Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosztowna akcja zwalczania owadów zagrażających lasom

Grzegorz Kończewski
Kosztowna akcja zwalczania owadów zagrażających lasom
Kosztowna akcja zwalczania owadów zagrażających lasom Mateusz Stopiński
Około 1,5 mln zł kosztowała kujawsko-pomorskich leśników zakończona właśnie akcja zwalczania zagrażających drzewostanom owadów: barczatki sosnówki, strzygoni choinówki i brudnicy mniszki.

Prognozy nie były najlepsze. Na podstawie wielomiesięcznych obserwacji szacowano, że w tym roku żarłoczne gąsienice mogą zagrozić nawet 30 tys. hektarom dominujących w naszym regionie lasów sosnowych. Na szczęście jednak tej wiosny leśników skutecznie wsparła... pogoda.

- Zimna i mokra wiosna nie sprzyjała rozwojowi strzygoni choinówki - mówi Kazimierz Stańczak, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Owad ten został mocno zredukowany przez warunki atmosferyczne. Owszem, musieliśmy ograniczać jego populację, ale nie w takim stopniu, jak wcześniej zakładaliśmy.

Zobacz także: Prom z 30 osobami utknął na Wiśle!

Lotnicze zabiegi ratunkowe, bo tak fachowo określa się prowadzone z powietrza opryski środkiem owadobójczym, rozpoczęły się już w połowie maja na terenie podtoruńskich nadleśnictw Cierpiszewo i Solec Kujawski. Gradacja barczatki sosnówki przybrała tam takie rozmiary, że mogło dojść do nieodwracalnego uszkodzenia koron drzew. Leśnicy nie mogli dłużej czekać.

Już na początku czerwca samoloty musiały jednak ponownie pojawić się nad nadleśnictwami Cierpiszewo, Gniewkowo i - dodatkowo - Dobrzejewice, ale tym razem ograniczano tam populację brudnicy mniszki.

- Chodziło o powierzchnię ponad 5,5 tys. hektarów - dodaje Kazimierz Stańczak. - Wykorzystywaliśmy aż dwa samoloty typu Dromader, by zadziałać maksymalnie szybko i skutecznie - gąsienica we wczesnym stadium rozwoju jest bardziej wrażliwa na stosowany przez nas, ale i w ogrodnictwie, środek owadobójczy Dimilin 480 SC.

Do końca ubiegłego tygodnia leśnicy zmagali się też z brudnicą mniszką i strzygonią choinówką w Borach Tucholskich. Tam również w rachubę wchodziło ponad 5 tys. hektarów zagrożonych lasów. W tych przylegających do rezerwatów (m.in. Mętne, w którym ochronie podlega ważka - iglica mała) i otuliny Parku Narodowego „Bory Tucholskie” trzeba było zastosować środek biologiczny Foray 76B, całkowicie bezpieczny, ale też znacznie droższy od Dimilinu.

Prezentujemy listę najciekawszych obiektów w Toruniu, które są obecnie na etapie planowania, realizacji lub koncepcji.[sc]Polecamy: Gwara toruńska. Czy znasz znaczenie tych słów? [TEST];nf[/sc]

TOP 10 nowych obiektów w Toruniu WIZUALIZACJE

Atomizery służące do rozpylania środków owadobójczych zostały już z samolotów zdemontowane, a leśnicy właśnie podsumowują wiosenną akcję.

- Sytuacja została opanowana - zabiegi lotnicze przeprowadziliśmy na obszarze o łącznej powierzchni 13600 hektarów i kosztowały one ok. 1,5 mln zł - mówi Kazimierz Stańczak. - Nie oznacza to jednak, że teraz możemy spać spokojnie. Stwierdziliśmy występowanie borecznika, którego druga generacja może ujawnić się na przełomie sierpnia i września. Cały czas musimy więc uważnie obserwować las.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska