Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus i Widzialna Ręka. Dla kogo pomoc w Toruniu?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Wojciech Wojtkielewicz
Zrobią zakupy, pójdą do apteki, podrzucą ciekawe książki albo wyprowadzą psa – między innymi takie wsparcie dla osób starszych oferują ich młodsi sąsiedzi, znajomi, a czasem zupełnie obcy ludzie. W akcję włączył się także MOPR. W sieci pojawiły się nawet specjalne plakaty, które wystarczy wydrukować, wypełnić i powiesić na klatce schodowej bloku albo kamienicy.

W piątek we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna zarażony koronawirusem. To już druga ofiara tej choroby w Polsce. Z informacji płynących ze świata i Europy wynika, że wirus najgroźniejszy jest dla osób starszych, przewlekle chorych, z osłabioną odpornością. Dlatego tak ważne jest, by pozostały one w domach, nie wychodziły nawet do sklepu i nie narażały się. To może być trudne, bo wielu seniorów to ludzie samotni, którzy nie mogą liczyć na pomoc swoich bliskich. Jak pani Stanisława i jej mąż Ryszard, małżonkowie po osiemdziesiątce z gminy Czernikowo pod Toruniem. Im od czwartku pomaga Agnieszka Jasiak, sąsiadka.

Ponad 4 tysiące osób w Polsce poddanych jest kwarantannie domowej z powodu koronawirusa. W Toruniu pod taką specjalna kontrolą przebywają 24 osoby. Kto i w jaki sposób ich kontroluje? Jak wygląda taka kwarantanna?

24 osoby w Toruniu pod kwarantanną. Jak i kto je kontroluje?

Wiele osób chce pomagać

Po prostu zapukałam do ich drzwi i zapytałam, czy nie potrzebują pomocy. Na początku się krygowali, mówili, że nie będą zawracać mi głowy, że mam swoje sprawy, ale byłam stanowcza. W końcu wspólnie stworzyliśmy listę zakupów, które potem dla nich zrobiłam. Na kolejne umówiliśmy się w poniedziałek – opowiada Agnieszka Jasiak.

Ludzi, którzy chcą pomagać, jest znacznie więcej. Swoją gotowość do wspierania innych na portalu społecznościowym ogłosił m.in. Radosław Smużny, aktor i performer.

Kochani!!! Jako, że wirus z koroną odebrał mi wszelkie możliwości pracy, uznałem, że nie chcę być wyłącznie pionkiem w tej grze i biorę sprawy w swoje (bardzo często myte) ręce.

Jestem dostępny do pomocy wszelakiej, jeśli Wy, Wasi bliscy, sąsiad, sąsiadka wszelka persona na Waszym radarze potrzebuje pomocy, dajcie znać. Jeśli trzeba zrobić zakupy, wyprowadzić psa, wrzucić węgiel do piwnicy, narąbać drewna - jestem. Mój numer to 691890696 – napisał Smużny.

Sieć Rossmann wprowadziła w piątek limity na zakupy m.in. mydła i żelów antybakteryjnych. W sklepach Biedronki limitów nie ma, ale pojawiły się pogłoski o konieczności przeciwdziałania zatłoczeniu.CZYTAJ DALEJ >>>>>

Limity na zakupy w Rossmannie. Co z Biedronką?

Na zgłoszenia od osób potrzebujących pomocy czekają też wolontariusze ze sztabu wyborczego Szymona Hołowni, kandydata na prezydenta.

W związku z narastającą sytuacją związaną z zachorowaniami na koronawirus, nasze biuro regionalne przy ulicy Szosa Chełmińska 168 w Toruniu, zmienia się w centrum pomocy - informuje Ekipa Szymona w kujawsko-pomorskiem.

Ekipa robi zakupy do 100 zł, wyjątek stanowią kosztowne lekarstwa. Wolontariusze pracują tylko wtedy, gdy nie mają żadnych objawów grypy czy przeziębienia. Można się z nimi kontaktować telefonicznie pod numerem 500 686 730. Numer czynny w godzinach 11-19 (poniedziałek-piątek) i 10-14 (sobota).

Płyny dezynfekcyjne, specjalne szkolenia, dodatkowe mycie wózków – takie procedury bezpieczeństwa wprowadzają sklepy w całej Polsce. Sieci namawiają też swoich klientów do płacenia kartą zamiast gotówką. To także może zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem.

Koronawirus: sieci handlowe wprowdzają procedury bezpieczeństwa!

O formalnych działaniach miasta w kwestii ludzi starszych i objętych kwarantanną mówił w ostatni piątek prezydent Michał Zaleski.

- Całą akcję koordynują pracownicy działu interwencji kryzysowej MOPR. Korzystamy z pomocy osób z PCK i PKPS-u. Ciekawą propozycję złożyła drużyna Twardych Pierników. Klub zgłosił chęć uczestnictwa we wszystkich tych działaniach na zasadzie wolontariatu. Chcą nas wesprzeć między innymi dzięki aktywności swojego klubu kibiców – poinformował prezydent Zaleski.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, we współpracy z Urzędem Miasta Torunia uruchomił całodobowe numery telefonu, pod którymi mogą uzyskać wsparcie osoby starsze lub niepełnosprawne, które w tych dniach są pozbawione pomocy ze strony swoich bliskich. Pomoc będzie udzielana osobom, które ze względu na podeszły wiek lub niepełnosprawność mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu w okresie ograniczeń związanych z zagrożeniem koronawirusem. Pracownicy MOPR pomogą w zakupie jedzenia i innych artykułów pierwszej potrzeby, a także niezbędnych leków. Telefony w opiece społecznej czynne są przez całą dobę. Wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów 56 4770091 lub 56 4770092.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska