Koniec opłat za luksus

Marcin Dutkowski
To już prawdziwy koniec opłaty adiacenckiej z tytułu budowy infrastruktury technicznej w Grudziądzu. Prezydent podjął decyzję o odstąpieniu od pobierania zaległych kwot.

To już prawdziwy koniec opłaty adiacenckiej z tytułu budowy infrastruktury technicznej w Grudziądzu. Prezydent podjął decyzję o odstąpieniu od pobierania zaległych kwot.

O sprawie opłat adiacenckich zrobiło się głośno w 2009 roku. Mieszkańcy Sadowa, Tuszewa, Kuntersztyna 2 i Mniszka rozpoczęli wówczas starania o zmniejszenie ustalonych na najwyższym poziomie stawek za dzielenie działek i przyłączenie ich do infrastruktury miejskiej. Wspierała ich wówczas m.in. posłanka Marzenna Drab. Powodem niezadowolenia wielu grudziądzan był fakt, iż w 2008 roku Rada Miejska Grudziądza ustanowiła stawkę z tytułu budowy infrastruktury technicznej w wysokości 50 proc. Oznaczało to ponoszenie sporych wydatków za każdym razem, gdy miasto stworzyło warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo korzystania z wybudowanej drogi.

Temat wielokrotnie był poruszany na naszych łamach. Mówili też o tym mieszkańcy podczas osiedlowych spotkań z prezydentem.

<!** reklama>- Jest obecnie kryzys. Z czego mamy płacić? - pytał jeden z mieszkańców Owczarek. - My nie mamy na lekarstwa! Żyjemy z dnia na dzień! Jak można od nas żądać takich opłat?

W styczniu ubiegłego roku wspomnianą stawkę zmniejszono do 0 proc. Nie oznaczało to jednak rozwiązania wszystkich problemów. Zanim bowiem zaczęły obowiązywać zapisy nowej uchwały w tej sprawie, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia zakończyły realizację unijnego projektu, polegającego na budowie sieci kanalizacyjnej w Owczarkach. Zgodnie z prawem, oznaczało to więc naliczenie opłaty adiacenckiej dla 135 nieruchomości, położonych przy ul. Dębowej, Bukowej, Wiśniowej, Wiązowej, Sosnowej, Bocznej i Cisowej. Ratusz wysłał właścicielom nieruchomości zawiadomienia o wysokości opłaty adiacenckiej. Jednocześnie poinformował, że w przypadku trudnej sytuacji życiowej mieszkańcy mogą ubiegać się o jej umorzenie. Skorzystała z tego połowa mieszkańców.

- Na 55 przypadków 28 osób wystąpiło o odstąpienie naliczania tego świadczenia - mówi prezydent Robert Malinowski. - Przeprowadziliśmy raz jeszcze analizę finansową, uzyskaliśmy również opinię prawną i ostatecznie podjąłem decyzję o rezygnacji z naliczania opłaty adiacenckiej z tytułu wybudowania infrastruktury technicznej.

Opłata adiacencka na terenie Grudziądza będzie naliczana tylko w przypadku podziałów nieruchomości.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz Jędrzejec
Problem z opłatą adiacencką jest rozwiązywana na różne sposoby w każdej gminie:
1. Opłatę można uiścić w oprocentowanych ratach w terminie do 10 lat.
2. Opłata może być zapłacona przez spadkobierców lub obdarowanego
3. Na opłatę można zaciągnąć kredyt hipoteczny.
4. Opłatę można uregulować z ramach hipoteki odwróconej.
5. Opłatę można uiścić poprzez wydzierżawienie gruntu, sprzedaż części lub całości nieruchomości.
6. Niektórzy prezydenci miasta zostali uprawnieni uchwałą RM do anulowania pewnych zobowiązań finansowych, według specyfikacji i do określonej wysokości.
7. Zobowiązany ma prawo zrzec się własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa z przeniesieniem prawa własności na gminę.
Dodaj ogłoszenie