Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kranówka w Toruniu: Czy możemy ją pić bez obaw?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Kranówkę w Toruniu można pić bez obaw
Kranówkę w Toruniu można pić bez obaw Polska Press
O kontrole jakości kranówki zapytaliśmy Toruńskie Wodociągi i sanepid. Specjaliści przekonują, że woda w miejskiej sieci wodociągowej jest bezpieczna.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Za dostarczanie wody do naszych kranów odpowiadają Toruńskie Wodociągi – Naprawdę w Toruniu nie musimy się wstydzić jakości wody – mówi prezes wodociągów Władysław Majewski.

– My odpowiadamy za jakość wody, która płynie w sieci należącej do nas, nie mamy jednak wpływu na instalacje domowe i stan przyłączy, o które powinni dbać administratorzy budynków. Jeżeli właściciele dbają o swoje instalacje, to woda w kranie nie będzie zanieczyszczona i nadaje się do spożycia zgodnie z pozwoleniem posiadanym przez Toruńskie Wodociągi – zaznacza.

Skąd woda dla Torunia

Sieć należąca do miejskich wodociągów ma prawie 700 kilometrów. Woda ze stacji uzdatniania Mała Nieszawka oraz Drwęca Jedwabno płynie codziennie do setek tysięcy mieszkańców Torunia i okolic. Toruńskie Wodociągi zaopatrują w wodę bowiem nie tylko miasto, ale także część Inowrocławia i Ciechocinka, a w całości gminy Lubicz, Wielka Nieszawka i Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w gminie Ostaszewo.

Polecamy

Jak kontroluje się kranówkę w Toruniu?

Woda w miejskich wodociągach jest stale pod lupą specjalistów z wodociągów. – Jakość wody kontrolujemy wspólnie z sanepidem w około 20 punktach miasta oraz na ujęciach. Te kontrole odbywają się systematycznie – tłumaczy prezes Majewski.

Ocena jakości wody w miejskich wodociągach jest dokonywana dwa razy w roku przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Toruniu. – Wodę badamy wg ściśle ustalonego harmonogramu, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. – tłumaczy Teresa Wilmańska, kierownik Sekcji Higieny Środowiska w toruńskiej Stacji sanepidu.

Sanepid z wodociągami ustala, skąd będą czerpane próbki wody, które następnie zostaną skontrolowane w laboratorium przy ul. Kopernika.

– Pracownicy sanepidu pobierają próbki w miejscach uzgodnionych z wodociągami - z sieci wodociągu, Stacji Uzdatniania Wody i z rzeki Drwęcy. Próbki trafiają do naszego laboratorium i badane są w zakresie parametrów fizykochemicznych i bakteriologicznych. Na podstawie uzyskanych wyników oceniana jest jakość wody pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego – dodaje Teresa Wilmańska.

Czy w Toruniu można pić kranówkę?

Oprócz próbek, które sanepid pobiera z określonych miejsc Torunia, do stacji wodę dostarczają też wodociągi. W ubiegłym roku pod lupę trafiły próbki m.in. z przychodni na ul. Rakowicza czy punktów poboru wody przy ul. Legionów albo Malinowskiego i Bażyńskich.

Sanepid jakość wody ocenił pozytywnie.

– Woda w Toruniu jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego, wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych, stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz substancji chemicznych w ilościach zagrażających zdrowiu. Woda przeznaczona do spożycia jest nie stanowi ryzyka dla zdrowia i spokojnie można ją pić – zaznacza Teresa Wilmańska.

Picie kranówki dobre dla portfela

Dobry stan wody w toruńskich kranach utrzymuje się już od kilku lat, co nie oznacza, że nie zdarzają się wyjątki. – W przeszłości skargi mieszkańców dotyczyły zazwyczaj niewłaściwej barwy i zapachu wody. Zdarza się, że podczas remontów sieci wewnętrznej w budynkach do wody dostają się odrywane z rur zalegające złogi, które powodują zmiany organoleptyczne wody – tłumaczy kierownik Sekcji Higieny Środowiska w toruńskim sanepidzie.

Zmiany organoleptyczne oznaczają tyle, że gdy występują, zmienia się barwa, smak, zapach lub konsystencja wody. W takich przypadkach sanepid zobowiązuje administrację budynku, w którym doszło do takiej sytuacji, do wyjaśnienia jej przyczyn.
– Zwykle wystarczy, że sieć zostanie przepłukana i sytuacja wraca do normy. PSSE w Toruniu zawsze pobiera próbki wody do badania w przypadku wystąpienia ogniska zbiorowego zatrucia pokarmowego. Dotychczas woda nie stanowiła przyczyny zatrucia, nie stwierdzano złej jakości wody – tłumaczy Teresa Wilmańska.

Prezes wodociągów zwraca także uwagę, że oprócz tego, że kranówka w Toruniu jest bardzo dobrej jakości, jest dużo tańsza niż butelkowana. – Tona kranówki czyli tysiąc litrów wody z toruńskiego wodociągu kosztuje zaledwie niecałe 4 zł – zaznacza. Podczas, gdy ceny litra wody w sklepie to około 2 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska