Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzywa Wieża w Toruniu znów otwarta! Co można tam zobaczyć?

Sara Watrak
Sara Watrak
Na ten moment czekało wielu turystów - Krzywa Wieża w Toruniu znów jest otwarta dla zwiedzających. Wewnątrz pojawiła się nowa wystawa.
Na ten moment czekało wielu turystów - Krzywa Wieża w Toruniu znów jest otwarta dla zwiedzających. Wewnątrz pojawiła się nowa wystawa. Grzegorz Olkowski
Na ten moment czekało wielu turystów - Krzywa Wieża w Toruniu znów jest otwarta dla zwiedzających. Wewnątrz pojawiła się nowa wystawa.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

Krzywa Wieża w Toruniu. Co nas czeka w środku? [godziny otwarcia, bilety]

W czwartek, 2 czerwca ponownie otwarto Krzywą Wieżę. W związku z remontem zabytek był zamknięty dla zwiedzających przez ostatnie sześć miesięcy. Prace objęły m.in. elewację, ganek wzdłuż muru i dach. Niestety, rusztowania przez jakiś czas dość mocno zasłaniały zabytek. Toruńscy przewodnicy wysłuchali mnóstwa skarg w tej sprawie.

- Grupy nie mogły podejść do wieży czy zrobić zdjęcia tego charakterystycznego zabytku, a bywa, że niektórzy turyści odwiedzają nasze miasto pierwszy i możliwe, że ostatni raz w życiu – mówi przewodnik Paweł Pilarski.

Na szczęście po rusztowaniach nie ma już ani śladu. Teraz turyści i mieszkańcy będą mogli podziwiać basztę w odświeżonym wydaniu. A co w środku? Chętni obejrzą wnętrze budynku oraz nową wystawę „Różaniec i radło” przedstawiającą dawne zawody, którymi trudnili się członkowie zakonów.

- Na ekspozycji będzie można zobaczyć zaaranżowane sceny dotyczące pracy garncarzy, stolarzy, bednarzy, pszczelarzy, powroźników, skrybów czy szczególnie związanych z regionem Kujaw i Pomorza piwowarów bednarskich — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Poza tym na wystawie zaprezentowane zostaną różne przedmioty codziennego użytku i narzędzia niezbędne do wykonywania aktywności przez zakonników.

Polecamy

  • Do środka Krzywej Wieży można wejść po zakupie biletów (12 zł - normalny, 8 zł - ulgowy).
  • Obiekt zwiedzimy od wtorku do niedzieli w godz. 10-18.

Legendy o Krzywej Wieży. Wybudował ją Krzyżak?

Oczywiście Toruńska Agenda Kulturalna zachęca też wszystkich turystów do wykonania "testu prawości". O co chodzi? Według legendy Krzywa Wieża powstała dzięki Krzyżakowi, który nie przestrzegał zasad panujących na zamku i zakochał się w pięknej córce kupca. Jego karą za złamanie ślubów czystości miało być wybudowanie wieży tak pochyłej, jak jego sumienie. Mówi się, że ten, kto wykona "test prawości", czyli stanie pod toruńskim zabytkiem z wyciągniętymi rękoma i nie będzie w stanie utrzymać równowagi, opierając się o ścianę, ma grzechy cięższe niż wspomniany Krzyżak. Nie przewrócą się tylko te osoby, które można uznać za wierne i uczciwe.

Inna legenda mówi, że to Krzywej Wieży zawdzięczamy nazwę "Toruń". Według opowieści baszta przyjaźniła się z Wisłą — słuchała od niej niesamowitych historii. Z czasem zaczęła zazdrościć rzece jej barwnego życia. Ta jednak wciąż podpływała coraz bliżej murów. Gdy baszta nie mogła już wytrzymać uderzeń fal i "gadulstwa" Wisły, krzyknęła: "Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę!", a rzeka na to: "To ruń!" Odpowiedź tę usłyszeli wędrowcy i nadali miastu nazwę "Toruń".

Polecamy

Legendy legendami, a dlaczego tak naprawdę Krzywa Wieża jest pochylona? Prawdopodobnie przyczyną było osunięcie się piaszczystego podłoża.

Historia Krzywej Wieży w Toruniu. Kiedyś był tam pub i więzienie

Krzywa Wieża powstała jeszcze w średniowieczu. Przez kilkaset lat pełniła funkcje obronne. Później zamieniono ją w więzienie tylko dla kobiet, a w XX wieku powstały tam mieszkania. Swoje siedziby w baszcie miały także stowarzyszenie m.in. Polskie Stowarzyszenie Jazzowe czy Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalne. W latach 90. w Krzywej Wieży działał pub. Później otwarto tam knajpkę z tapasami. Do 2014 roku w baszcie funkcjonowała kawiarnia. Był także sklep z pamiątkami. W końcu w 2018 roku wieża została otwarta dla wszystkich turystów. Stworzono tam m.in. zbrojownię, gdzie chętni mogli zamienić się w rycerza i przymierzyć hełmy oraz sprawdzić, jak ciężkie były średniowieczne miecze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska