Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto dostanie rentę po mężu? [POGOTOWIE REPORTERSKIE]

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Informacje między innymi o rentach rodzinnych można uzyskać w każdej jednostce ZUS
Informacje między innymi o rentach rodzinnych można uzyskać w każdej jednostce ZUS Sławomir Kowalski
Jedna z naszych Czytelniczek kilka miesięcy temu straciła małżonka. Kobieta pracuje, ale jej dochody się obniżyły. Czy w takiej sytuacji ma prawo do pobierania renty rodzinnej? W ZUS twierdzą, że tak.

[break]
- Kilka miesięcy temu po ciężkiej i długiej chorobie zmarł mój mąż. Mam 52 lata, pracuję na pełen etat w jednej z toruńskich firm. Zdaniem znajomych zarabiam całkiem nieźle, ale to znacznie mniej niż mieliśmy razem z mężem. Mam do opłacenia dość wysoki czynsz, samochód i inne wydatki. Czy w związku ze śmiercią mojego męża mogłabym się ubiegać o rentę rodzinną? - pyta Czytelniczka, dodając, że nie ma na utrzymaniu dzieci.

Dla kogo renta rodzinna?

O prawo tej kobiety do renty rodzinnej zapytaliśmy rzeczniczkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu.

Wdowa bądź rozwódka mogą ubiegać się o rentę po zmarłym mężu, jeśli spełniają określone warunki. - Bożena Wankiewicz

Jak wyjaśnia Bożena Maria Wankiewicz, do renty rodzinnej uprawnione są: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, wnuki przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice.

- Wdowa ma prawo do renty rodzinnej po mężu, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy. Ma prawo do renty również w przypadku, gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia. Wdowa może ubiegać się o świadczenie, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej - mówi Bożena Wankiewicz.

Nasza Czytelniczka jest osobą pracującą, dlatego zanim zacznie się ubiegać o rentę po zmarłym mężu, powinna sprawdzić, czy wysokość tych przychodów nie będzie wyższa niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Za okres od czerwca do sierpnia 2016 roku kwota ta wynosi 2927 złotych i 10 groszy. Tylko pod takim warunkiem osoba pobierająca rentę rodzinną może mieć dodatkowe dochody wynikające m.in. z umowy o pracę.

Pieniądze dla rozwódki?

Bożena Wankiewicz podkreśla, że o prawo do renty rodzinnej mogą ubiegać się również rozwódki pod warunkiem, że w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

- Od 26 maja 2014 roku prawo do renty rodzinnej może nabyć również małżonka rozwiedziona, która co prawda nie miała prawa do alimentów ustalonych w drodze wyroku sądowego lub ugody, ale w dacie śmierci męża pobierała od niego alimenty ustalone w drodze dobrowolnego porozumienia - tłumaczy rzeczniczka ZUS-u.

Uprawnień do renty rodzinnej nie ma jednak konkubina. Nie może się o nią ubiegać nawet wtedy, jeśli ukończyła 50 lat i wychowuje co najmniej jedno z dzieci zmarłego konkubenta.

Renta przysługuje dzieciom urodzonym w konkubinacie, jeśli spełniają warunki określone w ustawie emerytalnej.

Wysokość renty rodzinnej dla jednej osoby wynosi 85 procent świadczenia emerytalnego zmarłego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska