Polecamy: Tak z drona wygląda teren pod dawnym Polchemie
Kongres Dialogu zaplanowano na wtorek i środę 10 i 11 września w Centrum Kulturalno-Kongresowym "Jordanki". Cel - stworzenie przez władze Torunia we współpracy z mieszkańcami zestawu zagadnień i tematów, które powinny być z torunianami konsultowane oraz sposobów, w jaki powinno to się odbywać. Uczestniczyć w tym mają przedsiębiorcy, społecznicy, osoby z organizacji pozarządowych, naukowcy, eksperci oraz urzędnicy i władze miasta.
Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<
- Chcemy wypracować zupełnie inny, różny od dotychczasowego model współpracy z mieszkańcami - zapewnił prezydent Gulewski. - To chyba marzenie nie tylko moje. Trzeba rozmawiać o dialogu w Toruniu, o tym, w jaki sposób miasto powinno być współrządzone. Liczę, że sam kongres stanie się wydarzeniem cyklicznym.
Toruński Kongres Dialogu: oto tematy omawiane przy stolikach
Dowodem na otwarcie na współpracę ma być program Kongresu Dialogu. Pełnomocnik prezydent Gulewskiego do spraw dialogu i innowacji miejskich Patryk Wawrzyński we współpracy miedzy innymi z organizacjami pozarządowymi wypracował zagadnienia do rozmów przy stolikach tematycznych. Były to:
- wizja i kierunki rozwoju Torunia,
- jakość przestrzeni osiedlowych,
- wspieranie i rozwój przedsiębiorczości,
- zieleń w mieście i dostosowanie do zmian klimatu,
- transport zbiorowy i zrównoważona mobilność,
- ochrona dziedzictwa kulturowego,
- miasto dla młodych,
- miasto dostępne i otwarte dla wszystkich,
- polityka społeczna i zdrowie,
- bezpieczeństwo i czystość w mieście,
- Narzędziownia Konsorcjum Dialogu.
Wyznaczono trzy terminy spotkań we wtorek przy stolikach tematycznych - tak, by jak najwięcej osób mogło w nich wziąć udział. Na rozmowy wybrała się między innymi Aleksandra Kwas z Jaru. Gdy na grupie w mediach społecznościowych zapytała mieszkańców tego osiedla, jakie kwestie powinna poruszyć, ci od razu wskazali nie propozycje dotyczące organizacji konsultacji z mieszkańcami, ale od razu konkrety do realizacji - przebudowę skrzyżowania ulic Watzenrodego i Hubego na rondo oraz zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Polnej, Traktorowej i Ugory.
- Nie gwarantuję, że wszystkie rekomendacje będą realizowane, bo z tym wiąże się choćby kwestia kosztów, ale zrobię wszystko, by jak najwięcej zostało wcielonych w życie. To sprawa wiarygodności mojej i mojej współpracowników - mówi podczas kongresu prezydent Gulewski.
Kongres Dialogu w Toruniu: przykłady współrządzenia dał Poznań
Gościem sesji otwierającej Kongres Dialogu w Toruniu był wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.
- Poznań jest liderem rankingów dotyczących współrządzenia miastem - wyjaśnił prezydent Gulewski.
- Trudno sobie w XXI wieku wyobrazić sobie zarządzanie miastem zza biurka. Wyjście do mieszkańców to oczywistość. Dystans między nimi a władzą skrócił się także dzięki nowoczesnym technologiom - zauważył wiceprezydent Wiśniewski.
Przedstawił on poznańskie sposoby na udział mieszkańców w decydowaniu o mieście. Jednym z nich są rady osiedlowe, odpowiednik toruńskich rad okręgów. Jest ich 42. Zasiada w nich ponad 600 osób.
- 12 lat temu rady osiedlowe zostały wzmocnione pod względem kompetencyjnym i finansowym. W sumie w perspektywie pięcioletniej mają do dyspozycji prawie 150 milionów złotych. Dzięki temu mają poczucie współudziału w zarządzaniu miastem - zauważył wiceprezydent Wiśniewski.
Inne poznańskie sposoby to konsultacje społeczne i debaty w równych formach (na przykład paneli obywatelskich), także współpraca z grupami takimi jak Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, Miejska Rada Seniorów, Poznańska Rada Transportu Aglomeracyjnego. Kolejne - wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych oraz Poznański Budżet Obywatelski.
Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<
Kongres Dialogu w Toruniu: co jeszcze jest w jego programie?
Część z tych rozwiązań oczywiście w Toruniu funkcjonuje. Prezydent Gulewski zapowiada jednak zmiany. Dotyczyć mają choćby finansowania rad okręgów. Spotkanie prezydenta z ich przedstawicielami także zaplanowano na pierwszy dzień kongresu.
W programie drugiego dnia jest z kolei inauguracja działalności Rady Rozwoju. Będzie ona działać przy prezydencie Torunia. Również w środę odbędzie się Urban Cafe - to otwarte dla wszystkich rozmowy przy kawie czy herbacie z prezentacjami pomysłów na Toruń i współrządzenie miastem.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?