Koronawirus w sądzie w Toruniu! Oskarżeni o dilerkę i policjanci na kwarantannie. Zmarł sędzia Marek Biczyk

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Zatrzymanie oskarżonych o handel narkotykami w Grudziądzu. Proces całej, 14-osobowej grupy, ruszył w miniony czwartek w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Zdążono jednak tylko odczytać akt oskarżenia... policja
Koronawirus dramatycznie odcisnął piętno na Sądzie Okręgowym w Toruniu. Start procesu 14-osobowej grupy oskarżonej o handel narkotykami zakończył się w czwartek kwarantanną. Nazajutrz zmarł natomiast sędzia Marek Biczyk. Pracownicy są w żałobie, ale i pełni obaw o bezpieczeństwo.

Zobacz wideo: Aktualne obostrzenia w regionie - potwierdzone 14 kwietnia.

W procesie Krzysztofa M. i trzynastu innych osób z Grudziądza, oskarżonych o udział w gangu handlującym narkotykami na dużą skalę, zdążono tylko odczytać akt oskarżenia. Nagle jeden z oskarżonych zgłosił, że źle się czuje. Wezwano lekarza. Okazało się, że prawdopodobnie zakażony jest koronawirusem.

- Na kwarantannę skierowane zostały osoby, które znajdowały się w pomieszczeniu dla zatrzymanych (tzw. klatce-przyp.red.) - informuje sędzia Justyna Kujaczyńska-Gajdamowicz, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Toruniu.

Te wypadki miały miejsce w czwartek, 22 kwietnia. Dodajmy, że izolacji uniknęli sędzia referent Zbigniew Lewczyk, prokurator, adwokaci i inne osoby, które znajdowały się na sali rozpraw. Nazajutrz natomiast pracowników sądu pogrążyła w żałobie informacja o śmierci sędziego Marka Biczyka (lat 47), przewodniczącego II Wydziału Karnego. Do końca toczył walkę o każdy oddech.

Czy w sądzie jest bezpiecznie? Czy w ogóle są zakłady i instytucje, w których zakażeń można uniknąć? Sędzia Kujaczyńska-Gajdamowicz podkreśla, że czwartkowa rozprawa zorganizowana była w jednej z największych sal sądowych, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Kolejny termin w tym procesie wyznaczono na 28 kwietnia.

Polecamy

Z klatki dla oskarżonych na izolację. Co się wydarzyło w sądzie w Toruniu?

W czwartek, 22 kwietnia, w Sądzie Okręgowym w Toruniu ruszył proces 14 osób oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która handlowała na dużą skalę narkotykami. To sprawa z Grudziądza, w której pierwsze aresztowania miały miejsce w lutym 2019 roku.

Wówczas policjanci przy wsparciu bydgoskich antyterrorystów zatrzymali pięciu grudziądzan: Krzysztofa M., Rafała L., Krzysztofa J., Michała W. i Łukasza W. Młodzi mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w grupie oraz handlu narkotykami, zostali tymczasowo aresztowani. Dodajmy, że mundurowi zabezpieczyli wtedy też 1,7 kg różnych substancji odurzających oraz 218 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła i zakończyła aktem oskarżenia wobec 14 osób Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Proces, jak wspomnieliśmy, ruszył w miniony czwartek. Rozprawę zorganizowano w jednej z największych sal gmachu Sądu Okręgowego - numer 204. Oskarżonych przetransportowano tutaj w ramach 3 konwojów. Przebywali w tak zwanej "klatce", pilnowani przez policjantów.

Jak ustaliły "Nowości', w czwartek doszło tylko do odczytania aktu oskarżenia. Potem jeden z oskarżonych zgłosił, że się źle czuje. Zgodnie z procedurami wezwano pomoc medyczną i zarządzono przerwę w rozprawie. Okazało się, że mężczyzna prawdopodobnie zakażony jest koronawirusem.

Skutek? Podejrzani i towarzyszący im w specjalnym pomieszczeniu dla zatrzymanych policjanci zostali skierowani na kwarantannę. Uniknęli tego sędzia, ławnicy, prokurator, adwokaci i inne osoby, które przebywały na sali rozpraw. Według naszych informatorów, na sali mogło być łącznie około 30 osób.

Polecamy

Reżim sanitarny jest przestrzegany. To jednak stu procent bezpieczeństwa nie daje

Sędzia Justyna Kujaczyńska-Gajdamowicz, rzeczniczka sądu zapewnia, że rozprawa zorganizowana była zgodnie z wszelkimi wytycznymi bezpieczeństwa. Reżim sanitarny w Sądzie Okręgowym w Toruniu przestrzegany jest z całą surowością od dawna. Tym bardziej, że - niestety - powtarzały się tutaj przypadki zakażeń, zachorowań, kwarantanny.

-Liczba osób obecnych na tej rozprawie była taka, że możliwe było zachowanie bezpiecznego dystansu - podkreśla rzeczniczka. - Na początku rozprawy wszyscy jej uczestnicy zostali też poinformowani o konieczności zajmowani miejsc zgodnie z obecnymi wymogami (reżimu sanitarnego-przyp.red.).

Lista obostrzeń, które obowiązują w Sądzie Okręgowym w Toruniu od ponad roku jest naprawdę długa. Zasady dotyczą m.in. zachowywania dystansu, liczby osób mogących znajdować się w poszczególnych pomieszczeniach, mierzenia temperatury, dezynfekowania rak, zasłaniania ust i nosa. Przez jakiś czas dozwolone były tutaj przyłbice, ale od 1 marca to się zmieniło: wszystkich bez wyjątku obowiązują maseczki. "Zakazuje się noszenia przyłbic czy innych zamienników jak chusty, kominy, szaliki. Dopuszcza się noszenie przyłbicy tylko i wyłącznie jako dodatkowy środek ochrony założony łącznie z maseczką" - brzmi aktualne zarządzenie.

Sąd pogrążony w żałobie

Od piątku, 23 kwietnia, w głębokiej żałobie pogrążeni są nie tylko pracownicy sądu, ale całe środowisko prawnicze. Tego dni walkę z koronawirusem zakończył sędzia Marek Biczyk, przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Toruniu, koordynator do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych. Walczył o każdy oddech do końca...

Środowisko jest wstrząśnięte, bo sędzia miał zaledwie 47 lat. Mimo młodego wieku był już doświadczonym sędzią, cenionym nie tylko za profesjonalizm, ale i życzliwość, spokój, życiową mądrość. Jego pożegnanie odbędzie się 1 maja. Na godzinę 11.00 zaplanowano mszę świętą żałobną w kościele pw. Podniesienia Krzyża Świętego. Później odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu w Kaszczorku.

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - tymi słowami księdza Jana Twardowskiego żegnają sędziego pracownicy Sadu Okręgowego w Toruniu na stronie internetowej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie