Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Świętego Jakuba coraz piękniejszy

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Tegoroczny etap prac konserwatorskich na wieży kościoła św. Jakuba kosztował ponad pół miliona złotych. Efekty niedawno wyłoniły się spod rusztowań.

Tegoroczny etap prac konserwatorskich na wieży kościoła św. Jakuba kosztował ponad pół miliona złotych. Efekty niedawno wyłoniły się spod rusztowań.

<!** Image 3 align=none alt="Image 193190" sub="W Świętym Jakubie jedno przedsięwzięcie konserwatorskie właśnie dobiegło końca, kościół nadal jednak jest w rękach konserwatorów [Fot.: Jacek Smarz]">Kościół świętojański, który wypełnia sobą główną część toruńskiej panoramy wiślanej, może się już zacząć czerwienić z zazdrości. Wzrok turystów spoglądających na starówkę z mostu czy platformy widokowej na Kępie Bazarowej prawdopodobnie nie będzie już automatycznie skupiał się na największej świątyni, ale powędruje w bok ku wieży najbardziej efektownej.

<!** reklama>A tą może się pochwalić kościół Świętego Jakuba, któremu dzięki przekraczającej nieco pół miliona złotych dotacji pochodzącej z ministerstwa kultury i Urzędu Marszałkowskiego, udało się przywrócić oryginalne barwy. Kolory oraz widoczne znów na wieży wzory zostały odtworzone na podstawie zachowanych, ale już gołym okiem niemal niewidocznych pozostałości.

- Bardzo się z tego cieszę, bo to udowadnia, że toruński gotyk wcale nie był taki jednolity kolorystycznie, lecz żył wielością barw - mówi dr Michał Targowski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Wzory pokazują, że była to sztuka na wysokim poziomie, a zabytki, dzięki ich odtworzeniu, na pewno bardzo zyskują.

Na fasadzie kościoła widać dobroczynne skutki dwóch różnych programów konserwatorskich. Wieża remontowana jest dzięki wsparciu marszałka województwa i ministra kultury, a prace przy niej właśnie się zakończyły - przyszłości, do kolorowej i odrestaurowanej reszty, będzie trzeba jeszcze dodać część wieżowej elewacji frontowej, na którą teraz zabrakło środków. Poza tym u Świętego Jakuba trwa także remont dachu, który jest elementem wielkiego programu konserwatorskiego, który przywraca blask najważniejszym obiektom starówki. O tym, co w ramach tego przedsięwzięcia udało się zrobić, opowie w sobotę gospodarz świątyni, ksiądz Wojciech Kiedrowicz.

- Zaczynamy o godzinie 20, każdy może przyjść i posłuchać - zaprasza ksiądz proboszcz.

Do Świętego Jakuba, z raczej niezrozumiałych powodów omijanego przez odwiedzające miasto wycieczki, warto zresztą zajrzeć przy każdej okazji.

- Jest to kościół, który zawiera w sobie dwa albo może nawet i trzy toruńskie świątynie - opowiada dr Targowski. - Posiada elementy z kościoła dominikańskiego, które zostały tam przeniesione, gdy świątynia została zlikwidowana i rozebrana. Od dominikanów pochodzą przede wszystkim dwa niezwykłe krucyfiksy z Drzewem Życia na czele. Kto wie, czy czegoś ze swojego zburzonego klasztoru nie przyniosły tu też benedyktynki.

Oryginalny wystrój kościoła również jest zresztą niezwykle cenny, są tam m.in. fantastyczne organy z początku XVII wieku, piękny ołtarz główny, niezwykłe malowidła. No i wyjątkowy nastrój, półmrok, który wielu bardzo się właśnie ze średniowieczem kojarzy. Architektonicznie, jak i pod względem zachowanych zabytków, jest to perełka!


Warto wiedzieć

Coś dla oka i coś dla ucha

Prezentacja dotycząca postępu prac konserwatorskich będzie jedną z atrakcji sobotniego święta ulicy Świętego Jakuba.

Z tej samej okazji, o godzinie 19, w świątyni wystąpi wileński zespół „Mościszanki”.

Budowa jedynej na toruńskiej starówce bazyliki rozpoczęła się w 1309 roku. Początkowo świątynia miała najprawdopodobniej wieżę przypominającą wieżę kościoła Świętej Katarzyny w Gdańsku, swój obecny, dość nietypowy kształt przybrała po pożarze w 1455 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska