wielu uczestników.

- Chcę przekształcić własną działalność gospodarczą. Zainwestowałam ostatnio w województwie kujawsko-pomorskim w biznes i teraz rozglądam się za dofinansowaniem do tego projektu - mówiła Bożena Ługowska, przedsiębiorca.

Uczestnicy spotkania mogli też zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi Pracowniczych Planów Kapitałowych, które niebawem wejdą w życie. Przedstawiła je Małgorzata Skorek, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. kujawsko-pomorskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Podczas konferencji działała też strefa informacyjna. Porad przedsiębiorcom udzielali reprezentanci m.in. MPiT, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, PARP, Banku Gospodarstwa Krajowego, ZUS, PFR oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

- Aktualnie prowadzę działalność w Niemczech i przyjechałem na konferencję do Torunia, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości otwarcia biznesu w Polsce. Ciekawy jestem, co aktualnie rząd chce lub ma zamiar zmienić - tłumaczył Robert Harkiewicz, przedsiębiorca.

Polecamy: Konferencja PARP "Prawo do przedsiębiorczości"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska