Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kot w nagrzanym aucie w Toruniu! "Odwodnienie, przegrzanie, nawet śmierć" - mówi Eko Patrol

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
42-letnia kobieta zostawiła kota w aucie, zaparkowanym na starówce w Toruniu podczas najgorszego upału. Pół żywego zwierzaka uratował Ekopatrol Straży Miejskiej
42-letnia kobieta zostawiła kota w aucie, zaparkowanym na starówce w Toruniu podczas najgorszego upału. Pół żywego zwierzaka uratował Ekopatrol Straży Miejskiej fot. Polska Press
42-letnia kobieta zostawiła kota w aucie, zaparkowanym na starówce w Toruniu podczas najgorszego upału. Pół żywego zwierzaka uratował Ekopatrol Straży Miejskiej. Pomoc wezwała poruszona sytuacją spacerowiczka.

Niedziela, 16 sierpnia, godziny popołudniowe. Upał nie odpuszcza, temperatura sięga 30 stopni. Tymczasem na starówce, dokładnie przy ul. Szumana, w zamkniętym samochodzie kolejny kwadrans nagrzewa się kot. Właścicielka zostawiła go samego, bez wody, w aucie zaparkowanym na słońcu.

- Około godziny 16.30 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie o kocie pozostawionym bez opieki w zamkniętym pojeździe. Na miejscu zgłoszenia czekała zaniepokojona kobieta, która poinformowała, że zwierzę bez dostępu do wody przebywa w nagrzanym pojeździe już od dłuższego czasu. Pomimo upału samochód był zaparkowany w nasłonecznionym miejscu przy ulicy Szumana i miał jedynie lekko uchylone przednie szyby boczne. Z uwagi na panujące wysokie temperatury oraz duże zagrożenie zdrowia i życia kotka, municypalni zdecydowali się na natychmiastowe działanie - relacjonuje Anna Wiśniewska ze Straży Miejskiej w Toruniu.

Polecamy

Przy pomocy znalezionego pręta, wykorzystując pozostawioną szczelinę w oknie, strażnicy otworzyli przednie drzwi auta. Uratowany kociak do czasu przybycia właścicielki trafił pod opiekę strażników z Eko Patrolu. Teraz 42-letnia kobieta odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie wobec zwierzęcia. Dalsze czynności wyjaśniające w sprawie prowadzi toruńska policja.

- To mogło się naprawdę źle skończyć. U pozostawionego tak zwierzęcia dochodzi do takich samych procesów fizjologicznych jak u człowieka: odwodnienia i przegrzania (nawet ekstremalnego). Bez podjętej w porę interwencji możliwy jest nawet najgorszy scenariusz, ze śmiertelnym finałem włącznie - podkreśla Piotr Słomski, funkcjonariusz Eko Patrolu.

Straż Miejska apeluje o rozsądek i przypomina, aby nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci ani zwierząt. Należy pamiętać, że panujące upały dla osoby lub zwierzęcia pozostawionych w warunkach zamkniętego pojazdu, stanowią śmiertelne zagrożenie.

Eko Patrol w Toruniu nie po raz pierwszy uratował kota

To już kolejna interwencja Eko Patrolu w Toruniu, w której wyratowanym zwierzakiem jest kot. W sierpniu ubiegłego roku głośny był przypadek 4-miesięcznego kociaka, który utknął pod maską samochodu przy Szosie Chełmińskiej. Okazało się, że maluch zaklinował się pomiędzy silnikiem a wentylatorem. Wezwano weterynarza, który podał kotu środki znieczulające. Wtedy dopiero malucha dało się wyciągnąć spod maski. Przykra przygoda skończyła się dla niego urazem jednej łapy.

Polecamy

Przypomnijmy, że Eko Patrol w toruńskiej straży miejskiej powołano do życia w 2012 roku. Funkcjonariusze przeszli specjalne szkolenia dotyczące wyłapywania dzikich zwierząt oraz postępowania z gatunkami egzotycznymi jak i pospolitymi. Dzięki ich sprawnej interwencji udało się uratować już niejedno zwierzę, w tym ciekawskiego kotka.

Ze strażnikami Eko Patrolu można się kontaktować za pośrednictwem dyżurnego straży miejskiej: tel. 986 lub 56 611 93 26 oraz wiadomością sms na numer interwencyjny: 608 668 968.

WARTO WIEDZIEĆ

Każdy miesiąc dla Eko patrolu w Toruniu to ponad setka podejmowanych interwencji! Tylko lipiec br. wyglądał tak (meldunek funkcjonariuszy):

W lipcu dyżurny Straży Miejskiej przyjął 181 zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji względem zwierząt. Najczęściej strażnicy byli wzywani do ptaków – 142 szt. (gołębie, kaczki, kawki, wróble, jerzyki, jaskółki, drozdy, pustułka, grubodziób, łabędź, czyżyk, kos, myszołów, kowalik), ssaków – 29 szt. (nietoperz, jeże, psy, koty, sarny, zające, dzik, królik, wiewiórka), 1 gada (zaskroniec) oraz gniazda os. Istotnym faktem jest to, że niektóre z uratowanych zwierząt, znajdują się pod ochroną gatunkową, jak np.: ptaki: jerzyki, pustułka, myszołów, czy nietoperz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska