Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosztuje jedynie paliwo do auta [TEMAT NA WEEKEND]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Barwne ludowe imprezy odbywają się m.in. we Włęczu w gminie Czernikowo
Barwne ludowe imprezy odbywają się m.in. we Włęczu w gminie Czernikowo Michał Fudali
Jak zapewnić rodzinie darmowe atrakcje na weekend czy wiosenne popołudnie - takie pytanie zadaje sobie wielu z nas. Podpowiadamy, dokąd warto pojechać, by coś ciekawego zobaczyć i nie wydać fortuny.

Agnieszka i Tomasz, rodzice dwójki nastolatków nie lubią siedzieć w domu. A że mają ograniczony budżet, szukają takich miejsc, w których nie wydaje się pieniędzy.

- Najpierw szperamy w internecie, żeby wynaleźć coś ciekawego, związanego z historią Torunia i okolic. Potem planujemy wycieczkę, zabieramy prowiant i po prostu jedziemy. Dzięki takim wypadom odnaleźliśmy zbiorowe mogiły i poepidemiczne cmentarze ludzi zmarłych na cholerę, między innymi w Zębowie i Lubiczu - opowiadają małżonkowie.

Miejsc wręcz ociekających historią wokół Torunia nie brakuje. Wystarczy wybrać się do wsi Włęcz koło Osieka nad Wisłą. Zachowały się tam cmentarz ewangelicko-augsburski z zabytkowymi nagrobkami (chowano tam m.in. osadników olęderskich), dzwonnica oraz drewniany dom zbudowany w konstrukcji zrębowej z XIX wieku. W sezonie odbywają się tam imprezy ludowe. Okolica jest piękna, zalesiona, sąsiadująca z płynącą w dole rzeką.

Po drodze do Włęcza warto odwiedzić taras widokowy na Wisłą w Osieku. Meandrująca rzeka wygląda z tej perspektywy wyjątkowo pięknie.

Doskonałym pomysłem na wycieczkę nawet z małymi dziećmi jest Karbówko. To osada w gminie Ciechocin, położona nad wartko płynącą Drwęcą. W Karbówku - oprócz pięknych chat stylizowanych na ludowe - zobaczyć można m.in. konie, minizoo z danielami, świnkami wietnamskimi czy strusiami. Dużą popularnością cieszy się ścieżka zdrowia z urządzeniami do ćwiczeń, zewnętrzna siłownia, huśtawki i trampoliny. Te atrakcje są darmowe. Jeśli ktoś chciałby jednak wydać pieniądze, to może skorzystać z basenu, jaskini solnej, jazdy na quadach czy serwującej lokalne dania restauracji.

Z Karbówka jest już bardzo blisko do Okonina. Tu polecamy spacer nad spokojnym o tej porze roku i czystym jeziorem. Jadąc kilka kilometrów dalej dotrzemy do Golubia-Dobrzynia, gdzie za darmo obejrzymy zamkowy dziedziniec i panoramę miasta.

Po przejechaniu kolejnych 8 km trafimy do Szafarni, gdzie w pałacu mieści się Ośrodek Chopinowski. Sam spacer po pałacowym parku może być przyjemnością. Zaledwie 2 km dalej, w miejscowości Płonne, w tamtejszej szkole znajduje się izba pamięci Marii Dąbrowskiej. Wieś stała się pierwowzorem Krępy z „Nocy i dni”.

Wyjątkową atmosferę stwarza wystrój muzeum oraz zgromadzone w nim pamiątki po pisarce, fotografie, rękopisy, pamiątki z planu filmowego „Nocy i dni”.

Muzeum jest udostępnione dla zwiedzających codziennie, również w weekendy. Wcześniej jednak trzeba zadzwonić. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska