Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola biletów z zaskoczenia

Marcin Dutkowski
Kontrolerzy w odblaskowych kamizelkach? Pomysł realizowany obecnie w Łodzi wypróbowano w naszym mieście już trzy lata temu.

Kontrolerzy w odblaskowych kamizelkach? Pomysł realizowany obecnie w Łodzi wypróbowano w naszym mieście już trzy lata temu.

Widoczni z daleka kontrolerzy mają sprawiać, że gapowicze będą natychmiast wysiadać i nikt nie będzie się musiał z nimi szarpać. Tak tłumaczą to w łódzkim MPK, gdzie wprowadzono kamizelki. Jednak to, co tam uznano za największą zaletę, u nas okazało się już jakiś czas temu jego największą wadą.

<!** reklama>- W 2009 roku kontrolerzy mieli kamizelki odblaskowe, ale odstąpiono od tego pomysłu ze względu na bezpieczeństwo pracowników, jak i pasażerów - tłumaczy w rozmowie z „Nowościami” Teresa Kleczewska, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego. - Oczekujący kontrolerzy byli widoczni z daleka, więc pasażerowie bez biletów wyskakiwali z autobusu lub tramwaju w chwili zatrzymania pojazdu, co było niebezpieczne.

Czy słusznie zrezygnowano z tego pomysłu? Zdaniem pasażerów, tak, bo - jak podkreślają - kontrola w pojazdach komunikacji miejskiej powinna być zaskoczeniem.

- Dawanie gapowiczowi szansy na to, aby uciekł przed kontrolą, jest nieuczciwe - ocenia nasza Czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Ci najbardziej cwani mogliby podróżować autobusami i tramwajami przez cały rok, nie płacąc ani złotówki. Wystarczyłby im tylko dobry wzrok i refleks.

Niestety, niezapowiedziane kontrole mają też wady. Reakcje pasażerów bywają bowiem różne.

- Są tacy, którzy na nasz widok zachowują się bardzo wulgarnie - mówi jedna z kontrolerek.

W ubiegłym roku kontrolerzy zyskali prawo do ujęcia gapowicza odmawiającego okazania dokumentu tożsamości. Jak tłumaczą urzędnicy, współpraca z policją i Strażą Miejską w znaczący sposób ułatwia egzekwowanie tego prawa.


Fakty

Kontrolerzy na dwie zmiany

Obecnie ratusz zatrudnia 13 kontrolerów, a wkrótce liczba ta ma się zwiększyć do 16. Pracują oni na dwa zmiany.

W miesiącu wykonywanych jest od 6500 do 8000 kontroli, które skutkują złapaniem od 800 do 1200 gapowiczów. Za przejazd bez ważnego biletu nakładana jest opłata w wysokości 65 zł (w ciągu 7 dni) lub 130 zł (po 7 dniach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska