Zobacz koniecznie: Tak strzela policja w Kujawsko-Pomorskiem
Przypomnijmy, że o przymiarkach do przeprowadzki zasadniczej części Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnych wiadomo od początku obecnego roku. Wówczas jej koncepcję przedstawił pracownikom tej jednostki dowódca WOT gen. Krzysztof Stańczyk. W sierpniu o sprawie szeroko pisały "Nowości". Zapytaliśmy WOT o szczegóły przeprowadzki. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że istniejące w Toruniu od 2018 roku Centrum Szkolenia ma tu problemy lokalowe. Korzysta z budynku wojskowego przy ulicy Piastowskiej oraz trzech przy ulicy Sienkiewicza. Te ostatnie musi opuścić do końca 2025 roku, w związku z planami rozszerzenia działalności przez stacjonujący tu 6. Samodzielny Oddział Geograficzny.
Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<
Rozszerzyć działalność ma także Centrum Szkolenia WOT, a jasne się stało, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie realizuje jednak planu stworzenia jego siedziby na wojskowej nieruchomości przy ulicy Polnej 7-7a, co jeszcze kilka lat temu zakładano. Z tych wszystkich powodów z początkiem 2026 roku do Grudziądza miałyby trafić kolejne jego części. To komendantura oraz tzw. kursy niekinetyczne. W Toruniu miałyby pozostać te tzw. kinetyczne, czyli związane z ćwiczeniami z bronią. Ich miejscem będzie nadal toruński poligon. W Toruniu miałby też pozostać lektorat języków obcych CSWOT.
Centrum Szkolenia WOT w Toruniu: radni zaniepokojeni koncepcją dowódcy
Po sierpniowym artykule "Nowości" sprawą bliżej zainteresowały się władze Torunia. Grupa radnych Rady Miasta, z jej przewodniczącym Łukaszem Walkuszem, spotkała się z gen. Krzysztofem Stańczykiem. Koncepcja przeprowadzkowa dowódcy WOT nie przekonała jego rozmówców.
Efektem jest stanowisko, które Rada Miasta Torunia przyjęła na ostatniej sesji.
"Rada Miasta Torunia z niepokojem przyjęła wiadomość o planowanym przeniesieniu zasadniczej części Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z Komendą z Torunia do Grudziądza. W 2018 roku Toruń został wybrany jako optymalna lokalizacja dla Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, z założeniem, że docelowo CSWOT ma pozyskać i dostosować kompleks wojskowy w Toruniu przy ulicy Polnej 7-7a" - czytamy w stanowisku RMT.
W stanowisku przypomniano także tradycję szkolnictwa wojskowego w Toruniu. Jest w nim też wyrażona obawa o los pracowników CSWOT, którzy w związku z przeprowadzką będą musieli zmienić miejsce pracy i służby. Będą skazani na dojazdy do Grudziądza i "to w sytuacji braku dobrego skomunikowania środkami transportu publicznego" tego miasta. Zdaniem toruńskich radnych, może się to skończyć rezygnacją z zatrudnienia w CSWOT większej części cywilnych pracowników tej jednostki.
Sprzeciw radnych Torunia: chcę pozostawienia tu zasadniczej części Centrum Szkolenia WOT
"Rada Miasta Torunia wyraża swój sprzeciw wobec planowanej dyslokacji zasadniczej części Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia do Grudziądza. Takie działanie może doprowadzić do dezintegracji działalności szkoleniowej, tak kluczowej w obecnej sytuacji geopolitycznej. Centrum na gruncie toruńskim wyrosło na bardzo aktywną jednostkę szkolnictwa wojskowego, wyspecjalizowaną w kształceniu instruktorów, operatorów i specjalistów realizujących zadania nie tylko na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także wojsk operacyjnych. Dotychczasowy dynamiczny rozwój Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej był możliwy między innymi dzięki bliskiej lokalizacji Toruńskiego Ośrodka Poligonowego wraz z dostępną na nim infrastrukturą, co jest kluczowym elementem w zakresie prowadzonych szkoleń i kursów. Wierzymy, że przy odpowiedniej współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Gminy Miasta Toruń można zabezpieczyć optymalne warunki dla funkcjonowania Centrum w naszym mieście, zwłaszcza że WOT posiadają w Toruniu teren przeznaczony właśnie pod stworzenie docelowej bazy dla Centrum Szkolenia. Zwracamy również uwagę, że kinetyczna część szkolenia musi nadal odbywać się w Toruniu, na istniejącym tu poligonie artyleryjskim, co w przypadku przeniesienia jednostki oznaczać będzie komplikacje logistyczne, w tym konieczność przewożenia, a być może i zakwaterowania szkolonych żołnierzy, między Grudziądzem a Toruniem" - podkreślili toruńscy radni w swoim stanowisku.
Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<
Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie. Również dyskusja nad nim toczyła się ponad politycznymi podziałami. O tym, że Toruń nie zgadza się na przeprowadzkę zasadniczej części CSWOT mówili radni Bartłomiej Jóźwiak (Koalicja Obywatelska) i Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), a także były prezydent miasta, a obecnie radny Michał Zaleski (Wspólny Toruń).
Dodajmy, że przeprowadzka zasadniczej części CSWOT z Torunia do Grudziądza to koncepcja wspomnianego gen. Krzysztofa Stańczyka. Ostateczna decyzja MON w sprawie przyszłości tej jednostki jeszcze nie zapadła.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: