Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kradzież auta. Tak mogą Ci ukraść samochód! Najpopularniejsze sposoby i sztuczki złodziei: na walizkę, butelkę, lawetę

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Niedawno policjanci odkryli w lasach pd Gniewkowem trzy dziuple z częściami do aut pochodzącymi ze skradzionych wcześniej pojazdów. To może być efekt wzmożonych działań związanych z rozpracowywaniem grup przestępczych, zajmujących się kradzieżami aut. Takie zalecenia wprowadziło kilka miesięcy dowództwo kujawsko-pomorskiej policji, ponieważ w 2020 roku wzrosła w regionie liczba kradzionych aut.WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Niedawno policjanci odkryli w lasach pd Gniewkowem trzy dziuple z częściami do aut pochodzącymi ze skradzionych wcześniej pojazdów. To może być efekt wzmożonych działań związanych z rozpracowywaniem grup przestępczych, zajmujących się kradzieżami aut. Takie zalecenia wprowadziło kilka miesięcy dowództwo kujawsko-pomorskiej policji, ponieważ w 2020 roku wzrosła w regionie liczba kradzionych aut.WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Dariusz Gdesz / Polskapresse
Niedawno policjanci odkryli w lasach pd Gniewkowem trzy dziuple z częściami do aut pochodzącymi ze skradzionych wcześniej pojazdów. To może być efekt wzmożonych działań związanych z rozpracowywaniem grup przestępczych, zajmujących się kradzieżami aut. Takie zalecenia wprowadziło kilka miesięcy dowództwo kujawsko-pomorskiej policji, ponieważ w 2020 roku wzrosła w regionie liczba kradzionych aut.

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

Więcej kradzieży aut niż w 2019 roku

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2019 roku zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim 231 kradzieży aut. W 2020 było ich więcej, bo 295.

W 2020 roku spadła również również dość znacząco wykrywalność w tej kategorii zdarzeń. Ustalono bowiem podejrzanych w nieco ponad 16 procentach takich spraw. W 2019 roku zatrzymaniem sprawców zakończono tymczasem ponad 45 procent postępowań dotyczących kradzieży aut.

- Dlatego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy powołany został nieetatowy wyspecjalizowany zespół do walki z przestępczością samochodową. Podobne stworzono w innych największych jednostkach naszego garnizonu. Ich zadaniem jest przede wszystkim operacyjne rozpracowywanie środowisk zajmujących się tymi przestępstwami – mówiła nam niedawno Monika Chlebicz z KWP w Bydgoszczy.  - Większość  aut kradzionych jest na tak zwane części. Z tego powodu są pojazdy najpopularniejszych  marek i modeli. Niewielki procent z nich stanowią również pojazdy bardzo drogie i luksusowe.

Złodzieje wrócili do kraju

W naszych informacji wynika, że wpływ na zwiększoną liczbę kradzieży samochodów wpływ ma oczywiście fakt, że wiele aut jeżdżących nie tylko w naszym regionie to starsze pojazdy i popyt na tanie części zamienne do nich jest bardzo duży. Jest też jednak druga przyczyna.

- W związku z sytuacją epidemiczną w Europie i wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do Polski powróciło z zagranicy wielu przestępców,  którzy tam kiedyś wyjechali. I policja musi na nowo zdobywać wiedzę operacyjną na temat ich działalności, ponieważ to jest klucz do sukcesu – mówi na jeden z policjantów. - Obecnie też zwykle złodzieje wcześniej obserwują auto i jego właściciela. Poznają plan dnia, nawyki, miejsca parkowania i szukają odpowiedniej metody i momentu do kradzieży.

Oczywiście część kradzieży aut ma ciągle tradycyjny charakter. Siłowe pokonanie zamka w drzwiach lub wybicie szyby, potem uruchomienie pojazdu „na krótko’ i ucieczka. Ale są też bardziej wyrafinowane metody. Choćby na tak zwaną walizkę. Można ja stosować w autach wyposażonych w bezkluczykowe systemy otwierania drzwi i uruchamiania pojazdu.

- Została tak nazwana, gdyż złodzieje posługują się urządzeniem, które przypomina walizkę. Znajduje się w niej przekaźnik sygnału odbierany przez drugiego złodzieja z kolejnym przekaźnikiem. Ale musi się on znaleźć w pobliżu kluczyka. Złodzieje próbują przechwytywać sygnał nie tylko idąc za właścicielem pojazdu. Często pojawiają się również w okolicach domów, licząc, że kierowca położył kluczyk w miejscu, gdzie uda się go wykryć z zewnątrz – np. blisko drzwi czy okna. W takiej sytuacji złodzieje nie muszą się nawet zbliżać do ofiary. Potem otwierają auto i odjeżdżają, nie powodując żadnych uszkodzeń – tłumaczą policjanci z regionu.

Elektronika może sprzyjać złodziejom aut

Gdy posiada się taki system w aucie to przede wszystkim nie należy:

  • kłaść kluczyków przy wejściu,
  • w przedpokoju,
  • na parapecie
  • czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku.

Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego etui lub inne opakowania na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia ich przez złodziei.

Można tez wyłączyć system zbliżeniowego otwierania drzwi. W niektórych samochodach można zrobić to z poziomu komputera pokładowego pojazdu, w innych wystarcza wciśnięcie przycisków na kluczyku w odpowiedniej sekwencji lub skonfigurowanie działania systemu w serwisie, choć na pewno zmniejszy się wtedy wygoda użytkowania pojazdu.

Również zwykły pilot do zamykania drzwi może również pomóc złodziejom w kradzieży auta. Złodzieje potrafią bowiem blokować zamykanie samochodu zagłuszaczem pilotów działającym nawet z 60 metrów. Właściciel auta odchodzi od niego, a złodziej wsiada do niego i za chwilę uruchamia silnik i odjeżdża. Warto więc jeszcze po użyciu pilota, sprawdzić czy drzwi auta są rzeczywiście zamknięte.

Trzeba uważać na kluczyki

Zdarzają się również cały czas kradzieże dokonywane za pomocą oryginalnych kluczyków. Przestępcy zdobywają je na przykład poprzez włamanie do domu lub pozostawienie ich w szatni klubu fitness, restauracji czy innego podobnego miejsca. Kluczyki mogą zostać ukradzione także z torebki np. podczas zakupów, wtedy złodziej zazwyczaj śledzi ofiarę od momentu opuszczenia samochodu.

- Często spotykane są również metody, które maja doprowadzić do wyjścia kierowcy z auta i pozostawienia kluczyków w stacyjce. Wtedy za kierownicę wsiada złodziej i ucieka – przestrzegają policjanci.

Do sprowokowania takiego zachowania stosowanych jest kilka forteli. Na przykład ktoś na parkingu wkłada coś pod nadkole na przykład plastikową butelkę, która powoduje hałas w czasie jazdy. Złodzieje jadą za takim pojazdem, a gdy ten się zatrzymuje i kierowca wysiada, żeby sprawdzić, co się dzieje i odruchowo zostawia kluczyki w stacyjce, złodziej wsiada za kierownicę i ucieka.

Tak samo auto może być skradzione na przykład, gdy ktoś udaje na szosie lub ulicy atak padaczki lub serca, symuluje awarię auta i prosi o zatrzymanie się, a kierowca wysiada, żeby mu pomóc. Wariantów tego sposobu jest sporo.

W takich przypadkach trzeba zawsze zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o wyciąganiu kluczyków ze stacyjki.

Kradzież na lawetę

Rzadko zdarzają się kradzieże „na lawetę”, ale niestety wciągnięciu wybranego auta na taką platformę potrafi zniwelować działanie wielu zabezpieczeń antykradzieżowych. Jednocześnie jest to jednak dla złodziei ryzykowna metoda, wymagająca wcześniejszych przygotowań. Jest też widoczna i czasochłonna. Aby uśpić czujność osób widzących taką operację, złodzieje przebierają się nawet za pomoc drogową lub służby miejskie.

W naszym regionie takich przypadków w ostatnich latach nie było zbyt dużo. Złodzieje wybierają mniej skomplikowane sposoby. Natomiast specjaliści z zakresu zabezpieczeń samochodowych proponują, aby zakładać w autach systemy monitorowania pozycji pojazdów GPS. To dziś nie są już drogie urządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska