Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersji wokół śmieci w Grudziądzu ciąg dalszy

Karol Piernicki
Śmieci odbiera PUMŚmieci odbiera PUM
Śmieci odbiera PUMŚmieci odbiera PUM Anita Etter
Zmniejszenie częstotliwości odbioru niektórych odpadów komunalnych: szkła, odpadów biodegradowalnych oraz zmieszanych z zabudowań jednorodzinnych część mieszkańców komentuje dobitnie: to granda w biały dzień! Powodem zmian jest szukanie oszczędności.

Przypomnijmy: na wrześniowej sesji radni zdecydowali się przyjąć uchwałę, która powoduje, że z zabudowy jednorodzinnej niektóre śmieci będą odbierane teraz rzadziej.

- To granda w biały dzień - grzmi nasz Czytelnik z ulicy Piłsudskiego, prosząc o zachowanie anonimowości. - Jak można w tym czasie odbierać śmieci zmieszane co dwa tygodnie? Te pojemniki szybko się zapełniają. Po calej tej nowej segregacji śmieci miało być taniej, a tu nas się znowu chyba w jakiś sposób oszukuje.

To właśnie oszczędności były powodem, dla których miasto zdecydowało się na ten krok. Chodzi o to, by przez rzadsze wyjazdy po pojemniki firmy, które stają do przetargów, schodziły z ceny. Przypomnijmy, że dwa pierwsze przetargi na wyłonienie nowych wykonawców zadania musiały być unieważnione właśnie ze względów ekonomicznych.

Tymczasem władze miasta wychodzą naprzeciw mieszkańcom.

- W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość dostawienia dodatkowych pojemników lub ich wymiany na większe - zapowiada Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka prasowa grudziądzkiego ratusza.

Aby skorzystać z tego przywileju, należy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, który mieści się w budynku C (pokoje nr 5 i 6).

Można także telefonować pod numery 56 45 10 285, 56 45 10 335 lub 56 45 10 823. Wszędzie tam będzie można uzyskać szczegółowe informacje.

- W czwartym kwartale odpady komunalne są odbierane i zagospodarowywane przez dotychczasowych wykonawców - przypomina Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego. Umowy obowiązują do czasu wyłonienia nowych wykonawców tego zadania. Poprzednie postępowania przetargowe zostały unieważnione, ponieważ zaproponowane przez firmy w przetargach ceny znacznie przekroczyły kwoty zarezerwowane na ten cel w budżecie miasta.

Warto wspomnieć, że od początku października odpady zmieszane z zabudowań jednorodzinnych odbierane są raz na dwa tygodnie, podobnie jak odpady biodegradowalne. Te ostatnie w okresie o 1 grudnia do 28 lutego odebrane zostaną tylko raz. Szkło według nowych zasad odbierane będzie raz na dwa miesiące, a plastik i papier bez zmian.

- Poziom selektywnego zbierania odpadów przez mieszkańców oraz sposób ich pozbywania się ma wpływ na stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - dodaje przedstawicielka ratusza. - Do pojemników usytuowanych przy nieruchomościach należy wrzucać odpady komunalne związane z codziennym funkcjonowaniem. Natomiast odpady wytwarzane sporadycznie tzw. problemowe, należy dostarczać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Dodajmy, że w ratuszu otworzyli koperty na odbiór odpadów. W trzech sektorach najniższa zaproponowana kwota mieści się w budżecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska