Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty hipoteczne. O ile odejście od WIBORu obniży raty kredytów? Wiceminister finansów wyjaśnia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zapytany czy skoro wskaźnik WIRD, typowany na następcę WIBOR, wynosi ok. 4,7 proc., a WIBOR 6,45 proc., to o tyle obniżyłyby się raty kredytów, wiceminister finansów przyznał, że "tak, co do zasady, bo to wynika z różnicy między wskaźnikami".
Zapytany czy skoro wskaźnik WIRD, typowany na następcę WIBOR, wynosi ok. 4,7 proc., a WIBOR 6,45 proc., to o tyle obniżyłyby się raty kredytów, wiceminister finansów przyznał, że "tak, co do zasady, bo to wynika z różnicy między wskaźnikami". Adam Jankowski/ Polska Press
Wiceminister finansów Piotr Patkowski w wywiadzie dla "DGP" zapytany o ile następca WIBOR-u obniży raty kredytów, przyznał, że "trudno na razie dokładnie powiedzieć, ile wyniesie ostatecznie ta korekta, ale zapewne będzie zbliżona do obecnej różnicy między wskaźnikami. WIRD, bo o nim mowa, wynosi dziś ok. 4,7 proc., natomiast WIBOR ponad 6,45 proc.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" zapytany na ile następca WIBOR-u obniży raty kredytów, przyznał, że "z punktu widzenia prawa mamy dwa wskaźniki". Jak wyjaśnił, pierwszy to "zamiennik do umów już obowiązujących, niezależnie od tego kiedy zostały zawarte". – Ustawa reguluje właśnie procedurę wyznaczania zamiennika – podał.

Jako drugi wskazał tzw. wskaźnik alternatywny, "którego nie wyznacza w procedurze minister finansów, tylko robi to GPW Benchmark". – To on ma objąć umowy, które dopiero będą zawarte. Tak więc musi być wydany i zamiennik, i wskaźnik alternatywny. To nie znaczy, że będą dwa wskaźniki. Faktycznie będzie jeden, ale wyznaczany w różnych procedurach – wyjaśnił w rozmowie z "DGP"

– Jaki on będzie? Umówiliśmy się, że będą szerokie konsultacje. Wprowadzamy w ustawie sytuację awaryjną na wypadek, gdybyśmy nie byli w stanie porozumieć się, co do tego zamiennika. Wtedy obowiązywała będzie stawka referencyjna Polonia. To jednak plan B. Mam nadzieję, że osiągniemy kompromis. Bez względu na to, jaki to będzie wskaźnik, oszczędności dla kredytobiorców wyniosą nawet ok. 1 mld zł – powiedział.

Dodanie spreadu korygującego

– Jesteśmy zobowiązani do dodania spreadu korygującego, który spowoduje, że ekonomiczna wartość umowy sprzed i po wystąpieniu tych zamienników pozostanie na podobnym poziomie – tłumaczył Patkowski. – Obejmie on szerszy okres i określi tzw. datę zdarzenia regulacyjnego – dodał.

– Jeżeli popatrzymy na różnicę pomiędzy WIBOR a innymi wskaźnikami, to zauważymy, że rozwarstwienie pojawiło się dopiero w ostatnich miesiącach. Natomiast gdybyśmy przyjęli na przykład pięć ostatnich lat, to spread wcale nie był taki wysoki. Będziemy o tym rozmawiać z KNF i GPW Benchmark i chcielibyśmy, by spread nie obejmował tylko różnicy liczonej przez jeden miesiąc czy dwa kwartały, tylko przez dłuższy okres – wyjaśnił.

Zapytany, czy skoro wskaźnik WIRD, typowany na następcę WIBOR, wynosi ok. 4,7 proc., a WIBOR 6,45 proc., to o tyle obniżyłyby się raty kredytów, wiceminister finansów przyznał, że "tak, co do zasady, bo to wynika z różnicy między wskaźnikami".

– Oczywiście do tego dojdzie wspomniany spread, ale liczony – jak mówiłem – na podstawie dłuższego okresu, na przykład pięciu lat" – tłumaczył wiceszef resortu finansów. – Trudno na razie dokładnie powiedzieć, ile wyniesie ostatecznie ta korekta, ale zapewne będzie zbliżona do obecnej różnicy między wskaźnikami – doprecyzował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyty hipoteczne. O ile odejście od WIBORu obniży raty kredytów? Wiceminister finansów wyjaśnia - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska