MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec abonamentu RTV! Nadchodzi nowa obligatoryjna opłata. Czym jest składka audiowizualna? Taka będzie przyszła opłata!

redpp
Pomysłodawcy wskazują kilka grup. Oto one>>>
Pomysłodawcy wskazują kilka grup. Oto one>>>Pixabay
Wiele mówi się o tym, aby zrezygnować z opłaty abonamentu RTV. Postulat ten znajduje odzwierciedlenie w pracach ekspertów. Ci zaś, wraz z byłym prezesem TVP, Janem Dworakiem opracowali propozycję rozwiązania obecnego problemu. W ich założeniu dobre by było wprowadzenie nowej ustawy o mediach publicznych. Telewizja Publiczna, a także i Polskie Radio, miałyby być finansowane z obowiązkowej opłaty audiowizualnej. Ta byłaby wpisana w podatek dochodowy pobierany przez Urzędy Skarbowe. Wstępnie mówi się o opłacie w wysokości 8-9 złotych miesięcznie.

Dlaczego likwidacja abonamentu RTV?

Jednym z koronnych argumentów przedstawianych przez zwolenników usunięcia tej opłaty jest jej nieskuteczność. Wiele osób, które realnie powinny płacić obowiązkowe składki w ramach abonamentu RTV, w praktyce tego nie robi. Możliwość dochodzenia tej konieczności w zasadzie istnieje wyłącznie w przypadku osób, które już kiedyś swój odbiornik zarejestrowały. Wiele osób mówi tu o kontrolach, w praktyce jednak są z tym bardzo duże problemy.

To też doprowadziło niektórych do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie odgórnej opłaty narzuconej wszystkim. A i to nie do końca, bo przewiduje się tutaj również to, że będą określone grupy zwolnione z tego obowiązku. Nie uprzedzajmy jednak faktów. Co trzeba wiedzieć o promowanych zmianach?

Koniec abonamentu RTV? Nowa opłata zamiast niego!

Postulat wprowadzenia nowej opłaty wypływa z faktu, że TVP z samego założenia nie ma być konkurencyjną dla firm prywatnych w kontekście walki o budżet reklamowy. Zakłada to bowiem pogorszenie jakości programów, dlatego też nowy projekt zakładałby odgórne finansowanie mediów z ograniczeniem ilości reklam do minimum. W tym zakresie eksperci zauważają, że to budżet musi zapewniać odpowiednie środki na utrzymanie zarówno Polskiego Radia, jak i Telewizji Publicznej. Zdaniem byłego prezesa TVP finansowanie z reklam powinno być ostatecznością, dlatego też ich obecność powinno ograniczyć się do minimum. Za nowym rozwiązaniem zdaje się przemawiać fakt, że obecnie wpływy z teoretycznie obowiązkowego abonamentu RTV maleją.

Obowiązkowa składka audiowizualna. Kto będzie zwolniony z opłat?

Wstępnie finansowanie mediów publicznych miałoby być gwarantowane przez budżet państwa - to jednak tylko w etapie przejściowym. Kolejno rozwiązanie to miałoby opierać na składce audiowizualnej - jeśli te środki byłyby niewystarczające, dopiero potem reszta byłaby dopłacana z budżetu.

Składkę audiowizualną płaciliby podatnicy oraz firmy. Jej wysokość miałaby być waloryzowana każdego roku.

Przewidziano również zwolnienia z tej opłaty. Kto nie musiałby płacić? Wskazuje się kilka grup społecznych. Te przedstawiamy w galerii:

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska