Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryptowaluty: 23.03.2021. Myślisz o zarabianiu na bitcoinie? Sprawdź jak zainteresowanie krytptowalutami wykorzystują oszuści

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Teraz działalność oszustów finansowych ułatwia fałszywe przekonanie, że dużo i łatwo zarabia się na kryptowalutach.
Teraz działalność oszustów finansowych ułatwia fałszywe przekonanie, że dużo i łatwo zarabia się na kryptowalutach. Tomasz Czachorowski / Polska Press
Można by sądzić, że wyciągamy wnioski z afer finansowych, których nie brakowało w ostatnich latach. Tymczasem z badania Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wynika, że za samą obietnicę łatwego zysku nadal zaryzykujemy duże pieniądze. Co zaskakujące, najmniej ostrożne są osoby, które już raz padły ofiarą finansowego oszustwa!

Jak wskazują eksperci fundacji, problem internetowych oszustw finansowych w ostatnim czasie mocno przybiera na sile. Oszuści wykorzystują fakt, że w związku z niskim oprocentowaniem lokat bankowych, Polacy szukają bardziej zyskownych sposobów pomnażania oszczędności.

Chęć łatwego zysku dalej pozbawia Polaków rozsądku

Ostatnio dość modnym przestępstwem jest tzw. fraud inwestycyjny. Na czym polega?

Fraud inwestycyjny

Oszuści publikują w sieci reklamy z wizerunkiem zwykłego Kowalskiego lub celebryty, który „poświadcza”, że dzięki inwestycji zarobił dużo pieniędzy. Reklamy są oczywiście nieprawdziwe, a wizerunki przedstawione na reklamach są wykorzystane bezprawnie. Osoba, która kliknie w reklamę przenosi się na portal, gdzie znajduje się już więcej informacji o inwestycji, a niekiedy także duży zegar odliczający czas do zakończenia niepowtarzalnej promocji. Organizatorzy zachęcają do założenia konta na specjalnej platformie do zakupu i sprzedaży kryptowalut. Klient po rejestracji konta i przelaniu odpowiedniej kwoty na poczet inwestycji jest następnie proszony o zainstalowanie specjalnej aplikacji na komputer lub telefon.

Wiemy jak ma wyglądać nauka od poniedziałku 22 marca. Poznaj szczegóły rozporządzenia ministra edukacji, kliknij w ten tekst.

Już za kilkanaście dni rozpoczną się wypłaty trzynastych emerytur. Kto dostanie kiedy i ile na rękę. Po prostu kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego.

Wszystko odbywa się pod pretekstem, że dzięki aplikacji pracownik firmy inwestycyjnej będzie mógł „pomagać” klientowi w zakupie i sprzedaży bitcoinów po najkorzystniejszej cenie. Gdy klient ulegnie i zainstaluje oprogramowanie, oszust otrzyma dostęp do urządzeń klienta i chociaż klient widzi, jakie operacje są dokonywane na jego koncie, to w zasadzie nie ma już nad tym żadnej kontroli. Środkami operuje tylko oszust. Ale to nie koniec.

Szczegółowe wskazówki jak rozpoznać czy oferta jest profesjonalna, czy stoją za nią oszuści - wyjaśniamy w formie galerii. Przeglądaj, by uzupełnić wiedzę!

Klient kuszony coraz większymi zyskami z czasem jest proszony o przelanie kolejnej sumy oszczędności, aż wreszcie jest namawiany do zaciągania kredytów i pożyczek z myślą o zainwestowaniu ich na platformie. Niestety po zaciągnięciu pożyczki, firma inwestycyjna znika. Klient zostaje bez oszczędności, a na dodatek z pożyczką na głowie.

Największe zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity będą wynikać z rozpoczętej w ubiegłym roku przebudowy Warszawy Zachodniej, największej w Polsce stacji pod względem liczby kursujących pociągów.

PILNE! Nim ruszysz w podróż teraz lub do połowy czerwca. Obo...

Mnie to nie dotyczy

Mało tego, słysząc historie poszkodowanych osób, większość z nas ignoruje problem i traktuje go tak, jakby nas nie dotyczył.
– Niezależnie od tego, jaki jest nasz status, bez trudu umiemy sobie wyobrazić, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby do naszego salda na rachunku bankowym dopisać 2-3 zera. Zatem, gdy otrzymujemy taką propozycję, od razu wyobrażamy sobie, co zrobilibyśmy z zyskami. Budzą się w nas pozytywne emocje, a to sprawia, że oferta wydaje się bezpieczniejsza, lepsza, bardziej opłacalna – tłumaczy dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w psychologii finansów.
Oszuści wykorzystują także inną silną socjotechnikę - wskazują ograniczony czas dostępu do proponowanej oferty. – To wywołuje w nas obawę przed tym, że nie zdążymy z niej skorzystać, jeśli się nie pospieszymy. A jeśli nie zdążymy to nasze marzenia znów będą poza naszym zasięgiem. Więc podejmujemy decyzję w pośpiechu, a ten jest naszym wrogiem, bo sprawia, że stajemy się mało uważni i nie zauważamy wskazówek, że właśnie wpadamy w sidła oszusta – dodaje dr Katarzyna Sekścińska.

Szczegółowe wskazówki jak rozpoznać czy oferta jest profesjonalna, czy stoją za nią oszuści - wyjaśniamy w formie galerii. Przeglądaj, by uzupełnić wiedzę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska