Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Krowi Mostek czeka na remont i chyba długo się go nie...

Krowi Mostek czeka na remont i chyba długo się go nie doczeka

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Na remont Krowiego Mostka brakuje pieniędzy

Na remont Krowiego Mostka brakuje pieniędzy ©Jacek Smarz

Wszystkie przetargi zorganizowane do tej pory na remont piekielnego tunelu zakończyły się fiaskiem. Zabrakło chętnych do wykonania prac lub pieniędzy.
Na remont Krowiego Mostka brakuje pieniędzy

Na remont Krowiego Mostka brakuje pieniędzy ©Jacek Smarz

Po wielu latach zabiegów ulica Nieszawska, najbardziej dziurawa droga w Toruniu, została wybudowana na nowo. Wyboje, na których można stracić resory, z tej części Torunia jednak nie zniknęły. Aby się o tym przekonać, wystarczy zjechać z gładkiego asfaltu Nieszawskiej i zagłębić się w czeluść biegnącego pod torami tunelu, nazywanego Krowim Mostkiem. Czasy, kiedy przez tego typu przejścia przepędzano krowy, już dawno minęły, a gdyby nawet w okolicy znalazła się jakaś krasula, to do środka na pewno by nie wlazła, m.in.
ze strachu o własne racice. Nawierzchnia jezdni mogłaby konkurować z serem szwajcarskim, naturalnie wcale nie pod względem jakości wykonania. Chodnik również składa się głównie z wybojów, a na otaczające to wszystko ściany czasami strach patrzeć.
[break]
Krowy pod mostkiem już nie chodzą. Jednak korzystają z niego ludzie i bardzo przy tym narzekają.
- Tyle razy słyszałem już obietnice, że mostek zostanie wyremontowany i co? I nic, na obietnicach się kończy - denerwuje się Czytelnik z ulicy Parkowej. - Stan tego tunelu jest tymczasem coraz gorszy.
Kierowcy narzekają nie tylko na stan nawierzchni. Zwracają uwagę także na to, że tunel jest zbyt wąski i czasami trudno się w nim wyminąć. Poza tym z przejścia korzysta również sporo pieszych, którzy nie są dobrze widoczni.
Obietnice rzeczywiście były, po nich pojawiały się zaś ogłoszenia o przetargach. Wszystkie zakończyły się jednak fiaskiem. Miejski Zarząd Dróg zaczął szukać wykonawcy remontu ulicy Wiślanej z tunelem wiosną 2012 roku - nikt się nie zgłosił. Później, w roku 2014 przetargi ogłaszane były dwa razy. Przyszły wykonawca miał się zająć robotami kanalizacyjnymi, zbudować nową jezdnię i chodnik z kostki betonowej, a także wypiaskować konstrukcję, uzupełniając jej ubytki.
Chętny się znalazł, jednak po otwarciu kopert okazało się, że oferta znacznie przekracza możliwości finansowe toruńskich drogowców. Na ucywilizowanie ulicy i tunelu chcieli oni przeznaczyć 784 tysiące, gdy tymczasem kandydat na wykonawcę raz wycenił swoje usługi na niemal milion dwieście tysięcy złotych, a za drugim razem zaproponował za zrealizowanie zadania milion dwieście pięćdziesiąt dziewięć tysięcy złotych.
- Niezależnie od tego prowadzimy bieżące remonty, niebawem będziemy na przykład naprawiali zapadnięty fragment chodnika - mówi rzeczniczka toruńskiego MZD Agnieszka Kobus-Pęńsko.
Sytuację budowli i korzystających z niej pieszych oraz kierowców na pewno by poprawił sojusz służb miejskich i PKP, przejście prowadzi przecież pod torami kolejowymi. Na współpracę w tej sprawie w tej chwili jednak raczej się nie zanosi.
Krowi Mostek jest niewygodny, bywa również niebezpieczny. Jak dotąd co prawda nie pochłonął jeszcze żadnego samochodu, jak to było na sąsiedniej ulicy Nieszawskiej, gdzie kilka lat temu jedno z aut zatonęło po dach. Zimą zdarza się jednak, że kierowcy, którzy wjadą do tunelu, nie są w stanie z niego wyjechać. Dziury w jezdni, a do tego śnieg i lód, robią swoje.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Phoenix (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

"Krowiego Mostku" po prostu MZD się nie opłaca generalnie remontować, a o przebudowie już w ogóle nie ma mowy. Powód? Mała używalność tego przejazdu, co wpływa na (zbyt) niską kwotę jaką jest w...rozwiń całość

"Krowiego Mostku" po prostu MZD się nie opłaca generalnie remontować, a o przebudowie już w ogóle nie ma mowy. Powód? Mała używalność tego przejazdu, co wpływa na (zbyt) niską kwotę jaką jest w stanie przeznaczyć miasto na ten cel. Trochę patowa sytuacja, bo z jednej strony interesy mieszkańców, a z drugiej są inne, ważniejsze inwestycje.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jajakobyły (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Stefan z Michałkiem mają dojazd na działeczki zrobiony (Nieszawska), a Krowim Mostkiem nie jeżdżą.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mmx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Komu w glowie naprawa drog, kiedy srednicowka w budowie?!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Domel (gość)

Zgłoś naruszenie treści

ej, to jest myśl, nie poszerzać tylko zwęzić i postawić sygnalizatory po obu stronach. Jeden pas ruchu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jajakobyły (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tutaj nie będzie świateł, i Stefan nie będzie miał procenta od sygnalizatora...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo