Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole pracowników na L4. Kiedy mogą Ci sprawdzić czy jesteś w domu na L4? ZUS cofa świadczenia 2023!

redpp
Wideo
od 16 lat
ZUS cofnął świadczenia nawet na 130 mln złotych - tak wynika z raportu za pierwsze 9 miesięcy 2023 roku. Pojawiło się podsumowanie kontroli zwolnień lekarskich. A kiedy w ogóle takie kontrole mogą być przeprowadzane? Co wynika z tych kontroli? To warto wiedzieć!

Spis treści

Dwa rodzaje kontroli ZUS

W ramach uprawnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza dwa rodzaje kontroli L4. W przypadku pierwszej sprawdza warunki wykorzystania zwolnienia. W drugiej jest to kwestia orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Kontrola zwolnienia lekarskiego - to sprawdza ZUS

W ramach sprawdzenia, czy pracownicy prawidłowo wykorzystują zwolnienie lekarskie od pracy, pracownicy ZUS-u weryfikują, czy chory podczas niedyspozycji nie wykonuje pracy lub też nie zajmuje się innymi aktywnościami mogącymi przedłużyć jego powrót do zdrowia.

Co na kontrole może powiedzieć pracodawca?

Prawo do przeprowadzenia kontroli przysługuje również pracodawcy, który w swoim zakładzie zatrudnia ponad 20 pracowników. Może on odwiedzić chorego zarówno w miejscu zamieszkania stałego, jak i czasowego pobytu - a także tam, gdzie według przypuszczeń może znajdować się chory pracownik.

Prawidłowość orzekania o czasową niezdolność do pracy

W ramach weryfikacji prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do podejmowania pracy lekarze orzecznicy ZUS-u zajmują się sprawdzeniem, czy dana osoba korzysta z e-ZLA, jednocześnie będąc chorą i konieczne jest kontynuowanie działania zwolnienia lekarskiego - jeśli będzie inaczej, kontrolujący może skrócić czas trwania L4. Kontrola może odbyć się na podstawie dokumentacji medycznej, która stanowi podstawę dla lekarza do wystawienia zwolnienia.

W jakich godzinach ZUS przeprowadza kontrole?

Zgodnie z przepisami kontrole pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim nie odbywają się w ściśle określonych porach. W zasadzie może do niej dojść zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. To oznacza, że nie da się przewidzieć konkretnej pory, w której odbędzie się taka kontrola L4.

Kontrole ZUS 2023

W trym roku, od stycznia do września ZUS przeprowadził niemal 337 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Wydano aż 20,6 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. Co istotne, kwota wstrzymanych zasiłków osiągnęła zawrotną kwotę aż 19,4 mln zł.

Co powoduje cofnięcie zasiłku chorobowego?

Osoby, które nieprawidłowo korzystają ze swojego zwolnienia lekarskiego, mogą stracić prawo do świadczenia chorobowego za cały okres, w którym trwało poddane kontroli zwolnienie. Wtedy też nie dość, że ZUS wstrzymuje wypłatę środków, dodatkowo nakazuje zwrot środków, które zostały już wypłacone.

Czy pracownik na L4 może wychodzić z domu?

Główną zasadą jest to, że pracownik przebywający na L4 musi dbać o zdrowie, a także nie może wykonywać tych czynności, które mogłyby przedłużyć czas jego niezdolności do pracy. Nie oznacza to jednak, że musi on siedzieć w domu. W praktyce bowiem konieczne może być pójście do apteki, do lekarza, czy też po prostu do sklepu, aby mieć co jeść. Sam fakt, że przedstawiciel pracodawcy lub ZUSu nie zastanie chorego w domu, nie oznacza, że są wyciągane konsekwencje.

Dopiero przy kolejnej próbie dodatkowo pyta się chorego o powód jego wcześniejszej absencji. Jeśli dojdzie do przeprowadzki w trakcie choroby, chory musi w ciągu trzech dni poinformować o tym pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło:
Money.pl [Dostęp: 15.11.2023 r.]
Muratorplus.pl [Dostęp: 15.11.2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska