Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krowi mostek z przeszłością

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Od naszych Czytelników otrzymaliśmy właśnie wielką kolekcję widoków z przedwojennego Torunia. Kolekcja jest wyjątkowa, nie możemy jednak zidentyfikować wszystkich zdjęć. Prosimy o pomoc!

Od naszych Czytelników otrzymaliśmy właśnie wielką kolekcję widoków z przedwojennego Torunia. Kolekcja jest wyjątkowa, nie możemy jednak zidentyfikować wszystkich zdjęć. Prosimy o pomoc!

<!** Image 2 align=none alt="Image 170281" sub="13 kwietnia przejazd pod Krowim Mostkiem był jeszcze zamknięty / Fot. Jacek Smarz">Zimą Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zamknął przejazd pod Krowim Mostkiem. Słusznie uczynił, ponieważ ze względu na kratery wyrwane w drodze, oraz zwały śniegu i lodu przeprawa na drugą stronę tunelu stała się niebezpieczna.

- MZD obiecał, że gdy tylko zrobi się wiosna, zacznie się remont i co? Dawno bym o zimie zapomniał, gdyby nie przejazd pod mostkiem, który jest cały czas zamknięty - denerwuje się jeden z naszych Czytelników.

<!** reklama>- W czwartek wykonawca powinien już zakończyć prace remontowe - uspokaja Grażyna Buczeń z toruńskiego MZD. - Teraz polegały one głównie na łataniu wyrw i uzupełnianiu ubytków, jednak przygotowujemy projekt odwodnienia tego miejsca, by w przyszłości uniknąć już podobnych problemów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 170281" sub="Czy tak wyglądał Krowi Mostek przed wojną? / Fot. Z archiwum Jadwigi Tokarskiej">Ta przyszłość podobno nie jest wcale tak odległa, woda pod krowim mostkiem może przestać być groźna już w przyszłym roku. Poczekamy, zobaczymy i na pewno będziemy temu remontowi bardzo kibicowali.

Patrzymy z nadzieją w przyszłość, ale dzięki naszym Czytelnikom znów mamy okazję spojrzeć w czasy czarno-białe. Pani Jadwiga Tokarska, córka doskonale w Toruniu pamiętanego Bogusława Magiery, który o sobie i o mieście z końca lat 30. przypomniał niedawno dzięki odtwarzanemu w Kinie Centrum Sztuki Współczesnej amatorskiemu przedwojennemu filmowi, podzieliła się właśnie z nami kolekcją jego zdjęć. Filmy pozwijane w rolki i przechowane w pudełku po landrynkach odratował pan Piotr Kurek z Biblioteki Głównej UMK. To prawie 200 zdjęć, a że Bogusław Magiera był nauczycielem szkoły na Podgórzu, wiele z nich pokazuje właśnie lewobrzeżną część miasta. Poza tym miał też znajomych wśród urzędników Pomorskiej Dyrekcji Kolei, więc poza zakamarkami dzisiejszego Urzędu Marszałkowskiego, zdjęcia są ozodbione pociągami, torami i innymi budowlami kolejowymi, chociażby tym wiaduktem, który widać na zdjęciu obok.

<!** Image 4 align=none alt="Image 170281" sub="Ludzi nie znamy, a miejsce? W tle widać okazałą wieżę ciśnień / Fot. Z archiwum Jadwigi Tokarskiej">Wydaje nam się, że to Krowi Mostek widziany od strony Wisły, krajobraz tam się jednak od lat 30. mocno zmienił, więc możemy się mylić. Państwo jednak na pewno pomogą rozwiać wątpliwości, bardzo na to liczymy i od razu podsuwamy jeszcze jedną archiwalną fotografię, również wykonaną gdzieś w okolicach Dworca Głównego. Część płotu jest chyba zbudowana z podkładów kolejowych...

Mamy dwa zdjęcia, o których wiemy tylko tyle, że w drugiej połowie lat 30. zrobił je Bogusław Magiera bądź ktoś z jego otoczenia. Jeśli dostrzegą na nich Państwo coś znajomego, prosimy dać znać, a my obiecujemy publikować w „Nowościach” kolejne fotografie.

Tutaj czekamy

Redakcja „Nowości” ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń, tel 56-611-81-11. Od poniedziałku do piątku, na ogół między godz. 11 i 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krowi mostek z przeszłością - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska