Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i dlaczego może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary przez sąd?

Adnrzej Pazdyga
Adwokat Andrzej Pazdyga - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Andrzej Pazdyga - Izba Adwokacka w Toruniu
Nawet jeśli sąd uzna, że złamaliśmy prawo, może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. W jakich konkretnie okolicznościach? Objaśnia adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia.

W myśl kodeksu sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia. Z cytowanego zapisu wynika zatem, iż w takim przypadku złagodzenie jest obligatoryjne (”sąd stosuje”). Jest to swoista nagroda za wydanie współsprawców i szczegółów przestępstwa. Zwróćmy uwagę, że mówi się tu o ujawnieniu innych osób, a więc minimum dwóch.

Wzrost płacy minimalnejPłaca minimalna od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie o 7,1 proc. i wyniesie 2250 zł brutto (w minionym roku było to 2100 zł brutto).  Pensja osób, które zarabiają najmniej będzie zatem większa o 150 złotych brutto.

Podwyżki płac 2019. Policjanci, strażacy, żołnierze, nauczyc...

Na wniosek prokuratora natomiast sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy przestępstwa, który, niezależnie od wyjaśnień złożonych w swojej sprawie, ujawnił przed organem ścigania i przedstawił istotne okoliczności, nieznane dotychczas temu organowi, przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE >>>>>

Tu złagodzenie jest możliwe ale nie obowiązkowe, (sąd może). W praktyce jednak taki proponowany przez oskarżyciela bonus za pomoc organom ścigania jest aprobowany przez sąd. W opisanych wyżej wypadkach sąd, wymierzając karę pozbawienia wolności do lat 5, może warunkowo zawiesić jej wykonanie na okres próby wynoszący do 10 lat, jeżeli uzna, że pomimo niewykonania kary sprawca nie popełni ponownie przestępstwa.

70-letnia kobieta została zamordowana w miniony wtorek przy ulicy Boboli w Toruniu. Podejrzany o tę zbrodnię został zatrzymany.Ulica Boboli w Toruniu, mimo że znajduje się w pobliżu ruchliwych tras komunikacyjnych miasta jest raczej spokojnym miejscem. Wielkomiejski zgiełk do wielu jej punktów nawet nie dociera.W większej części tej ulicy po obu stronach jezdni znajdują się przede wszystkim jednorodzinne domki. I do jednego z nich w noworoczne wczesne popołudnie przyszedł 61-letni mężczyzna. Od lat mieszka tam jego rodzina: 70-letnia siostra i jej 71-letni mąż.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>Czytaj także: Zabójstwo z Nowy Rok w Toruniu - dwie osoby poszkodowaneNowosciTorun

Morderstwo na Boboli w Toruniu. W Nowy Rok brat zabił nożem ...

Najistotniejsze jest jednak, że sąd może zawsze zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w szczególnie uzasadnionych wypadkach, jeśli uzna, że nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa. W szczególności: 1. jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona, albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody, 2. ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie, 3. jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z przestępstwem.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE >>>>>

Na czym polega nadzwyczajne złagodzenie kary? Jest to wymierzenie kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, albo kary łagodniejszego rodzaj. I tak np.jeżeli czyn stanowi zbrodnię, zagrożoną co najmniej karą 25 lat pozbawienia wolności, sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od 8 lat, a jeżeli czyn stanowi inną zbrodnię, sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od jednej trzeciej dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Zbrodnią są czyny zagrożone karą minimum 3 lat pozbawienia wolności.

Wizyta duszpasterska to stały element polskiego krajobrazu. Tradycyjne odwiedzanie wiernych przez księży rozpoczyna się tuż po świętach i - w zależności od wielkości parafii - przeciąga do pierwszych dni a nawet tygodni nowego roku. Dla wielu kolęda to jednak nie tylko okazja do spotkania z miejscowymi duszpasterzami i wymiany poglądów, a przede wszystkim... powód do stresu. Jak zorganizować spotkanie, żeby obyło się bez wpadek?Celem wizyty duszpasterskiej jest poznanie parafian dlatego księża często proszą, żeby - w miarę możliwości - obecni byli wszyscy domownicy. A co z ewentualnym poczęstunkiem?- Na wsiach ksiądz do zastawionego stołu zapraszany jest w wielu domach. W mieście, gdzie do odwiedzenia ma więcej mieszkań i wizyty są krótkie, zwykle kurtuazyjnie oferowana jest kawa lub herbata, czy ciasto. Nie ma się jednak co obrażać, jeśli gość nie skorzysta z naszej propozycji - trzeba mieć na uwadze, że każdy ma swoje możliwości - śmieje się Mikołaj, były ministrant.

Jak przyjąć księdza po kolędzie. Co wypada, a co nie podczas...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska