Kto dzwoni i pyta, nie błądzi

Grzegorz Młokosiewicz
Udostępnij:
Przy redakcyjnym telefonie dyżurowała doradca podatkowy VIOLETTA WEŁNICKA. Publikujemy wybrane pytania i odpowiedzi, dotyczące problemów z rocznym zeznaniem podatkowym PIT 2010.

Przy redakcyjnym telefonie dyżurowała doradca podatkowy VIOLETTA WEŁNICKA. Publikujemy wybrane pytania i odpowiedzi, dotyczące problemów z rocznym zeznaniem podatkowym PIT 2010.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170454" sub="Violetta Wełnicka odpowiadała na pytania Czytelników „Nowości” Fot. Tymon Markowski">Mąż nie dostał od poprzedniego pracodawcy PIT-u. Domagaliśmy się dokumentu, ale mimo to do dziś go nie dostaliśmy. Byliśmy w II Urzędzie Skarbowym i powiedziano nam, żebyśmy wpisali co pamiętamy...

Trzeba choć w przybliżeniu w zeznaniu rocznym ująć te przychody. Wyliczyć, jaki mógł był dochód, zapłacone składki i podatek. Załóżmy, że mąż otrzymał wynagrodzenie na poziomie dziewięciuset paru złotych, to można w przybliżeniu wyliczyć, ile mogło być zapłaconych składek, ile podatku za miesiąc, zsumować według liczby przepracowanych miesięcy i wpisać do zeznania. Do tego dołączyć informację, że wobec nieotrzymania od pracodawcy informacji na druku PIT-11, podane wartości przychodu, składek i podatku są przybliżone. Urząd i tak to zweryfikuje i od pracodawcy ściągnie dane.

Mąż pracował w firmie przeprowadzkowej. Na umowie ma wpisaną inną stawkę niż faktycznie dostawał. W rzeczywistości zależało to od kursu. Nieraz dostawał 20 zł, nieraz 50 zł. Teraz trudno to wyliczyć. Miał umowę o pracę ze stawką 1300 zł, ale takiej nigdy nie dostał...

Mimo wszystko dochody trzeba podać jak najbliższe temu, co faktycznie mąż otrzymał. Z kolei jeżeli w umowie o pracę było wpisane minimalne wynagrodzenie, to jeżeli mąż pozostawał w dyspozycji pracodawcy przez cały miesiąc, to minimalne wynagrodzenie powinien otrzymać. Pracodawca powinien wypłacić minimalne wynagrodzenie nawet w sytuacji, gdy nie zapewnił pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Skoro przy tym nie doręczył pracownikowi PIT-11, to urząd z pewnością będzie chciał wyjaśnić u kogo mąż pracował, kiedy pracował i w tym celu przyśle wezwanie, aby sprawę ostatecznie wyjaśnić.

<!** reklama>Dostałam PIT-11 z tytułu zatrudnienia i PIT-8C z innego źródła. Zeznanie roczne składam na PIT-37, ale gdzie mam ująć „sprawowanie patronatu”? To nieduża kwota, 432 zł, ale jest...

Oczywiście trzeba ją opodatkować. W tym celu powinna pani złożyć jednak zeznanie na druku PIT-36. Powinna pani wpisać w miejscu, gdzie jest wynagrodzenie za pracę dochody uzyskane ze stosunku pracy, a w pozycji „Inne” to, co jest ujęte w pani PIT-8C. W PIT-37 nie ma takiej możliwości, jest tam rubryka „Inne”, jednak przeznaczona dla innych dochodów, niż te, o których pani mówi.

Przeczytałam w Internecie, że dochody wykazane w PIT-8C trzeba wpisywać do zeznania PIT-38...

Tak. Z PIT-8C do PIT-38 wtedy, jeżeli na pierwszej stronie PIT-8C miałaby pani dochody, a na pierwszej stronie np. zbycie akcji lub papierów wartościowych.

Czy mogę się rozliczyć jako samotna matka razem z niepełnosprawnym dzieckiem, które ma II grupę, pobiera zasiłek pielęgnacyjny i rentę socjalną? Dziecko ma 24 lata i się uczy.

Tak, może pani. Ulgę prorodzinną też można odliczyć.

Dostałem z biura maklerskiego informację na druku PIT-8C. W punkcie F jest informacja o wysokości przychodów niewykazywanych w części E - 373 zł ze sprzedaży akcji. To były akcje kupowane znacznie wcześniej, jeszcze przed podatkiem Belki. Czy ja to muszę ujmować w zeznaniu rocznym?

Co do zasady, odpłatne zbycie akcji podlega opodatkowaniu i wykazuje się je w PIT-38. Pod pozycją pierwszą umieszczamy tam przychody i koszty wykazane w części E na formularzu PIT-8C. Jest tam jeszcze rubryka „Inne przychody”. Należy w niej wykazać dochody i przychody, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy z 2003 roku. Zatem pan nie musi tych 373 zł umieszczać w zeznaniu rocznym za 2010 rok.

4W poniedziałkowym wydaniu „Nowości” dokończymy relację z dyżuru doradcy podatkowego z Czytelnikami

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie