Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto dojedzie do Workuty?

Jacek Kiełpiński
Trwają ostatnie przygotowania do międzynarodowej wyprawy „Toruń-Workuta-Bajdarata 2011” do niedostępnego, północno-wschodniego skraju naszego kontynentu.

Trwają ostatnie przygotowania do międzynarodowej wyprawy „Toruń-Workuta-Bajdarata 2011” do niedostępnego, północno-wschodniego skraju naszego kontynentu.

<!** Image 2 alt="Image 166342" sub="Workuta, sierpień 2009. Takimi pojazdami własnej konstrukcji poruszają się po tundrze mieszkańcy najbardziej niedostępnego miasta Europy w krótkim okresie letnim. Zimą przesiadają się na pojazdy gąsienicowe. Fot. Jacek Kiełpiński">Zasadniczym celem jest położona za kręgiem polarnym Workuta, miasto będące symbolem radzieckiego GUŁagu stworzone w tundrze od podstaw przez więźniów łagrów.

Workutę łączy z resztą Europy jedna linia kolejowa, której budowa na początku lat czterdziestych XX wieku pochłonęła tysiące ofiar. Także Polaków. Do Workuty można dolecieć samolotem albo pojechać pociągiem sunącym dwa dni z Petersburga właśnie po położonych przez więźniów torach.

Samochody jeżdżące po Workucie przywieziono tam koleją. Toruńska wyprawa spróbuje dojechać do tego miasta autami terenowymi. Może się to udać jedynie teraz, zimą, gdy bagna są zamarznięte i funkcjonują zimniki, czyli lokalne drogi wyznaczane w północno-zachodniej tajdze i na lodowych bezkresach tundry.

<!** reklama>

Uczestnicy ekspedycji zawiozą na ten najmniej znany skraj Europy tablicę upamiętniającą ofiary prowadzonej w nieludzkich warunkach budowy drogi żelaznej do Workuty. Spróbują też dotrzeć na kołach do skrajnego północno-wschodniego punktu Europy, czyli ujścia rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego.

Udział w tym przedsięwzięciu biorą dziennikarze polscy i litewscy, naukowiec oraz filmowcy zbierający materiał do obrazu o obozowym losie między innymi Michała Tatarzyckiego, mieszkańca Torunia, który w łagrach Workuty spędził 10 lat.

Ekspedycji patronują Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Uczestnicy kompletują zespół mniejszych samochodów terenowych, klasycznych wyprawówek. Każdy posiadacz takiego budzącego zaufanie auta, dysponujący doświadczeniem w jeździe terenowej, może dołączyć do wyprawy.

Kontakt: [email protected], [email protected] albo na numery telefoniczne: 601 083 107 i 609 119 016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska