Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec świata: NASA ostrzega przed asteroidą QW7. Czy uderzy w Ziemię? Koniec świata już wkrótce? [29.01.2020]

vt
Kiedy czeka nas koniec świata?  Naukowcy nieustannie starają się kontrolować trajektorię lotów wszystkich dostrzegalnych z naszej, ziemskiej perspektywy obiektów kosmicznych.
Kiedy czeka nas koniec świata? Naukowcy nieustannie starają się kontrolować trajektorię lotów wszystkich dostrzegalnych z naszej, ziemskiej perspektywy obiektów kosmicznych. Fot. Polska Press
Koniec Świata: kiedy asteroida uderzy w Ziemię? W kierunku naszej planety z ogromną prędkością zbliża się asteroida (467317) 2000 QW7. Amerykańscy naukowcy z NASA oszacowali jakie ryzyko i zagrożenie niesie ze sobą ewentualne zderzenie asteroidy z Ziemią. Czy naszej cywilizacji grozi wkrótce armagedon? Kiedy będzie koniec świata? Co się stanie z Ziemią po uderzeniu asteroidy? O wszystkim przeczytacie w naszym materiale.

Koniec świata: kiedy asteroida 2000 QW7 uderzy w Ziemię?

(467317) 2000 QW7 jest gigantyczną asteroidą. Obiekt porusza się w kosmosie z prędkością blisko 20 000 km/h. Asteroida według wstępnych obliczeń ma od 950 do nawet 2100 metrów średnicy. Niestety coraz bardziej zagraża Ziemi.

Naukowcy z NASA są jednak pewni, że asteroida 2000 QW7 we wrześniu nie uderzy w Ziemię. Od katastrofy będą nas dzielić miliony kilometrów (asteroida minie naszą planetę dokładnie 5-7 mln km). Ponowne bardzo bliskie spotkanie Ziemi i asteroidy nastąpi dopiero jesienią 2038 roku.

Asteroida: skutki uderzenia w Ziemię

Naukowcy nieustannie starają się kontrolować trajektorię lotów wszystkich dostrzegalnych z naszej, ziemskiej perspektywy obiektów kosmicznych. Niestety nie wszystko da się przewidzieć. Jakie skutki odczułaby nasza planeta, gdyby doszło do zderzenia z asteroidą? Wszystko zależy od dwóch czynników: rozmiarów asteroidy i szybkości z jaką się porusza.

Asteroidy, czasami nazywane planetami mniejszymi, są skalistymi, pozbawionymi powietrza resztkami z wczesnego powstania naszego Układu Słonecznego około 4,6 miliarda lat temu. - tłumaczą eksperci z NASA.

Kiedy czeka nas koniec świata?  Naukowcy nieustannie starają się kontrolować trajektorię lotów wszystkich dostrzegalnych z naszej, ziemskiej perspektywy
Kiedy czeka nas koniec świata? Naukowcy nieustannie starają się kontrolować trajektorię lotów wszystkich dostrzegalnych z naszej, ziemskiej perspektywy obiektów kosmicznych. Fot. Polska Press

Przykłady zniszczeń:

  • asteroida do 50 m - zniszczenie dotknie średniej wielkości miasto; mogą pojawić się pożary i fale tsunami,
  • do 150 m - zniszczenia obejmują kilkaset kilometrów kwadratowych
  • do 300 m - totalne zniszczenia w promieniu 100 km, szkody w promieniu kilkuset kilometrów
  • do 600 m - tsunami na całej planecie, zniszczenia obszaru porównywalnego z Polską
  • do 1000 m - poważne zmiany klimatyczne odczuwalne na całej planecie, zniszczony obszar porównywalny z całą Europą
  • do 5000 m - globalne zniszczenie, pyły powstałe w wyniku kolizji zasłaniają Słońce, wieloletnia zima na całej planecie

Niestety w przestrzeni kosmicznej krążą miliony, a nawet miliardy różnego rodzaju obiektów. Dotychczas naukowcy na listę niebezpiecznych obiektów dla Ziemi wpisali m.in.

  • asteroidę (101955) Bennu (odkrycie 11 września 1999 r.) o średnicy ok. 560 metrów,
  • (99942) Apophis, 13 kwietnia 2029 roku znajdzie się niebezpiecznie blisko Ziemi,
  • asteroidę (433) Eros, która najbliżej Ziemi będzie w 2056 roku
  • asteroidę 2018 XB4, która najbliżej Ziemi znajdzie się w 2092 roku.

Asteroida: co to jest?

Planetoida inaczej asteroida to ciało niebieskie o rozmiarach od kilku metrów do czasem ponad 1000 km. Asteroida obiega gwiazdę - głównie Słońce. Ciało niebieskie jest zbudowane z formy skalnej lub lodowej. W styczniu 2019 roku znanych było ponad 790 tys. planetoid.

Zobacz też: Wzrost liczby planetoid w latach 1980-2010

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska