Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król i mistrz znów podpiszą traktat pokojowy

Redakcja
Zainteresowanie festiwalem jest ogromne. Po wejściówki na wybrane atrakcje ustawiały się długie kolejki
Zainteresowanie festiwalem jest ogromne. Po wejściówki na wybrane atrakcje ustawiały się długie kolejki Sławomir Kowalski
Dziś rozpoczyna się 16. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Największa tegoroczna impreza plenerowa w Toruniu przeniesie uczestników aż 550 lat wstecz. Do czasów II pokoju toruńskiego.

Inscenizacja nawiązująca do wydarzeń z 19 października 1466 roku rozpocznie się w niedzielę o godz. 14 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Zaprezentowana zostanie ceremonią uroczystego podpisania traktatu pokojowego przez króla Kazimierza Jagiellończyka, wielkiego mistrza Ludwika von Erlichshausena oraz licznych polskich i krzyżackich dostojników. W imprezie weźmie udział m.in. Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej oraz Zastęp Rycerski z Chełmna.

- Po podpisaniu traktatu pokojowego wyjdziemy na zewnątrz, sformujemy pochód i podążymy w stronę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tak jak to było w 1466 roku. Liczymy, że na czas pochodu zabrzmią toruńskie dzwony - mówi dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, pomysłodawca inscenizacji. - Później orszak uda się na Rynek Staromiejski, gdzie o godz. 15.30 rozpocznie się średniowieczny festyn. W programie występy kuglarzy, akrobatów, namioty edukacyjne, a nawet spotkanie z katem, który zakuje kilku chętnych w dyby.

Po podpisaniu traktatu pokojowego podążymy w stronę kościoła WNMP. Tak jak to było w 1466 roku. - dr Michał Targowski, UMK

Tymczasem inauguracja festiwalu już dziś. O godz. 18 będzie można posłuchać naukowców z Collegium Medicum UMK, którzy w Dworze Artusa obalą kilkanaście popularnych mitów dotyczących żywności i zdrowego odżywiania się. W przystępny sposób zaprezentują, jaki wpływ mają poszczególne składniki jedzenia na jakość naszego umysłu.

Młyn Wiedzy przygotował natomiast specjalne otwarte plenerowe pokazy w namiocie, który w niedzielę zostanie ustawiony przed budynkiem. Od godz. 10.30 do 17.30 dowiedzieć się będzie można, co to jest „sous vide”, „piankowanie” czy „żelowanie”.

Dzięki temu po powrocie do domu uczestnicy eksperymentów inaczej spojrzą na swoją domową kuchnię.

Warto wiedzieć:

Program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwal.torun.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska