MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz oskarżony o pedofilię po filmie Sekielskich nie poniesie kary. Sąd w Kaliszu umorzył postępowanie. "To porażka całego społeczeństwa"

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Ksiądz oskarżony o pedofilię uniknie kary. Sąd w Kaliszu umorzył postępowanie ze względu na przedawnienie
Ksiądz oskarżony o pedofilię uniknie kary. Sąd w Kaliszu umorzył postępowanie ze względu na przedawnienie Bartłomiej Hypki
Ksiądz Arkadiusz H. nie odpowie za pedofilię. W czwartek, 28 października 2021 r. Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił wyrok 3 lat pozbawienia wolności i umorzył postępowanie. Zdaniem sądu sprawa księdza występującego w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" uległa przedawnieniu. - Jeśli chodzi o umorzenie postępowanie to nie ulega wątpliwości, że jest to porażka, porażka całego społeczeństwa - stwierdził sędzia.

Przypomnijmy, ze Sąd Rejonowy w Pleszewie 8 marca skazał księdza Arkadiusza H. na karę 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo kapłan przez 10 lat nie może podjąć pracy nauczyciela lub opiekuna związanych z wychowywaniem, edukacją oraz opieką dzieci i młodzieży.

Zobacz tez: Zabawa w chowanego - film braci Sekielskich

od 16 lat

Wyrok nie był prawomocny. Apelację złożył zarówno prokurator, który domagał się dla duchownego 6 lat więzienia oraz obrońca, który wnosił o karę 1,5 roku w zawieszeniu na 5 lat. W ten sposób sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Kaliszu, który w piątek, 15 października 2021 roku,postanowił odroczyć ogłoszenie wyroku. Sąd zdecydował się przeanalizować przepisy dotyczące przedawnienia karalności w tej sprawie. Wyrok został ogłoszony w czwartek, 28 października.

- Sąd Okręgowy w Kaliszu (...) na postawie art. 439. § 1 p. 9 KPK uchyla zaskarżony wyrok i na podstawie art. 17 § 1 p. 6 KPK umarza postępowanie

- odczytał wyrok sędzia Marek Bajger. - W niniejszej sprawie ujawniła się tzw. bezwzględna przyczyna odwoławcza z art. 439. § 1 p. 9 KPK w postaci okoliczności wyłączającej postępowanie wskazanej w art. 17 § 1 p. 6 KPK to jest przedawnienie karalności czynu przypisanego oskarżonemu.

Jak wyjaśnił, sprawa przedawniła się już w 2015 roku. Wydany w piątek, 28 października przez Sąd Okręgowy w Kaliszu wyrok dotyczący umorzenia postępowania jest prawomocny. Na sali sądowej nie było ani oskarżonego, ani pokrzywdzonych.

Ksiądz oskarżony o pedofilię: to nie uniewinnienie

Sąd podkreślił jednakże, że nie jest to uniewinnienie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ksiądz jest sprawcą zarzucanych mu przestępstw.

- Jeśli chodzi o umorzenie postępowanie to nie ulega wątpliwości, że jest to porażka, porażka całego społeczeństwa polegająca na tym, że sprawca odrażającego i wyjątkowo nagannego moralnie czynu popełnionego na szkodę 10-letniego dziecka, na który złożyło się kilkanaście czynów sprawczych, z których każdy rozpoznawany oddzielnie wyczerpuje znamiona z art. 200 par. 1 KK, nie poniesie odpowiedzialności karnej

- podkreślił sędzia Marek Bajger.

- To, że oskarżony jest sprawcą tego czynu - jego wina nie budzi żadnej wątpliwości, w szczególności wobec przyznania się oskarżonego i nie jest kwestionowana przez żadną ze stron.

Tłumaczył, że pokrzywdzonym pozostaje postępowanie cywilne o odszkodowanie od kaliskiej kurii. Stronom zaś kasacja do Sądu Najwyższego. Sędzia Bajger dodał także, że obecnie przed Sądem Okręgowym w Kaliszu toczy się postępowanie przeciwko diecezji kaliskiej o odszkodowanie za krzywdy.

Ksiądz oskarżony o pedofilię: Negatywny bohater filmu braci Sekielskich

Ksiądz Arkadiusz H., były kapelan szpitala w Kaliszu, a także były kapłan parafii między innymi w Sycowie, Chwaliszewie i Pleszewie to negatywny bohater filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Duchowny wykorzystywał seksualnie nieletnich chłopców. Śledztwo w sprawie księdza od grudnia 2018 roku prowadziła Prokuratura Rejonowa w Pleszewie. W toku postępowania badano wątek kilku innych ofiar. Proces w Sądzie Rejonowym w Pleszewie toczył się w dniach 2-3 marca 2021 r. Już pierwszego dnia ksiądz Arkadiusz H., który na wcześniejszych etapach postępowania zaprzeczał zarzutom, przyznał się do winy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska