Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontakt z ważnymi tematami

sb.
Teatry z Belgii, Holandii, Irlandii, Rosji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Węgier, Rumunii i Polski wystąpią na XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontakt”, który rozpocznie się w sobotę, 9 maja, i potrwa przez tydzień, do 25 maja.

Teatry z Belgii, Holandii, Irlandii, Rosji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Węgier, Rumunii i Polski wystąpią na XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontakt”, który rozpocznie się w sobotę, 9 maja, i potrwa przez tydzień, do 25 maja.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189611" >

Nie zbraknie przedstawień najgłośniejszych dziś europejskich reżyserów, jak kilkakrotni laureaci „Kontaktu” - Alvis Hermanis z Łotwy, Oskaras Korsunovas z Litwy i Jan Klata z Polski. Polskę reprezentować będzie też słynny i wielokrotnie nagradzany twórczy tandem, Paweł Demirski i Monika Strzępka.<!** reklama>

Wśród festiwalowych sztuk dominuje dramaturgia współczesna. Losy przetrzymywanej przez porywacza przez dziesięć lat Nataschy Kampusch, a także Bastiana Bossego, osiemnastolatka, który strzelał do nauczycieli i uczniów w swojej byłej szkole, stały się kanwą „Smutku Ogrów”, przedstawienia Fabrice’a Murgii z Teatru Narodowego w Brukseli.

„Waleczny człowiek” Michaela Westa z teatru The Corn Exchange w Dublinie to, jak piszą organizatorzy festiwalu, zapierający dech w piersiach prawie niemy spektakl o człowieku z wybujałą fantazją, grany w niepowtarzalnym stylu.

Akcja sztuki „Zburzeni”, którą przedstawi Centrum Dramaturgii i Reżyserii Kazancewa i Roszczina z Moskwy, rozgrywa się w oblężonym w czasie wojny Leningradzie (kilka lat temu „Sonią”, spektaklem, którego akcja toczy się podczas tegoż oblężenia, Łotysze zachwycili widzów i jury „Kontaktu”).

Niechęć do imigrantów i - w reakcji na nią ich gniew i agresja - to problemy, których dotyka „Wściekła krew”, spektakl teatru Ballhaus Naunynstrasse z Berlina. Choć temat zdaje się poważny, przedstawienie, jak czytamy w zapowiedziach, balansuje między thrillerem, komedią i melodramatem. Podobna jest problematyka „Szmaty” Beli Pintera, spektaklu grupy Bela Pinter i Zespół z Budapesztu.

Nie po raz pierwszy Teatr Nowy z Rygi przywozi przedstawienie oparte na zapisie autentycznych opowieści. Punktem wyjścia „Czarnego mleka” były historie zebrane na łotewskich wsiach. Teatr Narodowy z rumuńskiego Iasi opowie o trzech swoich rodakach pragnących opuścić rodzinny kraj.

Na klasykę literatury postawił jedynie zespół Oskarasa Korsunovasa z Wilna. Przywiezie „Na dnie” Maksyma Gorkiego. Ale intrepretacja tego tekstu ma być zgoła nietradycyjna.

Teatr Polski z Wrocławia pokaże głośny „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty, a Teatr Dramatyczny z Warszawy - „W imię Jakuba S.” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. Gospodarze, Teatr im. Wilama Horzycy, przedstawią przygotowaną wespół z PWST w Krakowie „Mroczną grę albo historie dla chłopców” w reżyserii Iwony Kempy.

Pierwsze dni „Kontaktu”

  • 19.5. (sb.): Teatr Narodowy (Bruksela), Fabrice Murgia „Smutek Ogrów”, duża scena TWH, g. 17; TWH/PWST Kraków, Carlos Murillo „Mroczna gra albo historie dla chłopców”, mała scena, g. 19.30.
  • 20.5. (nd.): Teatr Ro (Rotterdam), Wajdi Mouawad „Pogorzelisko”, „Olimpijczyk”, g. 19.
  • 21.5. (pn.): The Corn Exchange (Dublin), Michael West „Waleczny człowiek”, duża scena TWH, g. 18; Centrum Dramaturgii i Reżyserii Kazancewa i Roszczina (Moskwa), Jurij Kławdijew „Zburzeni”, mała scena), g. 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska