Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola. Na jakim etapie są przygotowania do remontu toruńskiego Dworca Północnego?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tak prezentował się dworzec Toruń Północ kilka dni przed swoimi 113 urodzinami, a w każdy razie 113 rocznicą otwarcia linii kolejowej do Czarnowa, przy której się znajdował.
Tak prezentował się dworzec Toruń Północ kilka dni przed swoimi 113 urodzinami, a w każdy razie 113 rocznicą otwarcia linii kolejowej do Czarnowa, przy której się znajdował. Szymon Spandowski
We wtorek minęło 113. lat od oficjalnego otwarcia dworca Toruń Północ. Kolejowy budynek od lat stoi pusty, na znajdujących się przed nim torach wyrosły drzewa. Po wielu perturbacjach kolejową pamiątkę przejął samorząd województwa. Kiedy rozpocznie się remont? I kiedy można się spodziewać odbudowy domu Grossówny?

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

od 16 lat

Niedawno informowaliśmy, że wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził przygotowaną na zlecenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa wstępną koncepcję adaptacji pałacu i parku w Nawrze na Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich. Wygląda na to, że trwająca kilka dekad gehenna zabytku pomału staje się historią. Bardzo pomału, bo przecież są to przygotowania do realizacji planów, które powstały 14 lat temu.

Polecamy też

Batalia o uratowanie toruńskiego Dworca Północnego jest tych planów rówieśniczką. Boksując się - wtedy jeszcze z Polskimi Kolejami Państwowymi - opublikowaliśmy przecież tekst z okazji setnej rocznicy oddania dworca do użytku. Jubileusz ten przypadał 28 lutego 2010 roku, a był to kolejny nasz tekst z rzędu poświęcony dawnemu znaczeniu i niepewnej przyszłości stacji.
Jak wiadomo, dworzec udało się ocalić przed zburzeniem dzięki zaangażowaniu miłośników kolei i zabytków. Budynek postanowiło przejąć miasto, jednak pertraktacje z PKP trwały niemiłosiernie długo. Kiedy wreszcie się udało, na stronie Urzędu Miasta pojawiało się zapytanie ofertowe dotyczące... rozbiórki dworca. Tak się złożyło, że ogłoszenie ujrzało światło dzienne akurat w 111 urodziny dworca.

Co miałoby powstać na Dworcu Północnym?

Ten kryzys również udało się rozwiązać. Wyrok został anulowany, niebawem również pojawiło się światełko w tunelu, dworcem zainteresował się samorząd województwa.

- Chcemy, by Dworzec Północny stał się siedzibą naszej kolei turystycznej - mówił wtedy marszałek Piotr Całbecki. - Przy realizacji tego projektu liczymy także na poparcie i życzliwość PKP Polskie Linie Kolejowe. Jeśli uda się przejąć dworzec, to do realizacji pomysłu niezbędne będzie przejęcie znajdującej się w sąsiedztwie bocznicy kolejowej. Dziś jest zaniedbana i zarośnięta chwastami. W kwestii projektu kolei turystycznej wszystko wskazuje na to że, udało się znaleźć wykonawcę, który podejmie się odrestaurowania zabytkowego parowozu, który jest naszą własnością.

Rada miasta przyjęła uchwałę i co dalej?

Żeby te plany zrealizować, należało przenieść akt własności dworca z jednej strony placu Teatralnego na drugą, czyli z Urzędu Miasta do Urzędu Marszałkowskiego. Władze miast się na zamianę zgodziły i co dalej?

- Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę, na mocy której wyrażona została zgoda na przekazanie darowizny, nieruchomości w Toruniu, na której mieści się Dworzec Północ, na rzecz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Faktycznym właścicielem nieruchomości samorząd województwa stanie się, kiedy zakończone zostaną wszelkie procedury administracyjne, na które umówiły się strony - wyjaśnia sekretarz województwa Marek Smoczyk. - Po formalnym przejęciu nieruchomości opracowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy obiektu, który będzie podstawą do przeprowadzenia tam prac konserwatorskich.

Sfatygowanym murom trzeba zatem życzyć wytrwałości, podobnie jak mieszkańcom sąsiednich bloków. O tym, że miło by było na dawnym dworcu napić się kawy, zaś w jego okolicy pospacerować, sąsiedzi mówili nam już wiele lat temu. W okolicy nadal takich miejsc brakuje, ale spacerowicze niestety muszą omijać stację szerokim łukiem.

Co się dzieje z domem Grossówny?

Skoro już sprawdzamy, jak się mają sprawy z jednym uratowanym zabytkiem, który trafił pod skrzydła samorządu województwa, korzystamy z okazji i pytamy o losy drugiego, czyli szkieletowego domu, w którym mieszkała jedna z największych gwiazd przedwojennego polskiego kina, Helena Grossówna. Ten szkieletowy budynek przez ponad 120 lat stał na rogu obecnych ulic PCK i Głowackiego. W ubiegłym roku wpisany do rejestru zabytków dom został rozebrany i przeniesiony na teren Bastionu Menniczego przy Woli Zamkowej, gdzie czeka na rekonstrukcję. Kiedy można się jej spodziewać?

Polecamy też

- Powstał projekt remontowo-budowlany, do którego aktualnie przesyłamy projektantowi swoje uwagi - mówi Marek Smoczyk. - Po uzyskaniu pozwolenia na budowę zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych i zostaną przeprowadzone zamówienia dostaw. Planujemy realizować tę inwestycję do końca roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska