Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraj bez kościołów i ulicznych procesji

Redakcja
Marcin Marchwiński z dwoma egzemplarzami swojej debiutanckiej powieści „Wierni Bogom”, które mogą trafić do rąk naszych Czytelników
Marcin Marchwiński z dwoma egzemplarzami swojej debiutanckiej powieści „Wierni Bogom”, które mogą trafić do rąk naszych Czytelników Grzegorz Olkowski
Co by było, gdyby Mieszko I nie przyjął w 966 roku chrztu? Jak potoczyłyby się losy Państwa Polskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce „Wierni Bogom. Zaginione dziedzictwo”.

[break]
- Są na rynku wydawniczym różne powieści opisujące alternatywne wizje świata np. po zakończeniu II wojnie światowej - mówi Marcin Marchwiński. - Jednak nie spotkałem się jeszcze z publikacją z kręgu historical fiction, która sięgałaby aż tak głęboko w przeszłość.

Z genealogii do powieści

Autor „Wiernych bogom” na co dzień jest nauczycielem jazdy w toruńskim Zespole Szkół Samochodowych. Pochodzi z Aleksandrowa Kujawskiego, ale od prawie dwóch dekad mieszka już w Toruniu, gdzie zdobył tytuł magistra ochrony środowiska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Poza pracą zajmuję się genealogią. To właśnie gromadząc i opisując dzieje swoich przodków wpadł na pomysł, aby napisać powieść tematycznie powiązaną z jego kolejnymi zainteresowaniami - historią i mitologią słowiańską. Pasjonuje się tą tematyka od kilkunastu lat.

Świat dawnych wierzeń

- Historycy najczęściej powtarzają tezę, że gdyby nie chrzest, to nie byłoby dziś Polski. Ja przyjąłem zupełnie inne założenie. „Wierni Bogom” są jednocześnie krokiem do poznania przedchrześcijańskich wierzeń naszych przodków, które od wieków są wciąż obecne w naszej kulturze, choć często pod inną religijną przykrywką - opowiada Marcin Marchwiński. - W swojej książce rysuję też współczesny polski krajobraz, w którym nie ma kościołów, ani ulicznej procesji na Boże Ciało. Jest za to między innymi choinka na Szczodre Gody i malowane jajka na Jare Gody. Czytelnik ma okazję przyjrzeć się światu opartemu na jedności słowiańskich narodów tworzących Wspólnotę Bałtycką, która jest europejską potęgą.

Intryga Watykanu

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Pierwszy - na przestrzeni około 100 lat - od czasów Mieszka I do Kazimierza Odnowiciela. Wykorzystując postacie historyczne Marcin Marchwiński opisuje wszystko, co musiało się - jego zdaniem - wydarzyć, aby Polska oparła się Niemcom i Czechom. Drugi wątek powieści rozgrywa się już w czasach współczesnych. Dotyczy intrygi Watykanu, który robi wszystko, aby przeciągnąć wreszcie Polskę na stronę katolicyzmu.

- Chciałbym, aby powstały jeszcze dwie części tej powieści. Wątek rozgrywający się w przeszłości został w „Wiernych Bogom” ostatecznie zamknięty. Cały czas pozostaje jednak otwarta kwestia wydarzeń rozgrywających się współcześnie - mówi „Nowościom” autor. - Pracuję już powoli na kolejnymi tomami, ale jeszcze za wcześnie, aby coś na ten temat zdradzić.

Książki dla Czytelników

Powieść Marcina Marchwińskiego z gatunku historical fiction ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Triglav. Dla naszych Czytelników mamy dwa egzemplarze z autografem autora. Trafią do osób, które dziś o godz. 14 jako pierwsze prześlą maila na adres: [email protected] z prawidłową odpowiedzią na pytanie: Kto był pierwszym królem Polski? W mailu należy również koniecznie podać swoje imię i nazwisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska